Tour of Qinghai Lake

Stage 8

: Xunhua > Linxia

Sunday 12th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 126km


Stage Result

1. it
GAVAZZI Mattia
Amore
02:55:28
2. si
KUMP Marko
Adria Mobil
-
3. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
4. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
5. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
6. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
7. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
9. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
10. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
11. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
12. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-
13. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
14. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
15. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
16. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
17. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
18. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
19. de
BECK Joschka
Bike Aid
-
20. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
21. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
22. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
23. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
24. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
25. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
26. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
27. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
28. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
-
29. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
30. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
-
31. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
-
32. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
33. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
34. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
35. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
36. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
37. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
38. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
39. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
40. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
41. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
42. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
43. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
44. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
45. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
46. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
47. mx
MARTINS Uri
Amore
-
48. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
49. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
50. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
51. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
52. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
53. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
-
54. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
55. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
56. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
57. si
PER David
Adria Mobil
-
58. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
59. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
60. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
61. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
62. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
63. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
64. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
65. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
66. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
67. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
68. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
69. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
70. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
71. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
72. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
73. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
74. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
75. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
76. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
77. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
78. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
79. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
80. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
81. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
82. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
83. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
84. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
85. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
86. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
87. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
88. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
89. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
90. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
91. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
92. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
-
93. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
94. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
95. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
96. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
97. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
98. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:13
99. it
BANI Eugenio
Amore
0:00
100. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
1:03
101. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:15
102. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
103. it
FONZI Giuseppe
Southeast
1:37
104. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
0:00
105. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
2:45
106. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
107. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
3:12
108. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
3:21
109. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
110. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
3:25
111. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
10:37
112. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
11:02
113. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
-
114. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
115. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
DNF. hk
CHEUNG King Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
DNF. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
DNS. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-

General Classification

1. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
29:07:51
2. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:03
3. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
0:37
4. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
1:37
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
2:19
6. it
BUSATO Matteo
Southeast
2:36
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
2:46
8. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
2:55
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
3:33
10. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
4:35
11. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
12. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
5:18
13. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
5:40
14. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
5:51
15. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
8:00
16. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
8:09
17. mx
MARTINS Uri
Amore
8:54
18. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
9:09
19. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
9:16
20. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
10:42
21. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
11:08
22. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
12:31
23. it
WACKERMANN Luca
Southeast
13:34
24. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
13:41
25. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
15:42
26. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
15:57
27. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
16:29
28. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
17:57
29. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
20:23
30. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
21:00
31. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
21:19
32. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
21:54
33. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
22:03
34. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
22:26
35. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
27:11
36. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
27:27
37. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
29:43
38. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
33:40
39. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
34:03
40. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
35:02
41. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
35:04
42. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
35:35
43. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
36:15
44. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
36:20
45. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
46. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
37:58
47. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
38:32
48. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
41:05
49. ru
SEROV Alexander
RusVelo
43:39
50. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
43:57
51. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
47:21
52. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
47:39
53. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
47:51
54. it
BANI Eugenio
Amore
49:50
55. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
50:04
56. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
51:09
57. it
BERTAZZO Liam
Southeast
51:42
58. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
51:43
59. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
52:01
60. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
52:18
61. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
53:20
62. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
54:03
63. si
KUMP Marko
Adria Mobil
55:17
64. ru
BOEV Igor
RusVelo
55:18
65. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
55:31
66. it
GAVAZZI Mattia
Amore
57:04
67. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
57:28
68. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
58:13
69. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
58:22
70. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
58:26
71. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
58:29
72. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
58:43
73. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
59:00
74. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
59:54
75. de
BECK Joschka
Bike Aid
59:56
76. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:00:34
77. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
1:00:50
78. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
1:01:18
79. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
1:01:32
80. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
1:01:43
81. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
1:02:25
82. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
1:03:00
83. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
1:03:08
84. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
1:03:41
85. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:05:34
86. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
1:07:18
87. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1:07:21
88. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:07:35
89. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
1:08:11
90. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
1:10:09
91. it
LUNARDON Paolo
Amore
1:10:19
92. si
PER David
Adria Mobil
1:10:55
93. it
FONZI Giuseppe
Southeast
-
94. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:12:00
95. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
1:12:07
96. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
1:12:16
97. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
1:12:57
98. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:14:37
99. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
1:15:21
100. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
1:16:36
101. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:17:42
102. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
1:18:43
103. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
1:18:49
104. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
1:18:58
105. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:19:03
106. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
1:19:37
107. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:19:56
108. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
1:21:08
109. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
1:21:12
110. ru
STASH Mamyr
RusVelo
1:21:32
111. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
1:23:55
112. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
1:26:57
113. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
1:29:53
114. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:40:37
115. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
1:56:31

Mountains Classification

1. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
23
2. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
13
3. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
11
4. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
9
5. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
8
6. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
7
7. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
5
8. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
9. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
3
10. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3
11. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
3
12. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
3
13. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
2
14. it
WACKERMANN Luca
Southeast
2
15. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
2
16. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
1
17. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
1
18. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
1

Points Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
90
2. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
61
3. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
59
4. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
57
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
49
6. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
45
7. it
GAVAZZI Mattia
Amore
43
8. it
WACKERMANN Luca
Southeast
39
9. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
36
10. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
36
11. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
35
12. it
BERTAZZO Liam
Southeast
33
13. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
32
14. it
BUSATO Matteo
Southeast
31
15. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
30
16. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
30
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
28
18. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
27
19. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
26
20. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
20
21. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
17
22. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
15
23. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
14
24. mx
MARTINS Uri
Amore
13
25. it
BANI Eugenio
Amore
12
26. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
12
27. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
11
28. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
10
29. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
10
30. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
8
31. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
8
32. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
7
33. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
7
34. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
7
35. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
7
36. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
6
37. ru
BOEV Igor
RusVelo
6
38. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
39. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
5
40. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
5
41. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
5
42. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
4
43. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
4
44. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
4
45. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
4
46. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
47. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
3
48. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
3
49. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
3
50. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
3
51. it
LUNARDON Paolo
Amore
3
52. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
2
53. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
2
54. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
2
55. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
2
56. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
2
57. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
2
58. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
1
59. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
1
60. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
1
61. de
BECK Joschka
Bike Aid
1
62. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
87:32:40
2.
Adria Mobil
7:29
3.
RTS-Santic Racing Team
10:56
4.
Southeast
11:39
5.
China Continental Team of Gansu Bank
24:00
6.
Synergy Baku Cycling Project
31:03
7.
Lupus Racing Team
31:58
8.
Lampre - Merida
34:59
9.
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
43:51
10.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
50:08
11.
Amore
58:12
12.
Airgas Safeway Cycling
1:00:30
13.
RusVelo
1:06:14
14.
Bike Aid
1:07:01
15.
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:08:25
16.
Meridiana Kamen Team
1:14:42
17.
Nippo - Vini Fantini
1:22:20
18.
Navitas Satalyst Racing team
1:49:23
19.
Parkhotel Valkenburg CT
2:21:37
20.
HKSI Pro Cycling Team
2:33:30