Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5  Stage 6 

Tour of Qinghai Lake

Stage 6

: Gonghe > Guide

Friday 10th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 138km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
03:13:06
2. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
3. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
4. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
6. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
7. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
9. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
10. mx
MARTINS Uri
Amore
-
11. it
BANI Eugenio
Amore
-
12. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
13. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
-
14. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
15. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
16. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
17. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
18. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
19. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
20. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
21. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
22. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
23. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
24. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
25. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
26. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
27. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
28. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
29. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
30. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
31. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
32. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
33. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
34. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
35. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
36. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
37. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
38. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
39. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
40. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
41. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
42. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
43. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
44. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
-
45. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
-
46. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
47. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
48. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
49. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
50. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
51. au
COOPER Mitchell
Navitas Satalyst Racing team
-
52. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
53. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
54. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
55. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
0:15
56. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
0:45
57. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:52
58. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
6:08
59. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
6:19
60. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
61. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
62. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
63. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
64. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
65. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
66. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
6:24
67. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
68. de
BECK Joschka
Bike Aid
6:56
69. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
70. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
71. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
72. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
73. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
74. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
75. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
76. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
77. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
78. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
79. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
80. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
81. it
GAVAZZI Mattia
Amore
7:19
82. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
9:36
83. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
84. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
-
85. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
10:22
86. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
-
87. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
88. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
89. hk
CHEUNG King Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
90. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
91. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
-
92. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
93. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
94. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
95. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
96. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
97. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
98. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
99. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
100. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
101. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
102. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
103. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
104. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
105. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
106. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
107. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
108. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
109. si
PER David
Adria Mobil
-
110. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
-
111. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
-
112. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
113. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
114. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
115. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
116. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
117. it
FONZI Giuseppe
Southeast
-
118. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
119. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-
120. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
121. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
13:32
122. jp
KUROEDA Shiki
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. de
FRITZ Fabian
Bike Aid
-
DNF. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
-
DNF. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
-
DNS. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-

General Classification

1. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
21:02:19
2. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:05
3. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
0:34
4. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
1:33
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
2:15
6. it
BUSATO Matteo
Southeast
2:32
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
2:42
8. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
2:51
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
3:36
10. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
3:39
11. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
4:15
12. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
4:19
13. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
4:31
14. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
15. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
5:47
16. it
WACKERMANN Luca
Southeast
6:27
17. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
6:34
18. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
6:42
19. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
7:24
20. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
8:02
21. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
8:05
22. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
8:15
23. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
8:35
24. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
8:40
25. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
8:50
26. mx
MARTINS Uri
Amore
-
27. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
9:05
28. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
9:12
29. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
9:19
30. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
9:42
31. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
10:50
32. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
11:05
33. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
12:22
34. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
13:27
35. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
13:56
36. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
14:12
37. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
14:47
38. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
14:56
39. ru
SEROV Alexander
RusVelo
15:59
40. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
16:17
41. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
16:25
42. it
BANI Eugenio
Amore
17:21
43. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
18:40
44. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
18:59
45. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
19:32
46. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
19:39
47. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
19:49
48. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
49. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
20:04
50. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
20:11
51. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
20:20
52. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
21:37
53. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
22:22
54. ru
BOEV Igor
RusVelo
22:49
55. si
KUMP Marko
Adria Mobil
22:54
56. it
BERTAZZO Liam
Southeast
24:02
57. it
GAVAZZI Mattia
Amore
24:45
58. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
25:06
59. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
25:09
60. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
25:40
61. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
26:00
62. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
26:14
63. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
26:31
64. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
26:33
65. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
26:56
66. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
27:14
67. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
27:55
68. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
28:49
69. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
29:13
70. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
29:14
71. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
29:39
72. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
29:56
73. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
30:31
74. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
30:33
75. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
30:39
76. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
30:42
77. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
30:46
78. au
COOPER Mitchell
Navitas Satalyst Racing team
30:58
79. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
31:12
80. de
BECK Joschka
Bike Aid
32:16
81. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
32:54
82. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
33:52
83. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
35:42
84. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
36:01
85. it
FONZI Giuseppe
Southeast
36:39
86. it
LUNARDON Paolo
Amore
37:50
87. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
37:54
88. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
38:06
89. si
PER David
Adria Mobil
38:26
90. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
38:28
91. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
39:31
92. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
39:35
93. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
39:38
94. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
95. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
39:47
96. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
40:14
97. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
40:55
98. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
42:09
99. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
43:51
100. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
44:07
101. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
44:36
102. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
45:02
103. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
45:13
104. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
45:17
105. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
46:03
106. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
107. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
46:12
108. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
46:14
109. hk
CHEUNG King Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
110. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
111. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
46:22
112. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
46:29
113. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
46:57
114. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
47:41
115. jp
KUROEDA Shiki
Nippo - Vini Fantini
48:12
116. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
48:39
117. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
48:40
118. ru
STASH Mamyr
RusVelo
49:03
119. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
51:09
120. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
51:26
121. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:04:47
122. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
1:12:40

Mountains Classification

1. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
16
2. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
12
3. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
9
4. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
8
5. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
6. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
7. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
3
8. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
3
9. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
3
10. it
WACKERMANN Luca
Southeast
2
11. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
1
12. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
1

Points Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
76
2. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
48
3. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
44
4. it
WACKERMANN Luca
Southeast
39
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
36
6. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
35
7. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
32
8. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
30
9. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
29
10. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
27
11. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
27
12. it
GAVAZZI Mattia
Amore
27
13. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
25
14. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
25
15. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
25
16. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
22
17. it
BUSATO Matteo
Southeast
21
18. it
BERTAZZO Liam
Southeast
21
19. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
18
20. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
17
21. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
16
22. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
13
23. it
BANI Eugenio
Amore
12
24. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
12
25. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
11
26. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
11
27. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
10
28. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
8
29. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
7
30. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
7
31. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
7
32. mx
MARTINS Uri
Amore
6
33. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
5
34. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
5
35. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
36. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
4
37. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
4
38. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
4
39. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
40. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
3
41. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
3
42. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
3
43. it
LUNARDON Paolo
Amore
3
44. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
3
45. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
2
46. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
2
47. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
2
48. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
2
49. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
2
50. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
2

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
63:15:52
2.
Adria Mobil
0:26
3.
Southeast
3:41
4.
RTS-Santic Racing Team
10:56
5.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
15:29
6.
Synergy Baku Cycling Project
16:57
7.
China Continental Team of Gansu Bank
17:28
8.
Lupus Racing Team
17:52
9.
Meridiana Kamen Team
20:54
10.
RusVelo
24:32
11.
Bike Aid
25:19
12.
Airgas Safeway Cycling
25:51
13.
Lampre - Merida
28:51
14.
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
29:45
15.
Amore
32:00
16.
Nippo - Vini Fantini
35:49
17.
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
40:49
18.
Parkhotel Valkenburg CT
49:11
19.
Navitas Satalyst Racing team
1:14:44
20.
HKSI Pro Cycling Team
1:31:15
21.
CK Banska Bystrica
2:23:05