Go to:  Prologue  Stage 1 

Volta a Portugal em Bicicleta / Liberty Seguros

Stage 1

: Pinhel > Bragança

Thursday 30th July (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 196.8km


Stage Result

1. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
05:10:04
2. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
-
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
-
4. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
-
5. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
-
7. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. pt
MESTRE Daniel
Tavira
-
9. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
-
10. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
11. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
-
12. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
-
13. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
14. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
16. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
-
17. es
RUBIO HERNANDEZ Diego
Efapel
-
18. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
-
19. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
-
20. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
-
21. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
22. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
23. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
-
24. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
-
25. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
-
26. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
27. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
28. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
29. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
30. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
31. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
-
32. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
33. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
-
34. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
-
35. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
36. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
-
37. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
-
38. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
-
39. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
40. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:09
41. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
-
42. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
0:11
43. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
-
44. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
-
45. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
0:00
46. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
0:11
47. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
-
48. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
-
49. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
50. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
-
51. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
-
52. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
0:14
53. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
54. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
0:16
55. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
-
56. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
0:19
57. pt
SILVA PINTO Sandro Filipe
Louletano- Ray Just Energy
-
58. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
-
59. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
-
60. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
0:25
61. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
62. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
0:29
63. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
0:33
64. pt
REIS Rafael
Tavira
0:38
65. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
0:40
66. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
0:47
67. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
0:53
68. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
0:55
69. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
0:00
70. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
1:23
71. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
0:00
72. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
3:06
73. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
3:31
74. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
-
75. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
-
76. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
-
77. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
-
78. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
-
79. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
-
80. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
-
81. pt
SILVA Rafael
Efapel
-
82. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
83. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
-
84. ec
RAGONESSI Jose
Team Ecuador
-
85. ec
VELASCO Henry
Team Ecuador
-
86. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
87. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
88. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
4:47
89. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
90. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
-
91. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
-
92. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
93. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
94. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
95. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
96. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
-
97. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
98. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
99. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
100. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
-
101. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
102. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
-
103. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
-
104. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
5:14
105. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
5:23
106. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
6:11
107. it
PETTITI Alessandro
Team Idea 2010 ASD
-
108. it
TORTA Mirko
Team Idea 2010 ASD
-
109. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
-
110. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
111. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
112. be
VERSTRAETEN Jari
Verandas Willems Cycling Team
-
113. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
-
114. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
6:14
115. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
116. pt
PEREIRA Valter
Tavira
-
117. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
118. pt
NUNES Diogo
Tavira
-
119. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
120. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
121. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
7:50
122. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
-
123. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
124. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
125. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
126. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
127. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
8:46
128. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
10:04
129. pt
VALINHO Victor
Louletano- Ray Just Energy
17:20
130. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
21:53
131. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
28:16
132. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
133. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
134. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
-
DNF. be
MYNGHEER Daan
Verandas Willems Cycling Team
-
DNF. ua
VASILYEV Maksym
ISD Continental Team
-
DNF. ua
DZHUS Volodymyr
ISD Continental Team
-

General Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
05:17:26
2. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
0:03
3. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
0:15
4. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
0:16
5. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
0:18
6. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
-
7. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
0:19
8. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
0:20
9. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
0:21
10. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
0:22
11. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
0:23
12. pt
MESTRE Daniel
Tavira
0:25
13. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
14. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
0:26
16. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
0:27
17. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
-
18. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
0:28
19. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
-
20. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
-
21. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
22. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
23. es
RUBIO HERNANDEZ Diego
Efapel
-
24. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:29
25. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
0:31
26. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
0:33
27. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
28. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
-
29. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
-
30. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:34
31. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
-
32. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
33. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:35
34. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
0:36
35. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
-
36. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
0:40
37. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
0:41
38. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
0:42
39. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
-
40. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
0:44
41. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
0:45
42. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:47
43. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
0:48
44. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
45. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:49
46. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
47. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
0:51
48. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
49. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
-
50. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
0:52
51. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
52. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
-
53. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
0:56
54. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
0:57
55. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
0:58
56. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
1:02
57. pt
SILVA PINTO Sandro Filipe
Louletano- Ray Just Energy
1:03
58. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
1:04
59. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
1:09
60. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
1:11
61. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
1:13
62. ec
GUAMA Byron
Team Ecuador
-
63. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
1:19
64. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
1:22
65. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
1:27
66. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
1:30
67. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
1:33
68. pt
REIS Rafael
Tavira
1:35
69. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
1:36
70. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
1:37
71. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
1:54
72. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
3:15
73. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
3:51
74. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
3:52
75. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
3:57
76. pt
SILVA Rafael
Efapel
4:01
77. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
4:06
78. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
4:11
79. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
80. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
4:13
81. ec
RAGONESSI Jose
Team Ecuador
4:22
82. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
4:31
83. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
4:33
84. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD Continental Team
4:34
85. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
4:37
86. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
4:40
87. ec
VELASCO Henry
Team Ecuador
5:00
88. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
5:08
89. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
5:14
90. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
5:17
91. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
5:20
92. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
5:28
93. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
94. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
5:32
95. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
96. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
5:35
97. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
5:40
98. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
5:43
99. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
5:45
100. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
5:48
101. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
5:52
102. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
103. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
5:56
104. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
6:04
105. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
6:05
106. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
6:27
107. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
6:39
108. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
6:45
109. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
6:51
110. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
7:02
111. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
7:04
112. it
PETTITI Alessandro
Team Idea 2010 ASD
7:05
113. pt
NUNES Diogo
Tavira
7:08
114. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
-
115. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
7:10
116. pt
PEREIRA Valter
Tavira
7:13
117. it
TORTA Mirko
Team Idea 2010 ASD
7:14
118. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
7:24
119. be
VERSTRAETEN Jari
Verandas Willems Cycling Team
7:28
120. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
7:29
121. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
8:36
122. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
123. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
8:50
124. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join's - De Rijke
8:53
125. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
8:59
126. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
9:07
127. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
9:35
128. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
11:04
129. pt
VALINHO Victor
Louletano- Ray Just Energy
18:23
130. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
22:56
131. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
29:13
132. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
29:18
133. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
29:25
134. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
29:30

Mountains Classification

1. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
15
2. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
8
3. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
7
4. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
7
5. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
4
6. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
1

Points Classification

1. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
25
2. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
20
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
16
4. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
13
5. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
10
6. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
8
7. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
6
8. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
5
9. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
5
10. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
5
11. pt
MESTRE Daniel
Tavira
4
12. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
2
13. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
2
14. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
1
15. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
1

Youth Classification

1. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
05:17:48
2. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
0:09
3. it
CAPPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
0:19
4. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
0:23
5. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
0:29
6. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:30
7. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
0:47
8. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
1:08
9. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
1:11
10. pt
REIS Rafael
Tavira
1:13
11. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
1:14
12. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
1:32
13. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
3:44
14. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
3:49
15. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
16. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
4:09
17. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
4:11
18. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
4:15
19. ec
VELASCO Henry
Team Ecuador
4:38
20. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
5:06
21. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
5:10
22. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
23. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
5:13
24. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
5:26
25. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
5:30
26. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
5:43
27. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
6:23
28. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
6:40
29. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
6:42
30. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
6:46
31. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
6:48
32. it
TORTA Mirko
Team Idea 2010 ASD
6:52
33. de
FIEK Arnold
Team Stuttgart
7:07
34. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
8:14
35. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
8:37
36. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
8:45
37. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
9:13
38. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
10:42
39. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
22:34
40. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
28:51
41. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
29:03
42. ru
BOCHKOV Kirill
Lokosphinx
29:08

Teams Classification

1.
W52-Quinta da Lixa
15:53:00
2.
Caja Rural - Seguros RGA
0:11
3.
LA Aluminios - Antarte
0:32
4.
Efapel
0:39
5.
Louletano- Ray Just Energy
0:42
6.
Cyclingteam Join's - De Rijke
0:45
7.
Team Ecuador
0:47
8.
Tavira
0:50
9.
Rádio Popular ONDA Boavista
0:51
10.
Team Idea 2010 ASD
2:04
11.
Lokosphinx
2:13
12.
Verandas Willems Cycling Team
3:21
13.
Parkhotel Valkenburg CT
5:47
14.
Team Kuota-Lotto
7:57
15.
ISD Continental Team
10:22
16.
Team Stuttgart
11:39