Eneco Tour

Stage 4 (ITT)

: Hoogerheide > Hoogerheide

Thursday 13th August (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 13.9km


Stage Result

1. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
00:16:34
2. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
0:05
3. it
MALORI Adriano
Movistar Team
0:07
4. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
5. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:11
6. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:14
7. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
0:16
8. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
0:20
9. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
0:21
10. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
11. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:23
12. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
0:24
13. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
0:25
14. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
0:27
15. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
0:29
16. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
-
17. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:30
18. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
0:32
19. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
0:34
21. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
22. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
0:35
23. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
24. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:38
25. fr
LE BON Johan
FDJ
0:39
26. us
PATE Danny
Team Sky
0:40
27. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
0:41
28. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
0:42
29. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:43
30. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
31. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:44
32. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
33. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
0:45
34. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
35. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
0:46
36. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
37. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
38. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
0:47
39. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
40. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
41. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
0:48
42. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
0:49
43. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
0:50
44. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
0:51
45. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:52
46. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
0:53
47. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
48. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
49. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:55
50. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
0:56
51. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
52. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
0:57
53. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
54. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
0:58
55. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
0:01
56. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
1:02
57. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
1:03
58. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
1:04
59. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
60. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
61. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
1:05
62. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
63. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
64. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
1:06
65. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
1:07
66. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
1:08
67. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
-
68. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
69. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
70. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
1:09
71. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
72. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
73. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
74. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
1:10
75. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
1:11
76. au
HAAS Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
77. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
1:12
78. gb
FENN Andrew
Team Sky
1:14
79. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
80. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
1:15
81. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
82. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
-
83. gb
STANNARD Ian
Team Sky
1:16
84. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
85. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
1:17
86. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
-
87. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
1:18
88. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
1:19
89. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
1:20
90. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
1:21
91. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
92. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
93. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
1:22
94. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
1:23
95. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
1:24
96. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
97. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
98. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
1:25
99. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
1:26
100. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
101. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
102. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:28
103. au
TANNER David
IAM Cycling
-
104. it
VIVIANI Elia
Team Sky
1:30
105. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
1:32
106. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
-
107. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
108. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
-
109. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
1:33
110. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
1:34
111. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
1:35
112. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
1:36
113. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
0:01
114. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
1:40
115. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
116. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
1:42
117. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
-
118. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
-
119. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
1:43
120. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
1:44
121. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
122. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
1:45
123. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
-
124. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
1:46
125. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
126. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
1:47
127. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
128. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:48
129. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
1:49
130. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
131. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
1:50
132. fr
MOUREY Francis
FDJ
1:51
133. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
134. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
1:52
135. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
1:53
136. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:55
137. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
138. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
1:57
139. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
1:58
140. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:59
141. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
2:00
142. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
2:06
143. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
2:09
144. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
-
145. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
146. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
2:15
147. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
148. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
2:21
149. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
2:31
150. au
SUTTON Chris
Team Sky
2:35
151. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
2:36
152. au
EARLE Nathan
Team Sky
3:09
DNS. be
BOUCHER David
FDJ
-

General Classification

1. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
12:30:09
2. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
0:05
3. it
MALORI Adriano
Movistar Team
0:07
4. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
5. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:11
6. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:14
7. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
0:16
8. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
0:18
9. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
0:21
10. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
11. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:23
12. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
0:24
13. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
0:25
14. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
0:27
15. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
0:28
16. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
0:29
17. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:30
18. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:32
19. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
0:34
20. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
21. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
0:35
22. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
23. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:38
24. fr
LE BON Johan
FDJ
0:39
25. us
PATE Danny
Team Sky
0:40
26. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
0:41
27. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
0:42
28. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:44
29. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
30. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
0:45
31. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
32. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
0:46
33. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
34. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
35. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
36. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
0:47
38. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
39. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
40. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
0:48
41. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
0:49
42. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
0:51
43. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
0:53
44. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
45. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
46. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
0:54
47. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:55
48. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
0:56
49. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
50. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
0:57
51. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
52. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
0:58
53. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:59
54. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
1:01
55. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
1:02
56. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
1:03
57. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
58. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
1:04
59. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
60. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
61. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:05
62. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
63. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
1:06
64. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
1:07
65. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
1:08
66. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
-
67. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
68. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
1:09
69. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
70. au
HAAS Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
71. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
72. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
1:10
73. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
1:11
74. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
1:12
75. gb
FENN Andrew
Team Sky
1:14
76. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
1:15
77. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
78. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
-
79. it
VIVIANI Elia
Team Sky
1:16
80. gb
STANNARD Ian
Team Sky
-
81. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
82. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
1:17
83. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
-
84. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
1:18
85. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:19
86. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
-
87. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
1:20
88. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
1:21
89. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
90. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
91. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
1:22
92. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
1:23
93. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
1:24
94. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
95. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
96. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
1:25
97. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
98. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
1:26
99. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
100. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
1:27
101. au
TANNER David
IAM Cycling
1:28
102. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
1:32
103. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
104. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
1:33
105. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
1:35
106. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
1:36
107. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
1:37
108. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
1:38
109. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:40
110. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
1:42
111. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
-
112. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
1:44
113. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
1:45
114. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
-
115. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
1:46
116. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
117. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
1:47
118. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
119. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:48
120. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
121. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
1:49
122. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
123. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
1:50
124. fr
MOUREY Francis
FDJ
1:51
125. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:55
126. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
127. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
1:57
128. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
1:58
129. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:59
130. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
2:00
131. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
132. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
2:03
133. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
2:05
134. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
2:06
135. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
2:09
136. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
137. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
2:15
138. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
139. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
2:21
140. au
SUTTON Chris
Team Sky
2:35
141. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
2:36
142. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
2:49
143. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
2:58
144. at
EISEL Bernhard
Team Sky
3:27
145. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
3:55
146. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
4:07
147. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
4:19
148. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
4:40
149. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
4:45
150. au
EARLE Nathan
Team Sky
5:50
151. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
10:10
152. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
10:24

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
64
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
53
3. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
52
4. it
VIVIANI Elia
Team Sky
52
5. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
41
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
40
7. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
34
8. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
30
9. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
27
10. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
25
11. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
25
12. it
MALORI Adriano
Movistar Team
22
13. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
22
14. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
22
15. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
19
16. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
17
17. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
17
18. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
15
19. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
13
20. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
13
21. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
13
22. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
13
23. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
12
24. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
12
25. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
11
26. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
11
27. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
11
28. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
10

Teams Classification

1.
Team LottoNL-Jumbo
37:30:57
2.
BMC Racing Team
0:20
3.
IAM Cycling
0:49
4.
Astana Pro Team
0:51
5.
Tinkoff - Saxo
1:01
6.
Orica GreenEDGE
1:08
7.
Team Cannondale - Garmin
1:15
8.
Trek Factory Racing
1:21
9.
Lotto Soudal
1:24
10.
Team Giant - Alpecin
1:32
11.
Movistar Team
1:38
12.
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:59
13.
Etixx - Quick Step
2:03
14.
AG2R La Mondiale
2:04
15.
Team Katusha
2:12
16.
FDJ
2:34
17.
Lampre - Merida
2:37
18.
Team Sky
2:39
19.
Team Roompot Oranje Peloton
3:05
20.
Wanty - Groupe Gobert
3:33