Eneco Tour

Stage 6

: Heerlen > Houffalize

Saturday 15th August (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 198km


Stage Result

1. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
05:28:46
2. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:49
3. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
0:51
4. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
1:03
5. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
1:07
6. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:13
7. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
8. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
9. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
-
10. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
1:17
11. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
12. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
13. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
1:21
14. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
-
15. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
4:16
16. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
17. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
4:19
18. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
-
19. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
20. au
EARLE Nathan
Team Sky
-
21. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
-
22. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
23. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
24. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
-
26. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
27. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
-
28. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
29. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
30. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
31. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
32. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. fr
LE BON Johan
FDJ
-
34. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
35. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
4:31
36. fr
MOUREY Francis
FDJ
4:44
37. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:03
38. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
9:05
39. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
40. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
-
41. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
-
42. us
PATE Danny
Team Sky
-
43. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-
44. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
45. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
46. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
47. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
48. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
-
49. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
50. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
51. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
11:30
52. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
11:48
53. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
54. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
-
55. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
56. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
-
57. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
58. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
-
59. au
TANNER David
IAM Cycling
-
60. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
61. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
62. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
11:52
63. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
12:00
64. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
14:50
65. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
15:50
66. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
17:24
67. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
20:10
68. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
20:20
69. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
70. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
71. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
-
72. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
73. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
-
74. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
75. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
76. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
-
77. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
78. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
79. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
-
80. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
81. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
25:28
82. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
28:21
83. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
84. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
85. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
86. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
87. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
-
88. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
89. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
90. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
91. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
92. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
93. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
-
94. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
95. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
96. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
97. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
-
98. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
99. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
100. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
101. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
102. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
103. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
104. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
105. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
-
106. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
107. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
108. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
109. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
110. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
111. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
-
112. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
113. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
114. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
115. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
-
116. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
-
117. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
118. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
-
119. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
120. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
121. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
122. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
-
123. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
124. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
-
125. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
-
126. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
127. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
128. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
129. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
130. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
131. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
132. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
-
133. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
134. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
135. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
136. it
MALORI Adriano
Movistar Team
-
137. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
138. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
139. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
-
140. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
DNF. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
DNF. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
DNF. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
DNF. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
DNF. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
-
DNS. gb
STANNARD Ian
Team Sky
-
DNS. au
SUTTON Chris
Team Sky
-

General Classification

1. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
22:12:59
2. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
1:03
3. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
1:17
4. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:40
5. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:48
6. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
1:51
7. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
1:54
8. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
2:05
9. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
2:13
10. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
11. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
2:15
12. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
2:16
13. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
2:41
14. fr
LE BON Johan
FDJ
4:27
15. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
5:02
16. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
5:04
17. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
5:06
18. dk
VALGREN ANDERSEN Michael
Tinkoff - Saxo
5:07
19. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
-
20. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
5:36
21. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
5:50
22. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
5:53
23. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:04
24. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
6:13
25. be
STUYVEN Jasper
Trek Factory Racing
6:14
26. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
6:19
27. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
7:17
28. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
7:18
29. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
8:36
30. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
8:57
31. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
9:06
32. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
9:24
33. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
9:25
34. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
9:34
35. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
9:56
36. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:02
37. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Team Cannondale - Garmin
10:35
38. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:58
39. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
11:07
40. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
12:01
41. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
12:17
42. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
12:55
43. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
12:59
44. fr
MOUREY Francis
FDJ
13:09
45. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
13:14
46. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff - Saxo
13:54
47. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
13:56
48. it
BETTIOL Alberto
Team Cannondale - Garmin
14:05
49. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
16:23
50. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
16:24
51. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
16:26
52. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
17:29
53. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
17:34
54. us
PATE Danny
Team Sky
17:36
55. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
19:34
56. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
19:45
57. au
TANNER David
IAM Cycling
19:50
58. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
20:12
59. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
20:20
60. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
21:17
61. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
21:39
62. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
21:48
63. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
21:57
64. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
22:30
65. au
EARLE Nathan
Team Sky
22:38
66. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
22:40
67. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
23:48
68. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
25:15
69. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
25:24
70. be
WYNANTS Maarten
Team LottoNL-Jumbo
28:11
71. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
28:15
72. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
28:43
73. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
29:15
74. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
29:21
75. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
-
76. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
29:38
77. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
29:39
78. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
29:42
79. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
80. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
29:44
81. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
29:46
82. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
29:49
83. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
30:06
84. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
30:49
85. fr
PINEAU Cédric
FDJ
31:31
86. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
31:35
87. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff - Saxo
33:40
88. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
33:44
89. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
34:01
90. gb
FENN Andrew
Team Sky
34:03
91. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
34:27
92. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
35:16
93. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
35:43
94. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
35:50
95. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
35:54
96. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
35:58
97. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL-Jumbo
35:59
98. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
36:07
99. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
36:14
100. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
36:15
101. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
36:19
102. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
36:20
103. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
36:33
104. es
SANZ Enrique
Movistar Team
37:04
105. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Team Cannondale - Garmin
37:05
106. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
37:31
107. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
37:33
108. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
37:54
109. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
38:16
110. at
EISEL Bernhard
Team Sky
38:22
111. gb
BLYTHE Adam
Orica GreenEDGE
38:33
112. it
MALORI Adriano
Movistar Team
40:57
113. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
41:14
114. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
41:15
115. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
41:24
116. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
41:32
117. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
41:43
118. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
119. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
41:47
120. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
41:51
121. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
41:53
122. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
41:55
123. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
41:58
124. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
41:59
125. si
KOREN Kristijan
Team Cannondale - Garmin
42:05
126. it
VIVIANI Elia
Team Sky
42:06
127. nl
ASSELMAN Jesper
Team Roompot Oranje Peloton
42:07
128. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
42:38
129. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
42:39
130. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
42:40
131. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
42:50
132. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
42:53
133. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
42:55
134. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
42:59
135. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
43:05
136. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
43:26
137. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
43:48
138. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
45:09
139. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
45:19
140. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
45:35

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
79
2. nl
VAN POPPEL Danny
Trek Factory Racing
53
3. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
52
4. it
VIVIANI Elia
Team Sky
52
5. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL-Jumbo
52
6. be
WELLENS Tim
Lotto Soudal
49
7. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
41
8. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
40
9. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
40
10. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
38
11. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
35
12. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
34
13. fr
LE BON Johan
FDJ
30
14. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
30
15. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
29
16. nl
GROENEWEGEN Dylan
Team Roompot Oranje Peloton
27
17. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
25
18. nl
VAN BAARLE Dylan
Team Cannondale - Garmin
25
19. it
GUARNIERI Jacopo
Team Katusha
25
20. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
22
21. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
22
22. it
MALORI Adriano
Movistar Team
22
23. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
22
24. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
19
25. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
17
26. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
17
27. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
17
28. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
13
29. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
13
30. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
13
31. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
13
32. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
12
33. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
12
34. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
11
35. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
11
36. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
11
37. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
11
38. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
10

Teams Classification

1.
Lotto Soudal
66:46:28
2.
Astana Pro Team
1:19
3.
Tinkoff - Saxo
1:32
4.
Team Giant - Alpecin
4:27
5.
BMC Racing Team
5:05
6.
Wanty - Groupe Gobert
11:14
7.
Topsport Vlaanderen - Baloise
13:18
8.
Team Cannondale - Garmin
14:33
9.
IAM Cycling
19:39
10.
Movistar Team
21:39
11.
Trek Factory Racing
23:44
12.
Team LottoNL-Jumbo
26:45
13.
Etixx - Quick Step
33:12
14.
FDJ
40:39
15.
Team Katusha
43:56
16.
Team Sky
44:00
17.
Lampre - Merida
45:16
18.
Orica GreenEDGE
52:50
19.
AG2R La Mondiale
1:05:10
20.
Team Roompot Oranje Peloton
1:17:13