Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour de Wallonie

Stage 4

: Waterloo > Quaregnon

Tuesday 28th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 164.6km


Stage Result

1. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
04:11:01
2. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
-
3. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
4. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
6. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
7. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
8. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
11. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
12. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
13. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
14. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
15. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
17. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
18. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
-
19. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
21. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
22. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
23. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
24. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
25. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
26. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
27. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
28. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
29. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
30. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
31. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
32. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
33. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
34. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
35. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
36. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
37. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
38. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
39. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
40. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
-
41. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
42. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
43. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
44. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
45. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
46. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
47. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
48. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
49. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
50. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
51. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
52. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
53. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
54. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
55. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
56. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
57. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
58. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
-
59. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
0:13
60. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
0:15
61. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:25
62. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
0:27
63. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
64. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
65. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
66. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
0:48
67. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
1:08
68. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
2:21
69. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3:25
70. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
-
71. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
72. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
5:29
73. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
74. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
5:33
75. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
76. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
77. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
78. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
79. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
80. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
81. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
5:40
82. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
9:41
83. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
DNF. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-

General Classification

1. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
18:51:01
2. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
3. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:36
4. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:42
5. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:52
6. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:59
7. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
1:01
8. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
9. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
1:06
10. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:08
11. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
1:14
12. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
1:16
13. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:18
14. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
1:20
15. fr
VICHOT Arthur
FDJ
1:22
16. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
17. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
18. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:31
19. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
1:33
20. be
DEGAND Thomas
IAM Cycling
-
21. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
22. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
1:44
23. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:48
24. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
-
25. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
2:01
26. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
2:10
27. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
2:18
28. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:36
29. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
2:37
30. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:33
31. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
3:50
32. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
3:53
33. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3:55
34. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
4:23
35. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:39
36. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:54
37. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
5:07
38. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
5:43
39. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
5:47
40. fr
HUREL Tony
Team Europcar
6:11
41. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
6:13
42. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
6:39
43. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
7:33
44. fr
GESLIN Anthony
FDJ
7:55
45. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
8:21
46. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
8:37
47. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
8:42
48. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
8:52
49. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
9:11
50. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
9:14
51. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
52. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
53. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
54. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
10:11
55. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:19
56. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
10:25
57. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
10:30
58. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
59. ch
SCHELLING Patrick
IAM Cycling
11:47
60. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
11:57
61. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
12:03
62. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
12:40
63. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
14:41
64. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
15:06
65. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:16
66. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
16:14
67. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
17:32
68. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
18:14
69. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
18:33
70. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
19:19
71. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
19:56
72. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
21:15
73. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
22:05
74. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
22:36
75. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
23:47
76. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
24:25
77. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
24:46
78. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
24:53
79. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
27:23
80. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
27:40
81. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
31:35
82. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
31:50
83. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
32:18

Mountains Classification

1. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
48
2. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
44
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
42
4. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
38
5. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
26
6. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
26
7. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
26
8. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
24
9. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
18
10. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
18
11. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
14
12. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
14
13. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
12
14. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
12
15. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
11
16. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
10
17. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
9
18. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
8
19. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
6
20. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
6
21. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
6
22. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
6
23. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
4
24. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
25. fr
VICHOT Arthur
FDJ
4
26. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
4
27. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
4
28. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
29. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
4
30. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
2
31. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
32. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
2
33. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
2
34. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
2
35. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
2
36. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
55
2. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
36
3. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
35
4. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
33
5. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
30
6. dk
BRESCHEL Matti
Tinkoff - Saxo
26
7. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
25
8. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
23
9. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
21
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
21
11. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
20
12. dk
MøRKøV Michael
Tinkoff - Saxo
20
13. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
19
14. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
18
15. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
16
16. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
17. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
14
18. fr
VICHOT Arthur
FDJ
12
19. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
12
20. fr
ROUX Anthony
FDJ
11
21. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
11
22. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
10
23. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
10
24. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
10
25. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
8
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
7
27. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
7
28. be
DEHAES Kenny
Lotto Soudal
5
29. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
30. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
4
31. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
4
32. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
2
33. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
1

Youth Classification

1. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
18:51:17
2. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:26
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:36
4. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
0:43
5. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
0:50
6. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff - Saxo
1:32
7. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:20
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
3:39
9. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:38
10. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
8:26
11. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
10:03
12. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:00
13. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
17:58
14. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
18:17
15. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
20:59
16. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
31:34

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
56:36:16
2.
Lotto Soudal
0:31
3.
Etixx - Quick Step
0:32
4.
BMC Racing Team
0:33
5.
Wallonie - Bruxelles
0:52
6.
Tinkoff - Saxo
2:07
7.
IAM Cycling
2:09
8.
Bretagne - Séché Environnement
2:24
9.
Team Katusha
2:58
10.
AG2R La Mondiale
3:25
11.
Wanty - Groupe Gobert
6:58
12.
FDJ
7:42
13.
Trek Factory Racing
8:24
14.
Team Europcar
11:45
15.
Cofidis, Solutions Crédits
15:11