Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Baltic Chain Tour

Stage 3

Thursday 20th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


Stage Result

1. se
GINGSJö Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
04:10:32
2. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
0:15
3. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
0:17
4. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
0:21
5. lt
JUODVALKIS Egidijus
Colba - Superano Ham
-
6. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
7. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
8. lt
VAITKUS Tomas
-
9. by
RAMANAU Raman
-
10. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
11. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
-
12. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
-
13. lv
VOSEKALNS Andris
Rietumu - Delfin
-
14. fi
MANNINEN Matti
-
15. lv
BECIS Armands
Rietumu - Delfin
-
16. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-
17. lv
BOGDANOVICS Maris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
18. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
-
19. at
SCHOIBL Mario
Tirol Cycling Team
-
20. lt
VIDEIKA Airidas
-

General Classification

1. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
12:01:35
2. fi
MANNINEN Matti
0:06
3. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
0:10
4. lv
BECIS Armands
Rietumu - Delfin
0:13
5. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
0:15
6. ru
STASH Mamyr
RusVelo
0:17
7. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
0:18
8. at
SCHOIBL Mario
Tirol Cycling Team
0:19
9. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
10. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
11. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
-
12. ua
KHRIPTA Andriy
Kyiv Capital Racing
0:23
13. nl
JANSSEN Yannick
-
14. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
0:42
15. se
GINGSJö Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
1:19
16. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
1:34
17. ee
NEEMELA Kristian
1:39
18. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
1:42
19. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
1:45
20. lt
SAVICKAS Zydrunas
1:47

Youth Classification

1. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
12:01:45
2. ru
STASH Mamyr
RusVelo
0:07
3. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
0:08
4. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
0:09
5. ee
NEEMELA Kristian
1:29
6. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
1:32
7. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
1:35
8. lt
SISKEVICIUS Paulius
An Post - Chain Reaction
1:38
9. lt
VIDEIKA Airidas
1:39
10. by
RAMANAU Raman
1:40
11. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
-
12. se
BENGTSSON Ludwig
Team Tre Berg-Bianchi
-
13. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
-
14. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
15. by
SHEMETAU Mikhail
-
16. lt
RUMSAS Raimondas
-
17. ua
ASHUROV Konstantin
Kyiv Capital Racing
-
18. ru
KUSTADINCHEV Roman
RusVelo
-
19. at
SCHIPFLINGER Florian
Tirol Cycling Team
-
20. ee
TARVIS Peeter
-

Teams Classification

1.
Kyiv Capital Racing
36:07:17
2.
Team Bliz-Merida
-
3.
Germany National Team
0:13
4.
Team Tre Berg-Bianchi
1:06
5.
CCT p/b Champion System
1:23
6.
Kolss BDC Team
1:27