Tour Alsace

Final Classification

Sunday 2nd August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
16:04:23
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
1:04
3. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
1:08
4. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
1:17
5. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
1:19
6. be
DE PLUS Laurens
1:25
7. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
1:28
8. fr
CALMEJANE Lilian
1:32
9. fr
LAUBER Edouard
1:41
10. fr
GRELLIER Fabien
1:44
11. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
1:46
12. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
1:52
13. nl
BOUWMAN Koen
Team LottoNL-Jumbo
1:54
14. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
15. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
2:01
16. au
SCHULTZ Nick
2:07
17. fr
BOUCHEREAU Loïc
2:21
18. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:23
19. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
2:25
20. fr
CASTELLARNAU Florent
2:33
21. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
2:35
22. fr
PEREZ Anthony
3:13
23. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
3:20
24. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3:26
25. be
CRASS Steff
4:02
26. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
4:03
27. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
4:12
28. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
4:13
29. fr
GAILLARD Marlon
4:22
30. ch
FRIESECKE Gian
-
31. de
REUTTER Sven
Team Stölting
4:24
32. fr
ROBERT Maxime
4:27
33. us
JOYCE Colin
-
34. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
4:41
35. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
4:44
36. br
GODOY ORMENESE Caio
4:45
37. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
5:17
38. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
5:45
39. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
5:48
40. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
5:53
41. fr
LE LAVANDIER Maxime
5:58
42. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:43
43. gb
SHAW James
7:29
44. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
7:37
45. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
7:47
46. be
PLANCKAERT Emiel
8:13
47. fr
LEBOUVIER Loick
8:26
48. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:20
49. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11:27
50. fr
KRAINER Taruia
Team Europcar
11:42
51. ch
BAILLIFARD Valentin
12:24
52. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
13:24
53. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
13:41
54. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
14:26
55. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
15:06
56. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
15:10
57. ch
MüLLER Patrick
16:11
58. at
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
16:17
59. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
18:32
60. ch
KNIPP Niels
19:27
61. nl
TOLHOEK Antwan
Tinkoff - Saxo
19:56
62. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
21:00
63. ch
PASCHE Frank
22:54
64. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
23:48
65. ch
LIENHARD Fabian
25:52
66. ma
AIT EL ABDIA Anass
26:41
67. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
27:16
68. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
28:29
69. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
70. de
KOEP Thomas
Team Stölting
28:35
71. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
28:36
72. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
73. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
29:13
74. fr
TRARIEUX Julien
29:53
75. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
31:05
76. fr
CHIOCCA Mathieu
31:06
77. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
31:12
78. be
DELTOMBE Kevin
31:24
79. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
32:28
80. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
33:06
81. fr
VINCENT Renaud
33:10
82. fr
TEYCHENNE Mathieu
33:19
83. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
33:20
84. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
34:58
85. de
POLITT Nils
Team Stölting
35:12
86. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
35:15
87. fr
TOUZE Damien
35:22
88. fr
RIVIERE David
35:26
89. au
CARPENTER Harry
35:28
90. es
RODRIGUEZ GARCIA José Luis
35:49
91. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
36:12
92. fr
IDJOUADIENNE Pierre
37:41
93. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
37:49
94. br
GOHR Andre Eduardo
37:50
95. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
38:56
96. ch
SPENGLER Lukas
39:25
97. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
98. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
39:32
99. nl
TIETEMA Bas
39:33
100. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
39:38
101. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
39:42
102. au
SCOTSON Miles
39:43
103. fr
PFRIMMER Arnaud
-
104. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
39:48
105. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
39:50
106. ch
SCHNYDER Lars
39:55
107. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
40:03
108. ch
SCHIR Théry
40:27
109. fr
LOUSTAUNOU Nicolas
40:40
110. se
LINDAU Philip
Team Joker
40:50
111. de
EGNER Arne
Team Stölting
45:56
112. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
46:11
113. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
47:03
114. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
52:53
115. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
53:20

Mountains Classification

1. fr
CALMEJANE Lilian
72
2. fr
GRELLIER Fabien
30
3. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
25
4. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
22
5. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
22
6. be
DE PLUS Laurens
20
7. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
18
8. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
18
9. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
15
10. fr
ROBERT Maxime
14
11. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
12
12. fr
LAUBER Edouard
10
13. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
10
14. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
8
15. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
8
16. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
8
17. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
6
18. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
6
19. fr
PEREZ Anthony
4
20. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
2
21. es
RODRIGUEZ GARCIA José Luis
2

Points Classification

1. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
80
2. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
53
3. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
45
4. ch
SCHIR Théry
32
5. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
32
6. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
31
7. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
30
8. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
27
9. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
26
10. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
25
11. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
24
12. us
JOYCE Colin
21
13. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
18
14. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
18
15. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
17
16. be
DELTOMBE Kevin
15
17. fr
PEREZ Anthony
14
18. fr
GRELLIER Fabien
13
19. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
13
20. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
13
21. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
10
22. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
10
23. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
8
24. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
8
25. fr
IDJOUADIENNE Pierre
7
26. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
6
27. be
DE PLUS Laurens
6
28. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
6
29. fr
TRARIEUX Julien
6
30. es
RODRIGUEZ GARCIA José Luis
6
31. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
5
32. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
4
33. gb
SHAW James
4
34. ch
BAILLIFARD Valentin
4
35. fr
TOUZE Damien
4
36. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
3
37. fr
CALMEJANE Lilian
2
38. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
2
39. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
2
40. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
2
41. fr
LEBOUVIER Loick
2
42. fr
KRAINER Taruia
Team Europcar
2
43. de
KOEP Thomas
Team Stölting
2
44. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
2
45. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
1
46. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
1
47. fr
ROBERT Maxime
1
48. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
49. fr
RIVIERE David
1
50. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
1
51. au
SCOTSON Miles
1
52. se
LINDAU Philip
Team Joker
1

Youth Classification

No results available.