Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour de l'Ain

Stage 3

: Lagnieu > Bellignat

Friday 14th August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 144.2km


Stage Result

1. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
03:40:27
2. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
3. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
4. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
5. fr
GUAY Julien
Auber 93
0:09
6. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
7. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
8. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
-
9. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
10. fr
PETERS Nans
-
11. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
-
12. fr
MARTIN Guillaume
-
13. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
-
14. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
15. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
0:37
16. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
17. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
2:02
18. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
19. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

General Classification

1. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
10:58:51
2. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:09
3. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:19
4. fr
PETERS Nans
0:24
5. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
0:28
6. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
0:30
7. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
8. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
0:31
9. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
-
10. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
0:33
11. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
12. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
0:34
13. fr
MARTIN Guillaume
0:40
14. fr
GUAY Julien
Auber 93
0:47
15. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
0:52
16. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
1:07
17. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
2:21
18. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
2:22
19. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
2:25
20. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:28

Mountains Classification

1. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
28
2. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
27
3. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
25
4. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
10
5. fr
MARTIN Guillaume
10
6. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
8
7. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
7
8. it
SALERNO Cristiano
Bora-Argon 18
7
9. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
6
10. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
6
11. fr
GOUAULT Pierre
Auber 93
5
12. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
5
13. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
3
14. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
3
15. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
3
16. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
3
17. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
1
18. fr
PETERS Nans
1
19. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
1

Points Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
52
2. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
38
3. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
37
4. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
27
5. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
20
6. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
20
7. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
19
8. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
16
9. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
16
10. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
16
11. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
16
12. fr
SARREAU Marc
FDJ
15
13. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
14
14. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
14
15. fr
GUAY Julien
Auber 93
12
16. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
10
17. fr
PETERS Nans
10
18. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
10
19. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
9
20. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
8

Youth Classification

1. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
10:59:10
2. fr
PETERS Nans
0:05
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:11
4. fr
MARTIN Guillaume
0:21
5. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
2:23
6. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2:27
7. nl
ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
2:32
8. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
5:36
9. fr
MAISON Jérémy
6:07
10. fr
VINCENT Léo
Roubaix Lille Métropole
7:23
11. fr
GRELLIER Fabien
9:13
12. fr
DOUBEY Fabien
FDJ
9:38
13. fr
GOUAULT Pierre
Auber 93
9:45
14. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
-
15. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
11:25
16. fr
FERASSE Thibault
13:14
17. us
JOYCE Colin
17:07
18. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
17:29
19. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
17:55
20. fr
GESBERT Elie
FDJ
19:31

Teams Classification

1.
AG2R La Mondiale
32:58:10
2.
Bretagne - Séché Environnement
1:24
3.
France
1:45
4.
Auber 93
2:06
5.
Team LottoNL-Jumbo
2:22
6.
Team Europcar
4:59
7.
Bora-Argon 18
6:53
8.
Team Ecuador
7:22
9.
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:44
10.
FDJ
11:53
11.
Cofidis, Solutions Crédits
18:02
12.
Vino 4ever
18:34
13.
Team Marseille 13 KTM
21:24
14.
Roubaix Lille Métropole
25:59
15.
Rabobank Development Team
26:44
16.
Sojasun espoir-ACNC
50:56