Go to:  Prologue  Stage 2  Stage 3 

La Route de France

Stage 3

: Nevers > Avallon

Wednesday 12th August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Woman


Stage Result

1. it
LONGO BORGHINI Elisa
Wiggle Honda Pro Cycling
03:06:17
2. pl
BUJAK Eugenia
BTC City Ljubljana
0:13
3. us
WALLE Brianna
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
4. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle Honda Pro Cycling
-
5. nl
PIETERS Amy
Team Liv-Plantur
-
6. au
KITCHEN Lauren
Hitec Products
-
7. us
NEBEN Amber
-
8. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
9. be
DAAMS Jessie
Lotto Soudal Ladies
-
10. si
BATAGELJ Polona
BTC City Ljubljana
-
11. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
12. de
LICHTENBERG Claudia
Team Liv-Plantur
-
13. au
CROOKS Jenelle
-
14. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:24
15. gb
WEAVER Molly
Team Liv-Plantur
-
16. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
0:29
17. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
0:32
18. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:35
19. ca
KIRCHMANN Leah
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
20. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
0:51
21. ru
KOZONCHUK Oxana
0:52
22. ca
GLAESSER Jasmin
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
23. si
PINTAR Urša
BTC City Ljubljana
1:50
24. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
2:05
25. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
26. fr
SICOT Marion
-
27. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
28. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
29. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
-
30. be
HANNES Kaat
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
31. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
32. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
2:11
33. ru
LIKHANOVA Marina
Servetto Footon
2:49
34. no
LORVIK Ingrid
3:05
35. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
-
36. si
KERN Spela
BTC City Ljubljana
3:10
37. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana - Acca Due O
3:27
38. it
VALSECCHI Silvia
Bepink Laclassica
-
39. ro
COVRIG Ana
Bepink Laclassica
-
40. fr
ROCHEDY Emilie
-
41. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
3:39
42. ru
PANKOVA Larisa
Astana - Acca Due O
3:43
43. nz
NIELSEN Jaime
Bepink Laclassica
3:50
44. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
4:23
45. us
KINSELLA Maura
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4:33
46. no
JOHNSEN Cecilie Gotaas
Hitec Products
4:38
47. nz
SHEPPARD Samara
Bizkaia-Durango
-
48. au
EDMONDSON Annette
Wiggle Honda Pro Cycling
5:42
49. au
SKERRITT Ellen
-
50. au
WELLS Kimberley
-
51. it
BRONZINI Giorgia
Wiggle Honda Pro Cycling
-
52. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
53. be
VANDENBROUCKE Saartje
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
54. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
55. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
5:54
56. au
CURE Amy
Lotto Soudal Ladies
6:05
57. fr
SOUYRIS Manon
-
58. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
59. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
60. ru
SHAMANOVA Tatiana
6:07
61. fr
LELEU Fanny
6:27
62. gb
CHRISTIAN Anna
Wiggle Honda Pro Cycling
8:49
63. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
17:48
64. be
BECKERS Isabelle
Lotto Soudal Ladies
-
65. nl
RIJFF Anouk
Lotto Soudal Ladies
-
66. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
67. au
MALSEED Shannon
-
68. ru
DOBRYNINA Olga
Bizkaia-Durango
-
69. ca
EWART Annie
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
70. be
DELBAERE Fien
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
71. no
GUNVALDSEN Janicke
-
72. nl
KNOL Willeke
Team Liv-Plantur
-
73. it
CRETTI Claudia
Inpa Sottoli Giusfredi
-
74. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
75. it
MAFFEIS Angela
Inpa Sottoli Giusfredi
-
76. au
MUNDY Jessica
-
77. fr
DUTRIAUX Fiona
-
78. gb
GARNER Lucy
Team Liv-Plantur
-
79. fr
CORDON RAGOT Audrey
Wiggle Honda Pro Cycling
-
80. fr
LAMBOLEY Soline
Lointek
-
81. nl
SOEK Julia
Team Liv-Plantur
-
82. de
HORBACH Ariane
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
83. us
FOX Lindsay
18:35
84. it
BONOMI Ilaria
Bepink Laclassica
-
85. no
LIMA Tone Hatteland
Hitec Products
18:47
86. fr
DEMAY Coralie
18:52
87. ru
DOBRYNINA Kseniya
Astana - Acca Due O
19:17
88. kz
UMUTZHANOVA Makhabbat
Astana - Acca Due O
21:07
89. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
22:49
90. ca
THÉROUX-IZQUIERDO Dafné
36:53

General Classification

1. it
LONGO BORGHINI Elisa
Wiggle Honda Pro Cycling
08:57:09
2. nl
PIETERS Amy
Team Liv-Plantur
0:02
3. pl
BUJAK Eugenia
BTC City Ljubljana
0:05
4. au
KITCHEN Lauren
Hitec Products
0:08
5. us
WALLE Brianna
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:11
6. de
LICHTENBERG Claudia
Team Liv-Plantur
0:13
7. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:19
8. be
DAAMS Jessie
Lotto Soudal Ladies
-
9. si
BATAGELJ Polona
BTC City Ljubljana
0:20
10. us
NEBEN Amber
0:23
11. au
CROOKS Jenelle
0:25
12. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle Honda Pro Cycling
0:28
13. ca
KIRCHMANN Leah
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:29
14. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:31
15. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:33
16. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
17. gb
WEAVER Molly
Team Liv-Plantur
0:34
18. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
0:43
19. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
0:53
20. ca
GLAESSER Jasmin
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:54
21. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
1:01
22. ru
KOZONCHUK Oxana
1:13
23. si
PINTAR Urša
BTC City Ljubljana
2:04
24. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
2:18
25. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
2:19
26. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
2:21
27. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:22
28. fr
SICOT Marion
2:23
29. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
30. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
31. be
HANNES Kaat
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:24
32. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
2:36
33. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
3:06
34. it
VALSECCHI Silvia
Bepink Laclassica
3:30
35. si
KERN Spela
BTC City Ljubljana
3:32
36. no
LORVIK Ingrid
3:33
37. ro
COVRIG Ana
Bepink Laclassica
3:40
38. nz
NIELSEN Jaime
Bepink Laclassica
3:48
39. fr
ROCHEDY Emilie
3:50
40. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana - Acca Due O
3:53
41. ru
LIKHANOVA Marina
Servetto Footon
3:55
42. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
3:56
43. ru
PANKOVA Larisa
Astana - Acca Due O
4:01
44. us
KINSELLA Maura
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4:39
45. no
JOHNSEN Cecilie Gotaas
Hitec Products
4:44
46. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
4:48
47. au
EDMONDSON Annette
Wiggle Honda Pro Cycling
5:35
48. au
WELLS Kimberley
5:44
49. nz
SHEPPARD Samara
Bizkaia-Durango
5:51
50. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
5:54
51. it
BRONZINI Giorgia
Wiggle Honda Pro Cycling
5:55
52. au
CURE Amy
Lotto Soudal Ladies
6:08
53. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
6:10
54. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
6:13
55. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
6:14
56. au
SKERRITT Ellen
6:16
57. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
58. be
VANDENBROUCKE Saartje
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
6:21
59. fr
SOUYRIS Manon
6:37
60. ru
SHAMANOVA Tatiana
7:08
61. fr
LELEU Fanny
7:09
62. gb
CHRISTIAN Anna
Wiggle Honda Pro Cycling
10:10
63. nl
RIJFF Anouk
Lotto Soudal Ladies
17:57
64. ca
EWART Annie
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
17:58
65. nl
SOEK Julia
Team Liv-Plantur
-
66. fr
CORDON RAGOT Audrey
Wiggle Honda Pro Cycling
-
67. gb
GARNER Lucy
Team Liv-Plantur
-
68. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
18:00
69. au
MUNDY Jessica
18:01
70. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
18:03
71. fr
DUTRIAUX Fiona
18:05
72. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
18:07
73. fr
LAMBOLEY Soline
Lointek
18:08
74. de
HORBACH Ariane
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
18:09
75. no
GUNVALDSEN Janicke
-
76. it
CRETTI Claudia
Inpa Sottoli Giusfredi
18:13
77. ru
DOBRYNINA Olga
Bizkaia-Durango
18:15
78. nl
KNOL Willeke
Team Liv-Plantur
18:20
79. be
DELBAERE Fien
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
18:21
80. be
BECKERS Isabelle
Lotto Soudal Ladies
18:22
81. au
MALSEED Shannon
18:26
82. it
MAFFEIS Angela
Inpa Sottoli Giusfredi
18:34
83. it
BONOMI Ilaria
Bepink Laclassica
18:52
84. fr
DEMAY Coralie
19:00
85. us
FOX Lindsay
19:36
86. no
LIMA Tone Hatteland
Hitec Products
19:42
87. ru
DOBRYNINA Kseniya
Astana - Acca Due O
19:54
88. kz
UMUTZHANOVA Makhabbat
Astana - Acca Due O
21:28
89. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
23:21
90. ca
THÉROUX-IZQUIERDO Dafné
51:58

Mountains Classification

1. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
00:00:00

Youth Classification

1. au
CROOKS Jenelle
00:00:00