Go to:  Stage 1  Stage 2 

Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Stage 2

: Alvaiázere > Oliveira do Hospital

Friday 17th July (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 135km


Stage Result

1. es
AMEZQUETA MORENO Julen
03:42:55
2. es
TRUEBA Alvaro
0:19
3. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
4. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
5. es
ETXEBERRIA Víctor
0:23
6. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
1:00
7. co
GÓMEZ Jorge Iván
1:02
8. pt
RIBEIRO David
-
9. pt
GOMES Luis
-
10. pt
GONÇALVES Júlio
1:05
11. pt
MARTINGIL Cesar
1:28
12. es
IRISARRI RINCON Jon
-
13. pt
FERREIRA Tiago
-
14. es
SÁNCHEZ Rubén
-
15. pt
GONCALVES Gaspar
-
16. es
ARANBURU Alex
-
17. ru
ZHURAVLEV Vadim
-
18. pt
CARVALHO Rui
-
19. pt
SILVA Paulo
-
20. es
LOPEZ Juan
1:32
21. no
SOR Erlend
-
22. pt
NUNES Hugo
1:36
23. pt
OLIVEIRA Fabio
1:55
24. pt
MACEDO Renato
1:28
25. es
RODRIGUEZ José
2:16
26. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
2:32
27. ru
ZATESHILOV Evgeny
2:47
28. pt
MANSILHAS Fabio
3:20
29. pt
FERNANDES José
3:53
30. pt
MAIO João
-
31. pt
MAGALHÃES Zulmiro
3:55
32. pt
BRITO Hugo
4:07
33. pt
DA SILVA José
-
34. ru
SAMOLENKOV Artem
4:35
35. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
5:17
36. pt
RAMALHO Andrè
-
37. pt
CUNHA Luis
6:40
38. pt
FERNANDES João
-
39. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
40. pt
CRISPIM André
-
41. ar
BARRIENTOS Julian
-
42. es
UDONDO Gotzon
-
43. pt
FERNANDES Venceslau
-
44. es
AZKARATE Iker
-
45. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
7:31
46. pt
ALMEIDA Luís
8:30
47. es
ZABALA Josu
10:07
48. pt
SANTOS Joao
10:25
49. es
UCHA Jacobo
11:55
50. pt
SILVA Xavier
-
51. pt
VIDEIRA Patrick
-
52. pt
PEREIRA João
-
53. pt
SILVA João
-
54. pt
SILVA Ivo
12:15
55. br
FERNANDES Vitor
-
56. pt
SILVA Helder
12:21
57. pt
SANTOS Miguel
13:10
58. es
JUARISTI Txomin
14:55
59. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
-
60. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
16:20
61. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
-
62. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
16:34
63. pt
HENRIQUES Pedro
17:30
64. pt
OUTEIRO João
-
65. es
SIERRA Miguel
18:30
66. es
ALONSO Mikel
18:58
67. es
MARTIN SANZ Gotzon
-
68. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
19:18
69. br
FONSECA Vitor
28:17
70. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
-
DNF. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
DNF. pt
BRAS Pedro
-
DNF. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
-
DNF. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-

General Classification

1. pt
MARTINGIL Cesar
07:14:20
2. ru
ZHURAVLEV Vadim
-
3. es
SÁNCHEZ Rubén
0:02
4. es
TRUEBA Alvaro
-
5. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
6. es
AMEZQUETA MORENO Julen
0:03
7. es
ETXEBERRIA Víctor
0:06
8. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
0:43
9. pt
GOMES Luis
0:45
10. es
IRISARRI RINCON Jon
1:11
11. es
ARANBURU Alex
-
12. pt
OLIVEIRA Fabio
1:38
13. es
RODRIGUEZ José
1:59
14. ru
ZATESHILOV Evgeny
2:30
15. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
2:44
16. pt
MANSILHAS Fabio
3:03
17. pt
RIBEIRO David
3:27
18. pt
MAIO João
3:36
19. pt
FERNANDES José
-
20. pt
FERREIRA Tiago
3:53
21. pt
NUNES Hugo
4:01
22. co
GÓMEZ Jorge Iván
4:22
23. pt
GONÇALVES Júlio
4:25
24. pt
GONCALVES Gaspar
4:48
25. pt
CARVALHO Rui
-
26. pt
SILVA Paulo
-
27. no
SOR Erlend
4:52
28. pt
MACEDO Renato
5:09
29. es
LOPEZ Juan
5:10
30. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
5:42
31. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
5:52
32. pt
FERNANDES João
6:23
33. ar
BARRIENTOS Julian
-
34. es
UDONDO Gotzon
-
35. es
AZKARATE Iker
-
36. pt
MAGALHÃES Zulmiro
7:15
37. pt
BRITO Hugo
7:27
38. pt
DA SILVA José
-
39. pt
RAMALHO Andrè
7:42
40. ru
SAMOLENKOV Artem
7:55
41. pt
ALMEIDA Luís
8:13
42. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
8:37
43. pt
CRISPIM André
9:21
44. pt
CUNHA Luis
10:00
45. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
46. pt
FERNANDES Venceslau
-
47. es
UCHA Jacobo
11:38
48. es
ZABALA Josu
13:39
49. pt
SILVA João
14:51
50. pt
VIDEIRA Patrick
15:15
51. pt
SILVA Ivo
15:35
52. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
16:03
53. pt
SANTOS Miguel
16:30
54. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
18:15
55. es
JUARISTI Txomin
18:33
56. es
ALONSO Mikel
18:41
57. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
19:54
58. pt
SANTOS Joao
20:16
59. pt
HENRIQUES Pedro
20:50
60. br
FERNANDES Vitor
25:08
61. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
26:13
62. pt
PEREIRA João
27:00
63. pt
SILVA Xavier
27:09
64. pt
OUTEIRO João
27:21
65. pt
SILVA Helder
27:35
66. es
MARTIN SANZ Gotzon
28:51
67. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
29:11
68. br
FONSECA Vitor
30:42
69. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
31:04
70. es
SIERRA Miguel
31:25

Mountains Classification

1. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
21
2. es
AMEZQUETA MORENO Julen
12
3. es
UCHA Jacobo
10
4. ru
ZATESHILOV Evgeny
9
5. pt
MACEDO Renato
8
6. es
TRUEBA Alvaro
6
7. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
4
8. es
SÁNCHEZ Rubén
3
9. es
ETXEBERRIA Víctor
3
10. pt
RIBEIRO David
3
11. pt
ALMEIDA Luís
2
12. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
1
13. pt
OLIVEIRA Fabio
1
14. pt
MAGALHÃES Zulmiro
1

Points Classification

1. es
AMEZQUETA MORENO Julen
26
2. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
25
3. ru
ZHURAVLEV Vadim
20
4. es
TRUEBA Alvaro
20
5. pt
MARTINGIL Cesar
16
6. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
16
7. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
15
8. es
ETXEBERRIA Víctor
13
9. es
SÁNCHEZ Rubén
13
10. es
IRISARRI RINCON Jon
10
11. ru
ZATESHILOV Evgeny
9
12. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
8
13. pt
MANSILHAS Fabio
8
14. es
UCHA Jacobo
7
15. co
GÓMEZ Jorge Iván
-
16. pt
RIBEIRO David
4
17. es
ALONSO Mikel
4
18. pt
FERNANDES João
3
19. es
SAEZ DE OCARIZ Eder
3
20. pt
GOMES Luis
3
21. es
ARANBURU Alex
2
22. pt
OLIVEIRA Fabio
2
23. br
FERNANDES Vitor
2
24. es
RODRIGUEZ José
1
25. pt
FERNANDES José
1
26. pt
GONÇALVES Júlio
1
27. no
SOR Erlend
1
28. pt
MACEDO Renato
1

Youth Classification

1. pt
MARTINGIL Cesar
07:14:20
2. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
0:02
3. es
IRISARRI RINCON Jon
1:11
4. es
ARANBURU Alex
-
5. pt
MANSILHAS Fabio
3:03
6. pt
RIBEIRO David
3:27
7. pt
MAIO João
3:36
8. pt
FERNANDES José
-
9. pt
NUNES Hugo
4:01
10. co
GÓMEZ Jorge Iván
4:22
11. pt
GONCALVES Gaspar
4:48
12. pt
CARVALHO Rui
-
13. pt
SILVA Paulo
-
14. no
SOR Erlend
4:52
15. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
5:52
16. pt
FERNANDES João
6:23
17. pt
DA SILVA José
7:27
18. pt
RAMALHO Andrè
7:42
19. ru
PROSTOKISHIN Andrey
Lokosphinx
8:37
20. pt
CRISPIM André
9:21
21. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
10:00
22. pt
FERNANDES Venceslau
-
23. pt
SILVA João
14:51
24. pt
SILVA Ivo
15:35
25. pt
SANTOS Miguel
16:30
26. es
JUARISTI Txomin
18:33
27. es
ALONSO Mikel
18:41
28. es
JUSTO VILLANUEVA Oscar
19:54
29. pt
SANTOS Joao
20:16
30. br
FERNANDES Vitor
25:08
31. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
26:13
32. pt
PEREIRA João
27:00
33. pt
SILVA Xavier
27:09
34. pt
OUTEIRO João
27:21
35. pt
SILVA Helder
27:35
36. es
MARTIN SANZ Gotzon
28:51
37. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
29:11
38. br
FONSECA Vitor
30:42
39. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
31:04
40. es
SIERRA Miguel
31:25

Teams Classification

1.
Cafés Baqué
21:42:47
2.
Caja Rural - Seguros RGA
1:47
3.
Anicolor
3:23