Go to:  Stage 1 

Aubel - Thimister - La Gleize

Stage 1

: Aubel > Aubel

Friday 7th August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 94.2km


Stage Result

1. dk
NORSGAARD CHRISTIANSEN Mathias
02:21:31
2. be
GHYS Robbe
0:24
3. it
BALLABIO Giacomo
-
4. it
DOTTI Ottavio
-
5. be
LAMBRECHT Bjorg
-
6. be
LEYMAN Celestin
-
7. it
COVI Alessandro
-
8. be
VANHOUCKE Harm
-
9. dk
CHARMIG Anthon
-
10. it
CIMA Imerio
0:27
11. be
THIJSSEN Gerben
-
12. fr
BERNARD Enzo
-
13. be
DE LOUWERE Stef
-
14. nl
OLDE MEIERINK Lars
-
15. be
CASTRIQUE Jonas
-
16. be
LIJNEN Marnix
-
17. de
LüBBERS Dorian
-
18. nl
OTTEVANGERS Bas
-
19. be
VAN HAUWERMEIREN Michiel
-
20. fr
MéRIGNAT Sofiane
-

General Classification

1. dk
NORSGAARD CHRISTIANSEN Mathias
02:21:31
2. be
GHYS Robbe
0:24
3. it
BALLABIO Giacomo
-
4. it
DOTTI Ottavio
-
5. be
LAMBRECHT Bjorg
-
6. be
LEYMAN Celestin
-
7. it
COVI Alessandro
-
8. be
VANHOUCKE Harm
-
9. dk
CHARMIG Anthon
-
10. it
CIMA Imerio
0:27
11. be
THIJSSEN Gerben
-
12. fr
BERNARD Enzo
-
13. be
DE LOUWERE Stef
-
14. nl
OLDE MEIERINK Lars
-
15. be
CASTRIQUE Jonas
-
16. be
LIJNEN Marnix
-
17. de
LüBBERS Dorian
-
18. nl
OTTEVANGERS Bas
-
19. be
VAN HAUWERMEIREN Michiel
-
20. fr
MéRIGNAT Sofiane
-

Mountains Classification

1. be
BAUDE Arthur
15
2. be
VANDERMOSTEN Tom
12
3. be
WYDOOGHE Jaron
10
4. be
BERO Wallace
9
5. be
LAMBRECHT Bjorg
8
6. be
VANHOUCKE Harm
6

Points Classification

1. dk
NORSGAARD CHRISTIANSEN Mathias
25
2. be
GHYS Robbe
20
3. it
BALLABIO Giacomo
16
4. it
DOTTI Ottavio
12
5. be
LAMBRECHT Bjorg
10
6. be
LEYMAN Celestin
8
7. it
COVI Alessandro
6
8. be
VANHOUCKE Harm
5
9. dk
CHARMIG Anthon
4
10. it
CIMA Imerio
3
11. be
THIJSSEN Gerben
2
12. fr
BERNARD Enzo
1

Youth Classification

1. it
BALLABIO Giacomo
02:21:55
2. it
COVI Alessandro
-
3. dk
CHARMIG Anthon
-
4. be
THIJSSEN Gerben
0:03
5. nl
OLDE MEIERINK Lars
-
6. nl
OTTEVANGERS Bas
-
7. be
VAN HAUWERMEIREN Michiel
-
8. be
DEMOLDER Stijn
-
9. nl
BOUWMANS Bryan
-
10. be
PESTIAUX Yann
-
11. gb
BURNETT Marcus
-
12. be
CLAES Stef
-
13. be
DE WITTE Bono
-
14. be
BERO Sean
-
15. be
RIETJENS Sander
-
16. it
PINI Alessandro
-
17. be
LOWIE Stan
-
18. be
BAUDE Arthur
-
19. be
DE PESTEL Sander
-
20. be
ROMBOUTS Seppe
-

Teams Classification

1.
Team KEL-BERG Rosklide Junior
07:05:24
2.
Lombardia
0:21
3.
AVIA Crabbe Cycling Team
0:27