Tour of Qinghai Lake

Stage 9

: Linxia > Dingxi

Monday 13th July (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 203km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
04:36:31
2. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
3. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
4. it
BERTAZZO Liam
Southeast
-
5. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
6. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
7. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
8. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
9. de
BECK Joschka
Bike Aid
-
10. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
-
11. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
-
12. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
13. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
14. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
-
15. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
16. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
17. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
18. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
-
19. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
20. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
21. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
-
22. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
23. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
-
24. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
25. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
26. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
27. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
-
28. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
-
29. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
-
30. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
31. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
32. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
33. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
-
34. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
35. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
36. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
37. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
-
38. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
39. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
40. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
41. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
42. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
43. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
-
44. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
45. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
-
46. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
47. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
48. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
49. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
50. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
-
52. mx
MARTINS Uri
Amore
-
53. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
54. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
-
55. it
BANI Eugenio
Amore
-
56. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
57. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
-
58. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
-
59. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
-
60. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
-
61. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
-
62. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
63. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
64. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
65. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
-
66. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
-
67. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
68. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
69. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
-
70. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
71. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
-
72. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
73. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
-
74. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
75. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
-
76. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
-
77. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
-
78. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
79. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
-
80. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
81. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
82. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
-
83. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
-
84. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
85. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
86. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
87. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
-
88. it
GAVAZZI Mattia
Amore
-
89. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
0:16
90. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
0:18
91. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
0:27
92. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
-
93. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
-
94. si
PER David
Adria Mobil
0:30
95. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
96. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
0:38
97. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
0:50
98. it
LUNARDON Paolo
Amore
3:06
99. it
FONZI Giuseppe
Southeast
3:16
100. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
12:16
101. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
-
102. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
103. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
-
104. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
-
105. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
106. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
107. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
108. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
-
109. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
-
110. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
111. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
-
112. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
-
113. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
27:39
DNF. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
DNS. hr
MALTAR Bruno
Meridiana Kamen Team
-

General Classification

1. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
33:44:21
2. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:02
3. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
0:38
4. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
1:35
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
2:20
6. it
BUSATO Matteo
Southeast
2:37
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
2:47
8. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
2:56
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
3:34
10. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
4:34
11. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
4:36
12. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
5:19
13. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
5:41
14. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
5:52
15. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
8:01
16. au
O\' CONNOR Ben
Navitas Satalyst Racing team
8:10
17. mx
MARTINS Uri
Amore
8:55
18. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
9:10
19. uz
AKPAROV Abdullojon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
9:17
20. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
10:43
21. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
11:09
22. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
12:32
23. it
WACKERMANN Luca
Southeast
13:35
24. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
13:42
25. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
15:43
26. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
15:58
27. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
16:30
28. de
HOLLER Nikodemus
Bike Aid
17:58
29. co
LINARES Oscar Alexander
China Continental Team of Gansu Bank
20:24
30. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
21:01
31. uz
HALMURATOV Muradjan
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
21:38
32. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
21:55
33. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
22:27
34. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
22:42
35. hk
CHAN Chun Hing
HKSI Pro Cycling Team
27:12
36. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
27:28
37. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
29:44
38. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
33:41
39. us
OLHEISER Michael
Lupus Racing Team
34:04
40. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
35:03
41. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
35:04
42. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
35:36
43. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
36:16
44. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
36:21
45. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
-
46. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
38:33
47. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
41:33
48. ru
SEROV Alexander
RusVelo
43:40
49. ru
GORODNICHEV Ilya
RTS-Santic Racing Team
43:58
50. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
47:22
51. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
47:40
52. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
47:52
53. it
BANI Eugenio
Amore
49:51
54. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
50:15
55. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
51:10
56. it
BERTAZZO Liam
Southeast
51:43
57. au
SULZBERGER Wesley
Navitas Satalyst Racing team
51:44
58. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
52:02
59. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
52:19
60. us
MAUCH Justin
Airgas Safeway Cycling
53:48
61. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
54:04
62. si
KUMP Marko
Adria Mobil
55:08
63. ru
BOEV Igor
RusVelo
55:19
64. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
55:32
65. it
GAVAZZI Mattia
Amore
57:05
66. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
57:29
67. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
58:14
68. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
58:27
69. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
58:44
70. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
59:00
71. ru
EVTUSHENKO Alexander
RusVelo
59:01
72. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
59:46
73. de
BECK Joschka
Bike Aid
59:57
74. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
1:00:51
75. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:01:02
76. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
1:01:33
77. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
1:02:09
78. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
1:02:22
79. ru
KURBATOV Alexey
RusVelo
1:03:01
80. de
BICHLMANN Daniel
Bike Aid
1:03:09
81. hk
CHEUNG King Lok
HKSI Pro Cycling Team
1:03:42
82. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1:07:22
83. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
1:08:12
84. cn
LIU Jiankun
Wildto Cycling Team
1:10:10
85. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
1:10:59
86. si
PER David
Adria Mobil
1:11:26
87. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:12:01
88. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
1:12:17
89. hk
MOW Ching Ying
HKSI Pro Cycling Team
1:12:58
90. it
LUNARDON Paolo
Amore
1:13:26
91. it
FONZI Giuseppe
Southeast
1:14:12
92. uz
DARMONOV Jakhongir
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
1:14:54
93. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
1:15:22
94. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
1:16:37
95. es
NOHALES NIETO Edgar
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:17:43
96. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:17:51
97. hk
CHIU Ho San
HKSI Pro Cycling Team
1:18:44
98. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
1:18:59
99. us
GOTTLIEB Kevin
Airgas Safeway Cycling
1:19:35
100. mx
MEDINA Gerardo
Airgas Safeway Cycling
1:19:38
101. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:19:52
102. hk
HO Burr
HKSI Pro Cycling Team
1:21:13
103. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
1:24:24
104. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
1:26:58
105. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
1:29:23
106. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
1:29:54
107. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
1:31:06
108. cn
ZHANG Chunlong
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:31:20
109. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:32:13
110. au
LEONARD Matthew
Navitas Satalyst Racing team
1:33:25
111. ru
STASH Mamyr
RusVelo
1:33:49
112. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
1:52:54
113. au
WALKER Kane
Navitas Satalyst Racing team
2:08:48

Mountains Classification

1. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
24
2. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
18
3. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
14
4. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
13
5. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
11
6. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
8
7. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
7
8. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
9. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
3
10. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
3
11. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
3
12. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
3
13. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3
14. it
WACKERMANN Luca
Southeast
2
15. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
2
16. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
2
17. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
1
18. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
1
19. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
1

Points Classification

1. si
KUMP Marko
Adria Mobil
106
2. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
70
3. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
61
4. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
60
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
49
6. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
49
7. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
47
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
45
9. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
45
10. it
BERTAZZO Liam
Southeast
45
11. it
GAVAZZI Mattia
Amore
43
12. it
WACKERMANN Luca
Southeast
43
13. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
36
14. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
32
15. it
BUSATO Matteo
Southeast
31
16. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
31
17. by
KOSHEVOY Ilia
Lampre - Merida
30
18. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
30
19. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
27
20. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
26
21. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
22
22. er
MERON MENGSTAB Amanuel
Bike Aid
19
23. us
MCCUTCHEON Connor
Airgas Safeway Cycling
15
24. mx
MARTINS Uri
Amore
13
25. it
BANI Eugenio
Amore
12
26. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
12
27. us
MURPHY Evan
Lupus Racing Team
12
28. us
WINSTON David
Lupus Racing Team
11
29. cn
MING XING Xue
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
10
30. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
10
31. ru
BOEV Igor
RusVelo
9
32. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
8
33. co
WILCHES Norberto
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
8
34. de
BECK Joschka
Bike Aid
8
35. ua
DIUDIA Volodymyr
China Continental Team of Gansu Bank
8
36. mx
LEMUS Luis
Airgas Safeway Cycling
7
37. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
7
38. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
7
39. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
7
40. fr
JEANNES Matthieu
Lupus Racing Team
7
41. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
6
42. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
5
43. nl
DE JONGE Maarten
Bike Aid
5
44. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
5
45. ua
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
5
46. au
NAPIER Grayson
Navitas Satalyst Racing team
5
47. it
TEDESCHI Mirko
Southeast
4
48. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
4
49. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
4
50. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
4
51. us
EASTER Griffin
Airgas Safeway Cycling
3
52. nz
JOWSEY Nick
Lupus Racing Team
3
53. it
LUNARDON Paolo
Amore
3
54. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
2
55. ch
CAMBIANICA Enea
Meridiana Kamen Team
2
56. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
2
57. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
2
58. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
2
59. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
1
60. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
1
61. er
DEBESAY Mekseb
Bike Aid
1
62. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
1

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
101:22:13
2.
Adria Mobil
7:29
3.
RTS-Santic Racing Team
10:56
4.
Southeast
11:39
5.
China Continental Team of Gansu Bank
24:00
6.
Synergy Baku Cycling Project
31:03
7.
Lupus Racing Team
31:58
8.
Lampre - Merida
34:59
9.
Beijing Yanqing Innova Cycling Team
44:07
10.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
50:08
11.
Amore
58:12
12.
Airgas Safeway Cycling
1:00:30
13.
RusVelo
1:06:14
14.
Bike Aid
1:07:01
15.
Qinghai Tianyoude - BH Cycling Team
1:08:25
16.
Meridiana Kamen Team
1:14:42
17.
Nippo - Vini Fantini
1:22:20
18.
Navitas Satalyst Racing team
2:01:39
19.
Parkhotel Valkenburg CT
2:21:37
20.
HKSI Pro Cycling Team
2:33:30