Eneco Tour

Stage 5

: Riemst > Sittard-Geleen

Friday 14th August (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 179.6km


Stage Result

1. fr
LE BON Johan
FDJ
04:13:50
2. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
-
3. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
0:09
4. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
-
5. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
-
6. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
0:11
7. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
0:15
8. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
0:27
9. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
10. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
11. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
12. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
13. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
-
14. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
-
15. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
16. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
-
17. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
-
18. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
19. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
21. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
22. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
23. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
-
24. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
25. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
26. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
-
27. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
28. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
29. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
30. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
-
31. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
32. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
33. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
-
34. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
35. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
-
36. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
37. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
38. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
39. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
40. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
41. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
42. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
43. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
44. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
45. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
46. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
47. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
1:01
48. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
1:05
49. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
50. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
1:17
51. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:36
52. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
53. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
54. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
55. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
56. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
1:42
57. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
-
58. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
2:46
59. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
60. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
61. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
6:48
62. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
63. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
64. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
65. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
66. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
67. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
69. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
-
70. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
71. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
-
72. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
73. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
74. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
75. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
-
76. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
77. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
78. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
79. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
80. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
81. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
82. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
83. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
84. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
85. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
86. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
87. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
88. au
TANNER David
IAM Cycling
-
89. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
7:22
90. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
8:05
91. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
-
92. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
-
93. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
-
94. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
95. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
96. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
-
97. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
-
98. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
-
99. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
100. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
101. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
102. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
103. us
PATE Danny
Team Sky
-
104. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
105. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
8:14
106. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
10:18
107. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
108. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
12:43
109. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
110. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
-
111. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
112. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
-
113. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
114. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
-
115. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
116. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
117. au
EARLE Nathan
Team Sky
-
118. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
119. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
120. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
121. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
122. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
-
123. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
124. gb
STANNARD Ian
Team Sky
-
125. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
126. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
127. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
128. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
-
129. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
130. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
131. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
132. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
133. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
134. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
135. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
-
136. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
137. it
MALORI Adriano
Movistar Team
-
138. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
139. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
140. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
141. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
142. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
143. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
144. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
145. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
146. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
-
147. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
DNF. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
DNF. au
HAAS Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
DNF. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
DNS. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
DNS. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-

General Classification

1. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
16:44:13
2. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
0:01
3. fr
LE BON Johan
FDJ
0:08
4. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
0:13
5. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
0:19
6. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
0:20
7. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:26
8. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
0:29
9. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
10. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
0:34
11. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:36
12. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
0:41
13. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:43
14. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:45
15. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
0:47
16. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
0:48
17. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
18. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
19. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:51
20. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
0:54
21. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:57
22. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:59
23. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
1:00
24. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
25. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
1:09
26. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
1:10
27. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
1:11
28. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
1:17
29. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
30. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:18
31. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
1:20
32. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
1:21
33. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
34. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
1:22
35. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
1:28
36. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
37. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
1:30
38. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
1:31
39. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
1:33
40. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
1:34
41. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
1:37
42. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
1:39
43. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
1:45
44. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
45. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:53
46. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
1:55
47. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
1:57
48. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
2:00
49. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
2:02
50. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
2:08
51. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
2:10
52. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
2:17
53. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
2:28
54. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
2:58
55. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
2:59
56. fr
PINEAU Cédric
FDJ
3:10
57. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
3:14
58. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
3:28
59. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
4:17
60. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
4:38
61. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
6:55
62. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
7:19
63. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
7:21
64. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
7:22
65. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
7:29
66. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
7:33
67. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
7:37
68. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
7:38
69. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
7:46
70. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
7:51
71. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
7:53
72. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
7:54
73. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
7:55
74. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
7:57
75. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
7:58
76. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
7:59
77. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
8:01
78. au
TANNER David
IAM Cycling
8:02
79. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
8:12
80. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
8:16
81. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
8:23
82. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
8:24
83. fr
MOUREY Francis
FDJ
8:25
84. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
8:29
85. us
PATE Danny
Team Sky
8:31
86. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
8:32
87. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
8:36
88. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
8:37
89. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
90. es
SANZ Enrique
Movistar Team
8:43
91. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
8:44
92. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
9:01
93. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
9:10
94. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
9:12
95. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
9:23
96. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
9:24
97. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
9:26
98. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
9:33
99. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
9:37
100. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
9:51
101. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:55
102. at
EISEL Bernhard
Team Sky
10:01
103. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
10:12
104. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
10:29
105. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
11:51
106. it
MALORI Adriano
Movistar Team
12:36
107. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
12:53
108. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
12:54
109. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
13:03
110. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
13:11
111. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
13:13
112. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
13:15
113. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
13:20
114. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
13:22
115. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
116. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
13:26
117. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
13:30
118. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
13:32
119. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
13:34
120. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
13:35
121. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
13:37
122. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
13:38
123. gb
FENN Andrew
Team Sky
13:43
124. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
13:44
125. it
VIVIANI Elia
Team Sky
13:45
126. gb
STANNARD Ian
Team Sky
-
127. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
13:46
128. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
13:51
129. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
13:54
130. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
14:14
131. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
14:17
132. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
14:18
133. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
14:19
134. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
14:29
135. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
14:32
136. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
14:34
137. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
14:38
138. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
14:44
139. au
SUTTON Chris
Team Sky
15:04
140. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
15:05
141. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
15:27
142. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
16:48
143. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
16:58
144. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
17:09
145. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
17:14
146. au
EARLE Nathan
Team Sky
18:19
147. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
22:39

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
79
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
53
3. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
52
4. it
VIVIANI Elia
Team Sky
52
5. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
42
6. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
41
7. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
40
8. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
35
9. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
34
10. fr
LE BON Johan
FDJ
30
11. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
30
12. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
29
13. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
27
14. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
25
15. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
25
16. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
23
17. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
22
18. it
MALORI Adriano
Movistar Team
22
19. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
22
20. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
19
21. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
17
22. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
17
23. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
15
24. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
13
25. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
13
26. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
13
27. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
13
28. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
12
29. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
12
30. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
11
31. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
11
32. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
11
33. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
10

Teams Classification

1.
Team LottoNL-Jumbo
50:13:30
2.
BMC Racing Team
0:38
3.
IAM Cycling
1:07
4.
Lotto Soudal
1:08
5.
Astana Pro Team
1:09
6.
Tinkoff - Saxo
1:19
7.
Team Giant - Alpecin
1:38
8.
Team Cannondale - Garmin
1:56
9.
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:17
10.
Etixx - Quick Step
2:21
11.
Trek Factory Racing
4:32
12.
Wanty - Groupe Gobert
5:00
13.
Orica GreenEDGE
7:29
14.
Team Katusha
8:51
15.
Team Roompot Oranje Peloton
9:44
16.
FDJ
9:55
17.
Movistar Team
10:36
18.
Team Sky
16:56
19.
Lampre - Merida
21:58
20.
AG2R La Mondiale
22:16