Tour Cycliste International de la Guadeloupe

Stage 3

: Gourbeyre > Anse-Bertrand

Monday 3rd August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 154km


Stage Result

1. fr
LAURENT Mickaël
03:35:17
2. fr
JORDAN Nacto
-
3. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
4. fr
LANCLUME Jules
-
5. fr
BALGUY William
-
6. fr
SYLVESTRE Yolan
-
7. fr
MINY Lionel
-
8. de
OSSYRA Gabriel
-
9. fr
LAMARRE Sony
-
10. fr
QUINIU Adrien
-
11. fr
ERRIN Grégory
-
12. fr
ARCADE Hervé
-
13. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
14. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
15. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
16. fr
SABLON Luis
-
17. fr
PRUNEAU Jordy
-
18. do
GARCíA Braulio
-
19. fr
ALIDOR Adrien
-
20. fr
BOYEAU Fendley
-
21. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
22. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
-
23. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
24. fr
GEORGES Sylvain
-
25. fr
BAROLIN Keran
0:06
26. fr
BLONDIN Grégory
-
27. fr
TARANNE Teddy
-
28. fr
GENE Martial
-
29. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
0:17
30. fr
FRANCILLETTE Kévin
2:20
31. fr
LAVIOLETTE Loïc
-
32. fr
LAROCHELLE Stéphane
-
33. fr
EUSTACHE Cédric
-
34. fr
CARENE Boris
-
35. fr
BONNET Pierre
-
36. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
37. se
MIKIVER Rasmus
-
38. fr
TURPIN Ludovic
-
39. fr
LEMPERRIERE Jocelyn
-
40. ve
CHACON Jose
-
41. ve
MURILLO Juan
-
42. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
43. fr
CHEVALIER Damien
-
44. pl
PIERZGA Adam
-
45. fr
RAMOTHE Cédric
-
46. jp
TERASAKI Takero
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
47. fr
COGNET Stéphane
-
48. fr
LEROUX Eddy
3:06
49. fr
BONDOT William
-
50. fr
ROUSSEAU Jayson
3:54
51. fr
BOUSQUET Pascal
-
52. do
GUZMAN William
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
4:05
53. fr
THIBOIS Christophe
4:26
54. fr
RUFFINE Joann
5:08
55. fr
DURO Kélian
5:34
56. co
PARRA Hernán
6:01
57. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
6:20
58. fr
CONTROLE Yannis
8:22
59. fr
PROMENEUR Steeve
9:42
60. fr
ATTAUD Frederic
17:30
61. fr
ALBINA Livio
-
62. fr
LARAIN Jordy
-
63. fr
LOCATIN Cédric Yannis
-
64. fr
LABEJOF Jordan
-
65. fr
JUDITH Marvin
17:33
66. fr
CLARICO Mickael
-
67. fr
JACQUES Kenny Jean
-
68. de
OBERSTEINER Florian
19:46
69. fr
LUCE Jérémy
-
70. de
XANKE Torben
-
71. de
KüLLMER Philipp
-
72. de
BECKER Tim
-
73. fr
GELASSE Joan
-
74. fr
DAUPIN Yoan
-
75. fr
JEREMIE Rudy
-
76. fr
GARCIA Damien
Team Frøy Bianchi
-
77. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
-
78. fr
PREAU Julien
-
79. fr
HIPPOLYTE Jonathan
-
80. fr
STANIS Mickaël
-
81. se
NYSTRAND Johan
-
82. es
NUñO Israel
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
83. fr
NANNETTE Jonathan
-
84. fr
DORVILLIUS Andy
-
85. fr
CORNELIE Fabrice
-
86. co
RAMIREZ BERNAL Jame
-
87. fr
LARGITTE Kévin
-
88. fr
VAINQUEUR Daryl
-
89. fr
CAMBRONE Lindy Closse
-
90. fr
EGLELA Wildrick
-
91. fr
GUILLAUME Willem
-
92. fr
JUNON Daniel
-
93. fr
JASON Jhoany
-
94. fr
DULIN Alexis
-
95. fr
ROGER Maxime
-
96. fr
POUVIN Cédric
-
97. fr
NOYON Willy
-
98. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
99. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
22:59
100. fr
AMADORI Julien
-
101. fr
LORQUIN Keiji
25:17
102. fr
SUARES Gilles
-
103. se
LARSSON Viktor
26:48
104. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
30:50
105. fr
LAVANDIER Romain
-
106. fr
NERE Eloi
38:55
107. ve
NAVAS Jhon
-
DNF. fr
VINETOT Romain
-
DNF. de
HERBERT Luca
-
DNF. fr
DAMASE Jean-louis
-
DNF. fr
CUIRASSIER Miguel
-
DNF. fr
LUCINUS Laury
-
DNF. fr
ROSAN Deyris
-
DNF. fr
LOLLIA Ananiel
-
DNF. fr
PANDOLPHE Cédric
-
DNF. fr
BENJAMIN Arnold
-
DNF. fr
SERRANT Ross
-
DNF. fr
KARIOUA Kévin
-
DNS. se
PERSSON Anton
-
OTL. se
JOHANSSON Marcus
-
OTL. fr
ARPHEXAD Luiji
-
OTL. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
-
OTL. fr
ARPHEXAD Luiji
-
OTL. fr
LUTIN Larry
-
OTL. fr
ROUSSEAU Giovanni
-

General Classification

1. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
10:02:03
2. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
0:37
3. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1:13
4. fr
TURPIN Ludovic
1:19
5. fr
CARENE Boris
1:28
6. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
1:43
7. ve
MURILLO Juan
2:51
8. ve
CHACON Jose
4:07
9. fr
SYLVESTRE Yolan
4:15
10. fr
EUSTACHE Cédric
4:26
11. fr
BONNET Pierre
5:39
12. fr
LEMPERRIERE Jocelyn
5:43
13. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
14. fr
LAROCHELLE Stéphane
6:01
15. fr
FRANCILLETTE Kévin
6:20
16. fr
LANCLUME Jules
7:20
17. fr
LAURENT Mickaël
7:27
18. fr
BLONDIN Grégory
7:41
19. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
7:44
20. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
7:45
21. fr
QUINIU Adrien
9:44
22. fr
ARCADE Hervé
9:48
23. fr
BAROLIN Keran
11:25
24. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
12:33
25. fr
ROUSSEAU Jayson
13:34
26. fr
PRUNEAU Jordy
14:13
27. fr
GEORGES Sylvain
15:00
28. fr
MINY Lionel
15:28
29. fr
ERRIN Grégory
15:30
30. pl
PIERZGA Adam
15:45
31. fr
LAMARRE Sony
16:02
32. fr
TARANNE Teddy
16:59
33. co
PARRA Hernán
-
34. de
OSSYRA Gabriel
17:13
35. fr
SABLON Luis
17:43
36. do
GARCíA Braulio
18:52
37. se
MIKIVER Rasmus
18:54
38. fr
CONTROLE Yannis
-
39. fr
JORDAN Nacto
19:08
40. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
19:30
41. fr
BOYEAU Fendley
20:06
42. fr
COGNET Stéphane
20:07
43. fr
BONDOT William
20:39
44. fr
CHEVALIER Damien
20:57
45. fr
LEROUX Eddy
22:09
46. jp
TERASAKI Takero
Bridgestone Anchor Cycling Team
22:48
47. fr
RUFFINE Joann
23:10
48. fr
DURO Kélian
23:24
49. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
25:09
50. fr
GENE Martial
25:17
51. fr
THIBOIS Christophe
26:23
52. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
26:45
53. fr
NANNETTE Jonathan
27:14
54. fr
RAMOTHE Cédric
27:58
55. do
GUZMAN William
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
29:29
56. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
29:44
57. co
RAMIREZ BERNAL Jame
30:11
58. fr
DULIN Alexis
30:21
59. fr
STANIS Mickaël
31:49
60. fr
BALGUY William
32:10
61. fr
POUVIN Cédric
33:41
62. fr
LAVIOLETTE Loïc
34:00
63. fr
LOCATIN Cédric Yannis
34:47
64. fr
HIPPOLYTE Jonathan
34:53
65. fr
LABEJOF Jordan
36:00
66. fr
LARAIN Jordy
36:18
67. fr
BOUSQUET Pascal
36:57
68. fr
ROGER Maxime
37:13
69. fr
ALIDOR Adrien
38:15
70. fr
JUDITH Marvin
38:24
71. fr
VAINQUEUR Daryl
38:55
72. fr
JUNON Daniel
38:59
73. de
BECKER Tim
39:15
74. fr
JEREMIE Rudy
39:46
75. fr
GELASSE Joan
40:32
76. fr
GARCIA Damien
Team Frøy Bianchi
41:20
77. fr
JACQUES Kenny Jean
41:58
78. fr
GUILLAUME Willem
42:05
79. fr
JASON Jhoany
42:10
80. fr
PREAU Julien
42:29
81. fr
CORNELIE Fabrice
42:57
82. fr
ALBINA Livio
43:36
83. fr
CLARICO Mickael
43:48
84. fr
LUCE Jérémy
44:39
85. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
49:34
86. fr
DAUPIN Yoan
49:44
87. fr
NOYON Willy
50:01
88. de
OBERSTEINER Florian
50:08
89. fr
CAMBRONE Lindy Closse
50:17
90. fr
ATTAUD Frederic
50:46
91. fr
PROMENEUR Steeve
52:14
92. fr
AMADORI Julien
52:46
93. de
KüLLMER Philipp
52:56
94. fr
LARGITTE Kévin
53:15
95. de
XANKE Torben
54:33
96. fr
NERE Eloi
58:51
97. es
NUñO Israel
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
59:49
98. fr
EGLELA Wildrick
1:00:11
99. fr
SUARES Gilles
1:01:12
100. se
LARSSON Viktor
1:03:06
101. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
1:03:12
102. se
NYSTRAND Johan
1:04:48
103. fr
DORVILLIUS Andy
1:05:00
104. fr
LORQUIN Keiji
1:07:48
105. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
1:15:06
106. ve
NAVAS Jhon
1:19:16
107. fr
LAVANDIER Romain
1:32:23

Mountains Classification

1. fr
TURPIN Ludovic
13
2. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
12
3. fr
CARENE Boris
11
4. co
PARRA Hernán
8
5. fr
LANCLUME Jules
8
6. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
8
7. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
8
8. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
6
9. fr
EUSTACHE Cédric
5
10. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
4
11. fr
FRANCILLETTE Kévin
2
12. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
2
13. fr
RUFFINE Joann
1
14. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1
15. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
1
16. pl
PIERZGA Adam
1

Points Classification

1. fr
TURPIN Ludovic
38
2. fr
LAURENT Mickaël
35
3. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
30
4. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
30
5. fr
BONNET Pierre
28
6. fr
LANCLUME Jules
23
7. fr
JORDAN Nacto
20
8. fr
CARENE Boris
19
9. fr
SYLVESTRE Yolan
17
10. co
PARRA Hernán
16
11. fr
FRANCILLETTE Kévin
14
12. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
12
13. fr
ROUSSEAU Jayson
12
14. fr
BALGUY William
12
15. ve
MURILLO Juan
10
16. fr
MINY Lionel
9
17. fr
LAROCHELLE Stéphane
8
18. de
OSSYRA Gabriel
8
19. fr
LAMARRE Sony
7
20. fr
QUINIU Adrien
6
21. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
5
22. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
5
23. fr
ERRIN Grégory
5
24. pl
PIERZGA Adam
5
25. fr
NANNETTE Jonathan
5
26. fr
ARCADE Hervé
4
27. fr
CONTROLE Yannis
4
28. fr
DULIN Alexis
3
29. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
2
30. ve
CHACON Jose
1
31. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1

Youth Classification

1. fr
SYLVESTRE Yolan
10:06:18
2. fr
ROUSSEAU Jayson
9:19
3. fr
PRUNEAU Jordy
9:58
4. fr
LAMARRE Sony
11:47
5. de
OSSYRA Gabriel
12:58
6. fr
NANNETTE Jonathan
22:59
7. fr
STANIS Mickaël
27:34
8. fr
LAVIOLETTE Loïc
29:45
9. fr
LOCATIN Cédric Yannis
30:32
10. fr
HIPPOLYTE Jonathan
30:38
11. fr
LABEJOF Jordan
31:45
12. fr
LARAIN Jordy
32:03
13. fr
ROGER Maxime
32:58
14. fr
JUDITH Marvin
34:09
15. fr
VAINQUEUR Daryl
34:40
16. fr
JUNON Daniel
34:44
17. de
BECKER Tim
35:00
18. fr
GUILLAUME Willem
37:50
19. fr
JASON Jhoany
37:55
20. fr
PREAU Julien
38:14
21. fr
LUCE Jérémy
40:24
22. fr
DAUPIN Yoan
45:29
23. de
OBERSTEINER Florian
45:53
24. fr
AMADORI Julien
48:31
25. de
KüLLMER Philipp
48:41
26. fr
LARGITTE Kévin
49:00
27. de
XANKE Torben
50:18
28. fr
NERE Eloi
54:36
29. fr
EGLELA Wildrick
55:56
30. fr
SUARES Gilles
56:57
31. fr
DORVILLIUS Andy
1:00:45
32. fr
LORQUIN Keiji
1:03:33

Teams Classification

1.
Bridgestone Anchor Cycling Team
30:10:03
2.
CLUB MARTINIQUE
5:04
3.
VELO CLUB DE GRAND CASE
-