Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour Alsace

Stage 3

: Ribeauvillé > Markstein

Saturday 1st August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 155.2km


Stage Result

1. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
04:30:50
2. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
1:02
3. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
4. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
5. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
6. be
DE PLUS Laurens
-
7. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
8. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
9. fr
CALMEJANE Lilian
-
10. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
11. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
-
12. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
-
13. fr
GRELLIER Fabien
1:05
14. fr
LAUBER Edouard
-
15. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
1:07
16. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
1:29
17. au
SCHULTZ Nick
1:32
18. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
1:34
19. fr
BOUCHEREAU Loïc
-
20. nl
BOUWMAN Koen
Team LottoNL-Jumbo
1:36
21. be
CRASS Steff
-
22. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
23. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
24. fr
CASTELLARNAU Florent
1:41
25. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:40
26. fr
PEREZ Anthony
-
27. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
28. br
GODOY ORMENESE Caio
2:43
29. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
3:20
30. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
31. ch
FRIESECKE Gian
3:38
32. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
33. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
34. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
-
35. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
-
36. de
REUTTER Sven
Team Stölting
-
37. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
-
38. fr
GAILLARD Marlon
-
39. fr
ROBERT Maxime
-
40. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
3:50
41. us
JOYCE Colin
4:04
42. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:05
43. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
5:18
44. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
45. gb
SHAW James
-
46. be
PLANCKAERT Emiel
-
47. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
48. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
5:57
49. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
-
50. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
6:21
51. fr
LEBOUVIER Loick
6:32
52. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
6:40
53. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
8:42
54. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
10:00
55. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
56. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
57. fr
KRAINER Taruia
Team Europcar
-
58. ch
MüLLER Patrick
11:34
59. ch
BAILLIFARD Valentin
-
60. ch
PASCHE Frank
11:35
61. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
11:41
62. at
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
14:15
63. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
-
64. ch
KNIPP Niels
-
65. nl
TOLHOEK Antwan
Tinkoff - Saxo
18:12
66. fr
ARMIRAIL Bruno
Equipe Cycliste Armée de Terre
24:15
67. fr
TOUZE Damien
-
68. de
POLITT Nils
Team Stölting
-
69. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
70. es
RODRIGUEZ GARCIA José Luis
-
71. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
72. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
-
73. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
74. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
75. au
CARPENTER Harry
-
76. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
77. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
78. ch
LIENHARD Fabian
-
79. de
KOEP Thomas
Team Stölting
-
80. fr
RIVIERE David
-
81. ch
SCHIR Théry
-
82. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
83. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
84. fr
IDJOUADIENNE Pierre
26:27
85. br
GOHR Andre Eduardo
-
86. ch
SCHNYDER Lars
28:26
87. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
88. nl
TIETEMA Bas
-
89. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
-
90. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
-
91. nl
HAVIK Yoeri
SEG Racing
-
92. ch
SPENGLER Lukas
-
93. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
94. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
95. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
96. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
-
97. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
98. au
SCOTSON Miles
-
99. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
100. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
-
101. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
102. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
103. fr
PFRIMMER Arnaud
-
104. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
105. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
-
106. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
107. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
-
108. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
109. fr
TRARIEUX Julien
-
110. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
111. fr
TEYCHENNE Mathieu
-
112. fr
VINCENT Renaud
-
113. fr
LOUSTAUNOU Nicolas
-
114. be
DELTOMBE Kevin
-
115. fr
CHIOCCA Mathieu
-
116. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
-
117. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
-
118. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
DNF. us
RHIM Brendan
-
DNF. mx
CREEL Ricardo Tomas
Roth – Skoda
-
DNF. nl
LAMMERTINK Steven
Team LottoNL-Jumbo
-
DNF. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
DNF. nl
GUNST Davy
SEG Racing
-
DNF. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
DNF. fr
PIOLINE Renaud
-
DNF. ch
GERBER Lukas
-
DNF. dz
BARBARI Adil
-
DNF. fr
PIERRAT Julien
-
DNF. au
CLEMENTS Alex
-
DNS. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-

General Classification

1. no
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker
12:23:42
2. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
1:04
3. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
1:08
4. nl
VAN DER POEL Mathieu
BKCP - Powerplus
1:19
5. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
6. be
DE PLUS Laurens
1:25
7. de
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
1:28
8. fr
CALMEJANE Lilian
1:32
9. fr
LAUBER Edouard
1:41
10. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
1:46
11. fr
GRELLIER Fabien
1:47
12. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
1:52
13. nl
BOUWMAN Koen
Team LottoNL-Jumbo
1:54
14. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
15. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
2:01
16. au
SCHULTZ Nick
2:07
17. fr
BOUCHEREAU Loïc
2:21
18. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:23
19. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
2:25
20. fr
CASTELLARNAU Florent
2:33
21. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
2:35
22. fr
PEREZ Anthony
3:13
23. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
3:20
24. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
3:27
25. be
CRASS Steff
4:02
26. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
4:03
27. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
4:12
28. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
4:13
29. fr
GAILLARD Marlon
4:22
30. ch
FRIESECKE Gian
-
31. de
REUTTER Sven
Team Stölting
4:24
32. fr
ROBERT Maxime
4:27
33. us
JOYCE Colin
-
34. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
4:41
35. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
4:44
36. br
GODOY ORMENESE Caio
4:45
37. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
5:17
38. cz
BOROS Michael
BKCP - Powerplus
5:45
39. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
5:51
40. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
5:53
41. fr
LE LAVANDIER Maxime
5:58
42. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
5:59
43. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:43
44. gb
SHAW James
7:31
45. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
7:47
46. be
PLANCKAERT Emiel
8:13
47. fr
LEBOUVIER Loick
8:26
48. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:20
49. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
10:46
50. fr
KRAINER Taruia
Team Europcar
11:43
51. ch
BAILLIFARD Valentin
12:24
52. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
13:27
53. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
13:41
54. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
14:26
55. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
15:06
56. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
15:10
57. ch
MüLLER Patrick
16:11
58. at
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
16:17
59. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
18:32
60. ch
KNIPP Niels
18:43
61. nl
TOLHOEK Antwan
Tinkoff - Saxo
19:56
62. be
BOSMANS Wietse
BKCP - Powerplus
21:00
63. ch
PASCHE Frank
22:54
64. at
WöHRER David
Tirol Cycling Team
23:48
65. ch
LIENHARD Fabian
25:52
66. ma
AIT EL ABDIA Anass
26:41
67. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
26:51
68. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
28:29
69. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
70. de
KOEP Thomas
Team Stölting
28:35
71. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
28:36
72. be
CARNEVALI Jean-Albert
28:38
73. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
28:48
74. fr
TRARIEUX Julien
29:55
75. nl
VAN DER POEL David
BKCP - Powerplus
31:05
76. fr
CHIOCCA Mathieu
31:06
77. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
31:12
78. be
DELTOMBE Kevin
31:24
79. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
32:28
80. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
33:07
81. fr
VINCENT Renaud
33:10
82. fr
TEYCHENNE Mathieu
33:19
83. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
33:20
84. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
34:58
85. au
CARPENTER Harry
35:03
86. de
POLITT Nils
Team Stölting
35:12
87. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
35:15
88. fr
TOUZE Damien
35:22
89. fr
ARMIRAIL Bruno
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
90. es
RODRIGUEZ GARCIA José Luis
35:24
91. fr
RIVIERE David
35:26
92. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Development Team
35:28
93. fr
IDJOUADIENNE Pierre
37:41
94. at
PöSTLBERGER Lukas
Tirol Cycling Team
37:49
95. br
GOHR Andre Eduardo
37:50
96. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
38:56
97. nl
HAVIK Yoeri
SEG Racing
39:13
98. se
LINDAU Philip
Team Joker
39:14
99. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
39:17
100. au
SCOTSON Miles
39:18
101. ch
SPENGLER Lukas
39:25
102. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
103. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
39:32
104. nl
TIETEMA Bas
39:33
105. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
39:38
106. fr
PFRIMMER Arnaud
39:43
107. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
39:48
108. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
39:50
109. ch
SCHNYDER Lars
39:55
110. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
40:03
111. fr
LOUSTAUNOU Nicolas
40:15
112. ch
SCHIR Théry
40:27
113. de
EGNER Arne
Team Stölting
45:56
114. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
46:11
115. be
BAESTAENS Vincent
BKCP - Powerplus
47:07
116. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
53:03
117. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
53:26
118. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
55:05

Mountains Classification

1. fr
CALMEJANE Lilian
00:00:00

Points Classification

1. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
00:00:00

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
12:24:46