Go to:  Stage 1 

Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Stage 1

: Pombal > Ansião

Thursday 16th July (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 137.5km


Stage Result

1. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
03:29:36
2. ru
ZHURAVLEV Vadim
0:21
3. pt
MARTINGIL Cesar
-
4. es
SÁNCHEZ Rubén
0:23
5. es
IRISARRI RINCON Jon
1:32
6. pt
MANSILHAS Fabio
-
7. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
-
8. es
ALONSO Mikel
-
9. es
ARANBURU Alex
-
10. es
UCHA Jacobo
-
11. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
-
12. pt
FERNANDES João
-
13. ar
BARRIENTOS Julian
-
14. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
-
15. ru
ZATESHILOV Evgeny
-
16. es
RODRIGUEZ José
-
17. pt
GOMES Luis
-
18. pt
OLIVEIRA Fabio
-
19. es
TRUEBA Alvaro
-
20. pt
MAIO João
-
21. es
ETXEBERRIA Víctor
-
22. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
23. pt
ALMEIDA Luís
-
24. pt
FERNANDES José
-
25. es
UDONDO Gotzon
-
26. es
AZKARATE Iker
-
27. es
AMEZQUETA MORENO Julen
1:52
28. br
FONSECA Vitor
4:14
29. pt
RIBEIRO David
-
30. pt
NUNES Hugo
-
31. pt
FERREIRA Tiago
-
32. pt
RAMALHO Andrè
-
33. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
34. pt
TEIXEIRA Ricardo
4:30
35. pt
CRISPIM André
-
36. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
4:36
37. pt
SILVA João
4:45
38. pt
VIDEIRA Patrick
5:09
39. pt
HENRIQUES Pedro
-
40. pt
CARVALHO Rui
-
41. pt
GONCALVES Gaspar
-
42. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
-
43. pt
BRITO Hugo
-
44. pt
GONÇALVES Júlio
-
45. no
SOR Erlend
-
46. ru
SAMOLENKOV Artem
-
47. pt
SILVA Paulo
-
48. pt
MAGALHÃES Zulmiro
-
49. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
50. pt
CUNHA Luis
-
51. pt
DA SILVA José
-
52. pt
FERNANDES Venceslau
-
53. pt
SILVA Ivo
-
54. es
GOMEZ Jorge
-
55. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
-
56. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
-
57. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
58. pt
SANTOS Miguel
-
59. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
5:15
60. es
ZABALA Josu
5:21
61. es
LOPEZ Juan
5:27
62. es
JUARISTI Txomin
-
63. pt
MACEDO Renato
5:30
64. pt
OUTEIRO João
11:40
65. pt
SANTOS Joao
-
66. es
MARTIN SANZ Gotzon
11:42
67. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
-
68. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
-
69. br
FERNANDES Vitor
14:42
70. es
SIERRA Miguel
14:44
71. pt
PEREIRA João
16:54
72. pt
BRAS Pedro
17:03
73. pt
SILVA Xavier
-
74. pt
SILVA Helder
-
75. pt
BARRADAS António
25:46
76. pt
ALMEIDA Natanael
-
DNF. pt
COELHO Bruno
-
DNF. pt
MARQUES Jorge
-
DNF. pt
PEREIRA Jose
-
DNF. pt
PEREIRA Samuel
-
DNF. pt
MARTINS José
-
DNF. pt
ARSÉNIO Miguel
-
DNF. ua
DZHUS Volodymyr
ISD Continental Team
-
DNF. es
VALLES SAN JOSE Jesus
-
DNF. es
LOPEZ Fernando
-
DNF. es
ESCUDERO Mario
-

General Classification

1. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
03:29:36
2. ru
ZHURAVLEV Vadim
0:21
3. pt
MARTINGIL Cesar
-
4. es
SÁNCHEZ Rubén
0:23
5. es
IRISARRI RINCON Jon
1:32
6. pt
MANSILHAS Fabio
-
7. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
-
8. es
ALONSO Mikel
-
9. es
ARANBURU Alex
-
10. es
UCHA Jacobo
-
11. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
-
12. pt
FERNANDES João
-
13. ar
BARRIENTOS Julian
-
14. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
-
15. ru
ZATESHILOV Evgeny
-
16. es
RODRIGUEZ José
-
17. pt
GOMES Luis
-
18. pt
OLIVEIRA Fabio
-
19. es
TRUEBA Alvaro
-
20. pt
MAIO João
-
21. es
ETXEBERRIA Víctor
-
22. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
23. pt
ALMEIDA Luís
-
24. pt
FERNANDES José
-
25. es
UDONDO Gotzon
-
26. es
AZKARATE Iker
-
27. es
AMEZQUETA MORENO Julen
1:52
28. br
FONSECA Vitor
4:14
29. pt
RIBEIRO David
-
30. pt
NUNES Hugo
-
31. pt
FERREIRA Tiago
-
32. pt
RAMALHO Andrè
-
33. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
34. pt
TEIXEIRA Ricardo
4:30
35. pt
CRISPIM André
-
36. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
4:36
37. pt
SILVA João
4:45
38. pt
VIDEIRA Patrick
5:09
39. pt
HENRIQUES Pedro
-
40. pt
CARVALHO Rui
-
41. pt
GONCALVES Gaspar
-
42. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
-
43. pt
BRITO Hugo
-
44. pt
GONÇALVES Júlio
-
45. no
SOR Erlend
-
46. ru
SAMOLENKOV Artem
-
47. pt
SILVA Paulo
-
48. pt
MAGALHÃES Zulmiro
-
49. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
50. pt
CUNHA Luis
-
51. pt
DA SILVA José
-
52. pt
FERNANDES Venceslau
-
53. pt
SILVA Ivo
-
54. es
GOMEZ Jorge
-
55. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
-
56. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
-
57. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
58. pt
SANTOS Miguel
-
59. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
5:15
60. es
ZABALA Josu
5:21
61. es
LOPEZ Juan
5:27
62. es
JUARISTI Txomin
-
63. pt
MACEDO Renato
5:30
64. pt
OUTEIRO João
11:40
65. pt
SANTOS Joao
-
66. es
MARTIN SANZ Gotzon
11:42
67. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
-
68. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
-
69. br
FERNANDES Vitor
14:42
70. es
SIERRA Miguel
14:44
71. pt
PEREIRA João
16:54
72. pt
BRAS Pedro
17:03
73. pt
SILVA Xavier
-
74. pt
SILVA Helder
-

Mountains Classification

1. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
5
2. es
SÁNCHEZ Rubén
3
3. pt
ALMEIDA Luís
2
4. pt
OLIVEIRA Fabio
1

Points Classification

1. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
25
2. ru
ZHURAVLEV Vadim
20
3. pt
MARTINGIL Cesar
16
4. es
SÁNCHEZ Rubén
13
5. es
IRISARRI RINCON Jon
10
6. pt
MANSILHAS Fabio
8
7. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
6
8. es
ALONSO Mikel
4
9. pt
FERNANDES João
3
10. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
3
11. es
ETXEBERRIA Víctor
3
12. es
ARANBURU Alex
2
13. ru
ZATESHILOV Evgeny
2
14. pt
OLIVEIRA Fabio
2
15. br
FERNANDES Vitor
2
16. es
UCHA Jacobo
1
17. es
RODRIGUEZ José
1
18. pt
GOMES Luis
1
19. pt
FERNANDES José
1

Youth Classification

1. pt
MARTINGIL Cesar
03:29:57
2. es
IRISARRI RINCON Jon
1:11
3. pt
MANSILHAS Fabio
-
4. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
-
5. es
ALONSO Mikel
-
6. es
ARANBURU Alex
-
7. pt
FERNANDES João
-
8. pt
MAIO João
-
9. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
10. pt
FERNANDES José
-
11. br
FONSECA Vitor
3:53
12. pt
RIBEIRO David
-
13. pt
NUNES Hugo
-
14. pt
RAMALHO Andrè
-
15. pt
CRISPIM André
4:09
16. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
4:15
17. pt
SILVA João
4:24
18. pt
CARVALHO Rui
4:48
19. pt
GONCALVES Gaspar
-
20. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
-
21. no
SOR Erlend
-
22. pt
SILVA Paulo
-
23. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
24. pt
DA SILVA José
-
25. pt
FERNANDES Venceslau
-
26. pt
SILVA Ivo
-
27. es
GOMEZ Jorge
-
28. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
-
29. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
30. pt
SANTOS Miguel
-
31. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
4:54
32. es
JUARISTI Txomin
5:06
33. pt
OUTEIRO João
11:19
34. pt
SANTOS Joao
-
35. es
MARTIN SANZ Gotzon
11:21
36. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
-
37. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
-
38. br
FERNANDES Vitor
14:21
39. es
SIERRA Miguel
14:23
40. pt
PEREIRA João
16:33
41. pt
SILVA Xavier
16:42
42. pt
SILVA Helder
-

Teams Classification

1.
Lokosphinx
10:32:13
2.
Cafés Baqué
0:02
3.
Euskadi - EDP
1:11