Tour Cycliste International de la Guadeloupe

Stage 4

: Anse Bertrand > Vieux Habitants

Tuesday 4th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


Stage Result

1. fr
CARENE Boris
03:30:46
2. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
2:33
3. fr
EUSTACHE Cédric
-
4. fr
TURPIN Ludovic
-
5. ve
MURILLO Juan
-
6. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
7. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
2:39
8. fr
RUFFINE Joann
-
9. fr
CHEVALIER Damien
-
10. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
2:42
11. fr
GEORGES Sylvain
3:31
12. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
7:18
13. fr
BAROLIN Keran
7:44
14. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
15. ve
CHACON Jose
7:47
16. fr
BLONDIN Grégory
-
17. fr
HIPPOLYTE Jonathan
-
18. fr
LANCLUME Jules
8:53
19. fr
POUVIN Cédric
-
20. fr
FRANCILLETTE Kévin
-
21. fr
MINY Lionel
-
22. fr
SYLVESTRE Yolan
-
23. fr
LOCATIN Cédric Yannis
-
24. fr
LAROCHELLE Stéphane
8:57
25. fr
BOUSQUET Pascal
10:37
26. fr
GARCIA Damien
Team Frøy Bianchi
-
27. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
10:53
28. fr
LAMARRE Sony
11:02
29. de
OSSYRA Gabriel
-
30. fr
AMADORI Julien
12:16
31. fr
QUINIU Adrien
-
32. de
OBERSTEINER Florian
-
33. fr
PRUNEAU Jordy
-
34. fr
BOYEAU Fendley
-
35. do
GARCíA Braulio
-
36. pl
PIERZGA Adam
-
37. fr
LARAIN Jordy
-
38. fr
SABLON Luis
-
39. fr
LEMPERRIERE Jocelyn
-
40. fr
ERRIN Grégory
12:23
41. fr
STANIS Mickaël
-
42. fr
LAURENT Mickaël
-
43. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
44. ni
RAMIREZ ALMANZA Jaime Gabriel
-
45. co
PARRA Hernán
12:29
46. fr
CORNELIE Fabrice
14:07
47. fr
DULIN Alexis
-
48. fr
ALIDOR Adrien
15:21
49. fr
GUILLAUME Willem
15:44
50. fr
COGNET Stéphane
17:29
51. jp
TERASAKI Takero
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
52. es
NUñO Israel
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
53. fr
ATTAUD Frederic
-
54. fr
JORDAN Nacto
-
55. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
-
56. fr
ARCADE Hervé
-
57. fr
TARANNE Teddy
-
58. se
MIKIVER Rasmus
-
59. fr
JUNON Daniel
17:35
60. fr
LAVIOLETTE Loïc
-
61. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
62. fr
THIBOIS Christophe
18:41
63. fr
LABEJOF Jordan
18:43
64. fr
ALBINA Livio
18:53
65. fr
EGLELA Wildrick
-
66. fr
LUCE Jérémy
19:19
67. fr
ROGER Maxime
19:36
68. fr
BONNET Pierre
-
69. de
KüLLMER Philipp
19:46
70. de
BECKER Tim
19:48
71. fr
JUDITH Marvin
19:51
72. fr
NERE Eloi
-
73. fr
LARGITTE Kévin
-
74. fr
PROMENEUR Steeve
-
75. fr
JEREMIE Rudy
-
76. ve
NAVAS Jhon
-
77. fr
BONDOT William
-
78. fr
RAMOTHE Cédric
-
79. fr
NOYON Willy
19:59
80. se
NYSTRAND Johan
21:19
81. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
-
82. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
-
83. fr
PREAU Julien
-
84. fr
LEROUX Eddy
-
85. de
XANKE Torben
-
86. do
GUZMAN William
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
87. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
88. fr
JASON Jhoany
-
89. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
-
90. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
91. se
HÄGGLUND Niclas
-
92. fr
DURO Kélian
-
93. fr
BALGUY William
22:33
94. fr
JACQUES Kenny Jean
-
95. fr
CLARICO Mickael
-
96. fr
GENE Martial
25:17
97. fr
ROUSSEAU Jayson
-
98. fr
CONTROLE Yannis
25:23
99. fr
LAVANDIER Romain
26:58
100. fr
LORQUIN Keiji
-
101. fr
CAMBRONE Lindy Closse
27:02
102. fr
GELASSE Joan
30:14
103. fr
SUARES Gilles
30:27
104. fr
NANNETTE Jonathan
-
105. fr
DAUPIN Yoan
-
106. fr
DORVILLIUS Andy
-
107. fr
VAINQUEUR Daryl
-
108. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
41:27
DNF. se
LARSSON Viktor
-

General Classification

1. fr
CARENE Boris
13:34:07
2. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
1:21
3. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1:46
4. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
2:28
5. fr
TURPIN Ludovic
2:34
6. ve
MURILLO Juan
4:06
7. fr
EUSTACHE Cédric
5:37
8. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
7:43
9. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
9:09
10. ve
CHACON Jose
10:36
11. fr
SYLVESTRE Yolan
11:50
12. fr
LAROCHELLE Stéphane
13:40
13. fr
FRANCILLETTE Kévin
13:54
14. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
14:10
15. fr
BLONDIN Grégory
-
16. fr
LANCLUME Jules
14:55
17. fr
LEMPERRIERE Jocelyn
16:36
18. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
16:48
19. fr
GEORGES Sylvain
17:13
20. fr
BAROLIN Keran
17:49
21. fr
LAURENT Mickaël
18:32
22. fr
QUINIU Adrien
20:42
23. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
22:08
24. fr
CHEVALIER Damien
22:18
25. fr
MINY Lionel
23:03
26. fr
BONNET Pierre
23:57
27. fr
RUFFINE Joann
24:31
28. fr
PRUNEAU Jordy
25:11
29. fr
LAMARRE Sony
25:46
30. fr
ARCADE Hervé
25:59
31. fr
ERRIN Grégory
26:35
32. pl
PIERZGA Adam
26:43
33. de
OSSYRA Gabriel
26:57
34. co
PARRA Hernán
28:10
35. fr
SABLON Luis
28:41
36. do
GARCíA Braulio
29:50
37. fr
BOYEAU Fendley
31:04
38. fr
TARANNE Teddy
33:10
39. se
MIKIVER Rasmus
35:05
40. fr
JORDAN Nacto
35:19
41. fr
COGNET Stéphane
36:18
42. fr
ROUSSEAU Jayson
37:33
43. jp
TERASAKI Takero
Bridgestone Anchor Cycling Team
38:59
44. fr
BONDOT William
39:12
45. mx
SARABIA DIAZ Ignacio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
39:31
46. ni
RAMIREZ ALMANZA Jaime Gabriel
41:15
47. fr
POUVIN Cédric
41:16
48. fr
HIPPOLYTE Jonathan
41:22
49. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
41:26
50. fr
LEROUX Eddy
42:10
51. fr
LOCATIN Cédric Yannis
42:22
52. fr
STANIS Mickaël
42:53
53. fr
CONTROLE Yannis
42:59
54. fr
DULIN Alexis
43:08
55. fr
DURO Kélian
43:25
56. fr
THIBOIS Christophe
43:46
57. fr
BOUSQUET Pascal
46:16
58. fr
RAMOTHE Cédric
46:31
59. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
46:46
60. fr
LARAIN Jordy
47:16
61. fr
GENE Martial
49:16
62. do
GUZMAN William
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
49:30
63. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
49:45
64. fr
LAVIOLETTE Loïc
50:17
65. fr
GARCIA Damien
Team Frøy Bianchi
50:39
66. fr
ALIDOR Adrien
52:12
67. fr
LABEJOF Jordan
53:25
68. fr
BALGUY William
-
69. fr
JUNON Daniel
55:16
70. fr
ROGER Maxime
55:31
71. fr
CORNELIE Fabrice
55:46
72. fr
NANNETTE Jonathan
56:23
73. fr
GUILLAUME Willem
56:31
74. fr
JUDITH Marvin
56:57
75. de
BECKER Tim
57:45
76. fr
JEREMIE Rudy
58:19
77. de
OBERSTEINER Florian
1:01:06
78. fr
ALBINA Livio
1:01:11
79. fr
JASON Jhoany
1:02:11
80. fr
PREAU Julien
1:02:30
81. fr
LUCE Jérémy
1:02:40
82. fr
JACQUES Kenny Jean
1:03:13
83. fr
AMADORI Julien
1:03:44
84. fr
CLARICO Mickael
1:05:03
85. sk
DEBNAR Miroslav
CK Banska Bystrica
1:05:45
86. fr
ATTAUD Frederic
1:06:57
87. fr
VAINQUEUR Daryl
1:08:04
88. fr
NOYON Willy
1:08:42
89. fr
GELASSE Joan
1:09:28
90. fr
PROMENEUR Steeve
1:10:47
91. de
KüLLMER Philipp
1:11:24
92. fr
LARGITTE Kévin
1:11:48
93. de
XANKE Torben
1:14:34
94. es
NUñO Israel
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1:16:00
95. fr
CAMBRONE Lindy Closse
1:16:01
96. fr
NERE Eloi
1:17:24
97. fr
EGLELA Wildrick
1:17:46
98. fr
DAUPIN Yoan
1:18:53
99. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
1:23:13
100. se
NYSTRAND Johan
1:24:49
101. fr
SUARES Gilles
1:30:21
102. fr
LORQUIN Keiji
1:33:28
103. fr
DORVILLIUS Andy
1:34:09
104. sk
BATORA Lukáš
CK Banska Bystrica
1:35:07
105. ve
NAVAS Jhon
1:37:49
106. se
HÄGGLUND Niclas
1:41:41
107. fr
LAVANDIER Romain
1:58:03
108. sk
FRANO Martin
CK Banska Bystrica
2:18:25

Mountains Classification

1. fr
CARENE Boris
27
2. fr
RUFFINE Joann
21
3. fr
DULIN Alexis
14
4. fr
TURPIN Ludovic
13
5. jp
UCHIMA Kohei
Bridgestone Anchor Cycling Team
12
6. fr
FRANCILLETTE Kévin
10
7. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
10
8. co
PARRA Hernán
8
9. fr
LANCLUME Jules
8
10. sk
PALCAK Jozef
CK Banska Bystrica
8
11. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
7
12. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
6
13. ni
RAMIREZ ALMANZA Jaime Gabriel
6
14. fr
EUSTACHE Cédric
5
15. ve
MURILLO Juan
5
16. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
4
17. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
3
18. fr
BAROLIN Keran
3
19. jp
TSUBAKI Hiroshi
Bridgestone Anchor Cycling Team
1
20. fr
LEMPERRIERE Jocelyn
1
21. pl
PIERZGA Adam
1

Points Classification

1. fr
TURPIN Ludovic
52
2. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
50
3. fr
CARENE Boris
44
4. fr
LAURENT Mickaël
35
5. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
34
6. fr
BONNET Pierre
28
7. fr
LANCLUME Jules
23
8. ve
MURILLO Juan
22
9. fr
MONIER Damien
Bridgestone Anchor Cycling Team
21
10. fr
JORDAN Nacto
20
11. fr
SYLVESTRE Yolan
17
12. co
PARRA Hernán
16
13. fr
EUSTACHE Cédric
16
14. es
PEDRERO Antonio
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
15
15. fr
FRANCILLETTE Kévin
14
16. fr
ROUSSEAU Jayson
12
17. fr
BALGUY William
12
18. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
11
19. fr
MINY Lionel
9
20. fr
LAROCHELLE Stéphane
8
21. fr
RUFFINE Joann
8
22. de
OSSYRA Gabriel
8
23. fr
CHEVALIER Damien
7
24. fr
LAMARRE Sony
7
25. fr
QUINIU Adrien
6
26. fr
GEORGES Sylvain
5
27. fr
ERRIN Grégory
5
28. pl
PIERZGA Adam
5
29. fr
NANNETTE Jonathan
5
30. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
4
31. fr
ARCADE Hervé
4
32. fr
CONTROLE Yannis
4
33. fr
BAROLIN Keran
3
34. fr
DULIN Alexis
3
35. ve
CHACON Jose
2
36. do
CUETO Juan José
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
1

Youth Classification

1. fr
SYLVESTRE Yolan
13:45:57
2. fr
PRUNEAU Jordy
13:21
3. fr
LAMARRE Sony
13:56
4. de
OSSYRA Gabriel
15:07
5. fr
ROUSSEAU Jayson
25:43
6. fr
HIPPOLYTE Jonathan
29:32
7. fr
LOCATIN Cédric Yannis
30:32
8. fr
STANIS Mickaël
31:03
9. fr
LARAIN Jordy
35:26
10. fr
LAVIOLETTE Loïc
38:27
11. fr
LABEJOF Jordan
41:35
12. fr
JUNON Daniel
43:26
13. fr
ROGER Maxime
43:41
14. fr
NANNETTE Jonathan
44:33
15. fr
GUILLAUME Willem
44:41
16. fr
JUDITH Marvin
45:07
17. de
BECKER Tim
45:55
18. de
OBERSTEINER Florian
49:16
19. fr
JASON Jhoany
50:21
20. fr
PREAU Julien
50:40
21. fr
LUCE Jérémy
50:50
22. fr
AMADORI Julien
51:54
23. fr
VAINQUEUR Daryl
56:14
24. de
KüLLMER Philipp
59:34
25. fr
LARGITTE Kévin
59:58
26. de
XANKE Torben
1:02:44
27. fr
NERE Eloi
1:05:34
28. fr
EGLELA Wildrick
1:05:56
29. fr
DAUPIN Yoan
1:07:03
30. fr
SUARES Gilles
1:18:31
31. fr
LORQUIN Keiji
1:21:38
32. fr
DORVILLIUS Andy
1:22:19

Teams Classification

1.
Bridgestone Anchor Cycling Team
41:03:11
2.
VELO CLUB DE GRAND CASE
6:57
3.
CLUB MARTINIQUE
7:47