Tour of Qinghai Lake

Stage 10

: Tianshui > Tianshui

Wednesday 15th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 100km


Stage Result

1. it
GAVAZZI Mattia
Amore
01:58:11
2. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-
3. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
4. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
6. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
7. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
8. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
10. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
11. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
-
12. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
13. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
14. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
15. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
-
16. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
17. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
18. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
19. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
20. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
21. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
22. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
23. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
24. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
25. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
26. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
27. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
28. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
29. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
30. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
31. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
32. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
33. mx
MARTINS Uri
Amore
-
34. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
35. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
36. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
37. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
-
38. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
-
39. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
40. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
41. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
42. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
43. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
44. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
-
45. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
46. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
47. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
48. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
49. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
50. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
51. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
52. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
53. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
54. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
55. si
PER David
Adria Mobil
-
56. de
BECK Joschka
Bike Aid
-
57. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
58. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
59. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
60. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
61. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
62. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
63. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
64. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
65. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
66. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
-
67. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
68. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
69. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
70. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
71. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
72. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
73. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
74. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
75. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
76. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
77. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
78. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
79. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
80. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
81. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
82. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
83. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
84. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
85. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
86. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
87. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
88. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
89. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
90. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
-
91. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
-
92. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
93. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
94. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
95. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
96. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
-
97. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
98. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
99. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
100. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
101. it
LUNARDON Paolo
Amore
0:17
102. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
-
103. it
BANI Eugenio
Amore
-
104. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
0:20
105. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
106. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
107. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
108. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
0:38
109. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
0:51
110. it
FONZI Giuseppe
Southeast
1:04
111. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
1:15
112. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
1:19
113. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
2:55

General Classification

1. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
35:42:30
2. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
0:02
3. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
0:40
4. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
1:37
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
2:22
6. it
BUSATO Matteo
Southeast
2:38
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
2:49
8. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
2:58
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
3:36
10. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
4:36
11. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
4:38
12. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
5:21
13. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
5:43
14. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
5:54
15. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
8:03
16. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
8:12
17. mx
MARTINS Uri
Amore
8:57
18. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
9:12
19. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
9:19
20. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
10:45
21. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
11:11
22. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
12:34
23. it
WACKERMANN Luca
Southeast
13:57
24. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
14:04
25. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
15:45
26. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
16:00
27. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
16:32
28. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
18:00
29. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
20:26
30. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
21:03
31. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
21:40
32. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
21:57
33. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
22:29
34. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
22:44
35. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
27:14
36. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
27:30
37. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
29:46
38. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
33:43
39. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
34:06
40. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
35:05
41. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
35:38
42. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
35:57
43. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
36:18
44. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
36:23
45. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
37:01
46. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
38:35
47. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
41:52
48. ru
SEROV Alexander
RusVelo
43:42
49. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
44:00
50. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
47:24
51. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
47:42
52. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
47:54
53. it
BANI Eugenio
Amore
50:10
54. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
50:17
55. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
51:10
56. it
BERTAZZO Liam
Southeast
51:45
57. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
51:46
58. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
52:04
59. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
52:21
60. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
53:50
61. si
KUMP Marko
Adria Mobil
55:05
62. ru
BOEV Igor
RusVelo
55:21
63. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
55:25
64. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
55:34
65. it
GAVAZZI Mattia
Amore
56:57
66. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
57:31
67. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
58:16
68. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
58:46
69. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
58:49
70. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
59:22
71. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
59:43
72. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
59:48
73. de
BECK Joschka
Bike Aid
59:59
74. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
1:00:53
75. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:01:04
76. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
1:01:32
77. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
1:02:11
78. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
1:02:22
79. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
1:03:11
80. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
1:03:23
81. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
1:03:44
82. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1:07:24
83. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
1:08:14
84. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
1:10:12
85. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
1:11:01
86. si
PER David
Adria Mobil
1:11:28
87. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:12:03
88. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
1:12:19
89. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
1:13:00
90. it
LUNARDON Paolo
Amore
1:13:45
91. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:14:56
92. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
1:15:24
93. it
FONZI Giuseppe
Southeast
1:15:38
94. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:17:45
95. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:17:53
96. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
1:17:54
97. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
1:18:46
98. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
1:19:01
99. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
1:19:37
100. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
1:19:40
101. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:19:54
102. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
1:21:15
103. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
1:24:26
104. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
1:27:00
105. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
1:29:14
106. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
1:29:56
107. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
1:31:08
108. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:31:22
109. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:32:15
110. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
1:33:27
111. ru
STASH Mamyr
RusVelo
1:33:51
112. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:55:51
113. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
2:08:50

Mountains Classification

1. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
24
2. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
18
3. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
14
4. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
13
5. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
11
6. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
8
7. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
7
8. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
9. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
3
10. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
3
11. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
3
12. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
3
13. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3
14. it
WACKERMANN Luca
Southeast
2
15. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
2
16. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
2
17. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
1
18. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
1
19. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
1

Points Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
120
2. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
70
3. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
69
4. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
64
5. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
60
6. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
60
7. it
GAVAZZI Mattia
Amore
59
8. it
BERTAZZO Liam
Southeast
55
9. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
54
10. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
52
11. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
47
12. it
WACKERMANN Luca
Southeast
43
13. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
39
14. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
36
15. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
32
16. it
BUSATO Matteo
Southeast
32
17. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
30
18. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
30
19. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
27
20. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
26
21. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
26
22. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
22
23. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
19
24. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
17
25. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
16
26. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
16
27. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
13
28. mx
MARTINS Uri
Amore
13
29. it
BANI Eugenio
Amore
12
30. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
11
31. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
10
32. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
10
33. ru
BOEV Igor
RusVelo
9
34. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
8
35. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
8
36. de
BECK Joschka
Bike Aid
8
37. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
7
38. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
7
39. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
7
40. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
7
41. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
7
42. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
7
43. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
6
44. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
45. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
5
46. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
5
47. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
5
48. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
5
49. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
5
50. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
4
51. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
4
52. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
53. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
3
54. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
3
55. it
LUNARDON Paolo
Amore
3
56. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
3
57. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
2
58. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
2
59. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
2
60. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
2
61. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
1
62. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
1
63. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
107:16:46
2.
Adria Mobil
7:29
3.
RTS-Santic Racing Team
10:56
4.
Southeast
11:39
5.
China Continental Team of Gansu Bank
24:00
6.
Synergy Baku Cycling Project
31:03
7.
Lupus Racing Team
31:58
8.
Lampre - Merida
34:59
9.
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
44:07
10.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
50:08
11.
Amore
58:12
12.
Airgas Safeway Cycling
1:00:30
13.
RusVelo
1:06:14
14.
Bike Aid
1:07:01
15.
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:08:25
16.
Meridiana Kamen Team
1:14:42
17.
Nippo - Vini Fantini
1:22:20
18.
Navitas Satalyst Racing team
2:01:39
19.
Parkhotel Valkenburg CT
2:21:37
20.
HKSI Pro Cycling Team
2:33:30