Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Qinghai Lake

Stage 2

: Duoba > Datong

Monday 6th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 188km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
04:26:27
2. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
3. it
GAVAZZI Mattia
Amore
-
4. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
5. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
6. it
MARECZKO Jakub
Southeast
-
7. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
8. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
9. it
BANI Eugenio
Amore
-
10. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
-
11. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
-
12. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
13. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
14. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
15. de
BECK Joschka
Bike Aid
-
16. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
-
17. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
18. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
19. de
FRITZ Fabian
Bike Aid
-
20. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
21. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
22. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
23. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
24. co
WILCHES Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
25. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
26. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
27. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
28. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
-
29. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
30. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
31. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
32. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
33. ru
ZAGORODNII Vladimir
RTS-Santic Racing Team
-
34. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
35. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
36. uz
ABRAMOV Nikita
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
37. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
38. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
39. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
40. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
41. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
-
42. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
43. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
44. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
45. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
46. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
47. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
-
48. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
49. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
50. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
51. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
52. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
53. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
54. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
55. hk
CHEUNG King Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
56. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
57. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
58. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
59. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
60. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
61. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
62. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
63. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
64. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
65. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
66. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
67. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
68. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
69. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
70. cn
QI Junshan
China Continental Team of Gansu Bank
-
71. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
72. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
73. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
74. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
75. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
76. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
77. mx
MARTINS Uri
Amore
-
78. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
79. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
80. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
81. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
-
82. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
-
83. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
84. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
85. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
86. si
PER David
Adria Mobil
-
87. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
88. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
89. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
90. cn
YU Shi Jie
Wildto Cycling Team
-
91. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
-
92. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
93. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
94. cn
LIU Wei
Wildto Cycling Team
-
95. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
96. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
97. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
98. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
99. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
100. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
101. it
FONZI Giuseppe
Southeast
-
102. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
103. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
104. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
105. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
106. jp
KUROEDA Shiki
Nippo - Vini Fantini
-
107. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
108. jp
HISHINUMA Yukinori
Amore
-
109. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
110. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
111. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
112. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
113. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
114. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
115. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
116. au
COOPER Mitchell
Navitas Satalyst Racing team
-
117. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
118. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
119. cn
WANG Jiancai
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
120. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-
121. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
122. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
-
123. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
-
124. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
125. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
126. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
127. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
128. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
129. cn
WU Shengjun
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
130. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
-
131. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
132. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
-
133. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
134. us
RODRIGUES Matt
Airgas Safeway Cycling
-
135. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
136. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
137. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
138. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
139. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
13:49
140. sk
VANCO Jakub
CK Banska Bystrica
17:47
141. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
19:25
142. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
143. cn
LI Guanghui
Wildto Cycling Team
19:29
144. cn
YAN Zhipeng
Wildto Cycling Team
-
145. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
23:06
146. au
YATES Theodore
Navitas Satalyst Racing team
-
DNF. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
DNF. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
DNF. hr
CENGIC Filip
Meridiana Kamen Team
-
OTL. cn
WANG Xing
Wildto Cycling Team
-

General Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
06:55:10
2. it
GAVAZZI Mattia
Amore
0:10
3. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
0:13
4. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:14
5. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
6. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:16
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
0:17
8. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
9. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
10. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
0:18
11. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
12. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
13. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
0:19
14. uz
ABRAMOV Nikita
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
15. it
MARECZKO Jakub
Southeast
0:20
16. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
17. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
18. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
19. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
-
20. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
21. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
22. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
23. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
24. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
25. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
26. co
WILCHES Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
27. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
28. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
29. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
30. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
-
31. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
32. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
33. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
34. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
-
35. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
36. de
BECK Joschka
Bike Aid
-
37. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
38. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
39. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
40. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
41. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
42. ru
ZAGORODNII Vladimir
RTS-Santic Racing Team
-
43. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
44. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
45. de
FRITZ Fabian
Bike Aid
-
46. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
47. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
48. mx
MARTINS Uri
Amore
-
49. it
BANI Eugenio
Amore
-
50. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
52. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
53. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
54. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
55. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
56. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
57. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
58. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
-
59. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
60. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
61. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
62. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
63. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
64. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
65. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
66. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
67. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
68. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
69. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
70. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
71. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
72. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
73. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
74. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
75. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
76. hk
CHEUNG King Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
77. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
78. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
79. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
80. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
81. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
82. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
-
83. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
84. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
85. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
86. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
87. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
-
88. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
89. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
-
90. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
91. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
92. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
93. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
-
94. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
95. jp
KUROEDA Shiki
Nippo - Vini Fantini
-
96. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
97. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
98. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
99. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
100. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
101. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
102. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
103. cn
QI Junshan
China Continental Team of Gansu Bank
-
104. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
105. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
106. us
RODRIGUES Matt
Airgas Safeway Cycling
-
107. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
-
108. it
FONZI Giuseppe
Southeast
-
109. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
110. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
111. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
112. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
113. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
114. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
115. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
116. si
PER David
Adria Mobil
-
117. cn
YU Shi Jie
Wildto Cycling Team
-
118. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
119. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
120. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
121. cn
LIU Wei
Wildto Cycling Team
-
122. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
123. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
124. jp
HISHINUMA Yukinori
Amore
-
125. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
126. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
127. au
COOPER Mitchell
Navitas Satalyst Racing team
-
128. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
129. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
130. cn
WANG Jiancai
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
131. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
132. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
133. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
134. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
135. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-
136. cn
WU Shengjun
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
137. hr
SIROL Endi
Meridiana Kamen Team
0:53
138. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:55
139. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
15:44
140. sk
VANCO Jakub
CK Banska Bystrica
18:54
141. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
19:45
142. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
20:10
143. cn
LI Guanghui
Wildto Cycling Team
20:20
144. cn
YAN Zhipeng
Wildto Cycling Team
20:41
145. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
23:26
146. au
YATES Theodore
Navitas Satalyst Racing team
-

Points Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
32
2. it
GAVAZZI Mattia
Amore
27
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
22
4. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
22
5. it
MARECZKO Jakub
Southeast
22
6. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
19
7. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
17
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
14
9. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
12
10. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
12
11. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
11
12. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
11
13. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
10
14. it
BERTAZZO Liam
Southeast
7
15. it
BANI Eugenio
Amore
7
16. it
WACKERMANN Luca
Southeast
5
17. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
5
18. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
5
19. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
4
20. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
4
21. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
3
22. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
3
23. it
LUNARDON Paolo
Amore
3
24. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
2
25. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
2
26. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
2
27. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
1
28. uz
ABRAMOV Nikita
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1
29. de
BECK Joschka
Bike Aid
1
30. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
1

Teams Classification

1.
Amore
20:46:30
2.
Synergy Baku Cycling Project
-
3.
Bike Aid
-
4.
Nippo - Vini Fantini
-
5.
Parkhotel Valkenburg CT
-
6.
Southeast
-
7.
Airgas Safeway Cycling
-
8.
Lampre - Merida
-
9.
Adria Mobil
-
10.
China Continental Team of Gansu Bank
-
11.
RTS-Santic Racing Team
-
12.
Kolss BDC Team
-
13.
RusVelo
-
14.
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
15.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
16.
Lupus Racing Team
-
17.
Meridiana Kamen Team
-
18.
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
19.
HKSI Pro Cycling Team
-
20.
Navitas Satalyst Racing team
-
21.
CK Banska Bystrica
-
22.
Wildto Cycling Team
-