Eneco Tour

Final Classification

Sunday 16th August (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men


General Classification

1. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
26:31:59
2. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:59
3. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
1:17
4. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:40
5. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:48
6. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
1:54
7. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
2:02
8. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
2:11
9. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
10. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
-
11. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
2:13
12. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
2:16
13. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
2:52
14. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
5:06
15. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
5:08
16. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
5:13
17. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
5:21
18. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
5:47
19. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
5:50
20. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:04
21. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
6:30
22. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
23. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
6:51
24. fr
LE BON Johan
FDJ
7:25
25. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
7:28
26. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
7:31
27. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
7:37
28. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
8:36
29. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
9:25
30. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
9:43
31. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:13
32. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
10:58
33. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:17
34. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
12:12
35. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
12:45
36. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
12:54
37. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
12:59
38. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
13:14
39. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
13:40
40. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
13:46
41. fr
MOUREY Francis
FDJ
15:59
42. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
16:43
43. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
16:44
44. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
17:29
45. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
17:45
46. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
19:56
47. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
20:34
48. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
21:35
49. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
21:57
50. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
22:07
51. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
22:21
52. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
22:49
53. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
22:51
54. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
24:16
55. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
24:19
56. us
PATE Danny
Team Sky
25:15
57. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
27:13
58. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
27:51
59. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
28:10
60. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
28:42
61. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
29:21
62. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
29:29
63. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
29:38
64. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
30:05
65. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
30:07
66. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
30:37
67. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
32:29
68. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
32:53
69. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
33:03
70. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
33:39
71. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
33:47
72. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
35:30
73. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
36:01
74. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
36:05
75. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
36:08
76. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
37:23
77. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
37:27
78. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
38:57
79. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
39:14
80. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
39:31
81. au
EARLE Nathan
Team Sky
39:47
82. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
41:19
83. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
41:38
84. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
41:45
85. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
41:51
86. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
42:55
87. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
42:59
88. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
43:22
89. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
43:54
90. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
43:58
91. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
44:44
92. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
44:55
93. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
44:57
94. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
45:02
95. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
45:10
96. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
45:12
97. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
45:17
98. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
49:03
99. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
49:43
100. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
49:49
101. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
50:18
102. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
50:29
103. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
51:16
104. gb
FENN Andrew
Team Sky
51:29
105. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
52:48
106. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
53:16
107. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
55:03
108. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
58:52
109. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
1:00:08

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
79
2. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
59
3. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
52
4. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
52
5. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
49
6. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
49
7. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
45
8. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
43
9. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
41
10. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
40
11. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
40
12. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
31
13. fr
LE BON Johan
FDJ
30
14. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
30
15. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
29
16. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
27
17. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
25
18. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
25
19. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
25
20. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
22
21. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
22
22. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
17
23. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
17
24. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
17
25. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
17
26. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
13
27. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
13
28. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
13
29. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
13
30. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
12
31. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
12
32. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
11
33. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
11
34. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
11
35. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
11
36. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
10

Teams Classification

1.
Lotto Soudal
79:44:03
2.
Astana Pro Team
1:13
3.
Tinkoff - Saxo
3:38
4.
BMC Racing Team
3:44
5.
Team Giant - Alpecin
3:58
6.
Wanty - Groupe Gobert
10:19
7.
Topsport Vlaanderen - Baloise
13:13
8.
Team Cannondale - Garmin
17:07
9.
Movistar Team
21:37
10.
IAM Cycling
23:00
11.
Trek Factory Racing
24:17
12.
Team LottoNL-Jumbo
26:52
13.
Etixx - Quick Step
31:59
14.
Team Katusha
43:51
15.
Lampre - Merida
45:01
16.
FDJ
46:03
17.
Orica GreenEDGE
53:44
18.
Team Sky
1:08:32
19.
AG2R La Mondiale
1:14:49
20.
Team Roompot Oranje Peloton
1:22:11