Tour de l'Avenir

Final Classification

Saturday 29th August (2015)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men


General Classification

1. es
SOLER Marc
Movistar Team
24:58:14
2. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
1:09
3. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
2:50
4. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
3:18
5. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
3:23
6. it
CICCONE Giulio
3:56
7. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
5:12
8. be
DE PLUS Laurens
6:12
9. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
6:56
10. fr
MARTIN Guillaume
7:25
11. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
9:29
12. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
10:56
13. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
11:22
14. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
12:58
15. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
17:53
16. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Cycling Team
19:19
17. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
20:41
18. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
20:49
19. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
20:53
20. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
22:47

Mountains Classification

1. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
67
2. fr
MARTIN Guillaume
65
3. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Team Colombia
64
4. es
SOLER Marc
Movistar Team
62
5. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
61
6. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
44
7. co
CHAVEZ German Enrique
38
8. it
CICCONE Giulio
33
9. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
31
10. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
31
11. co
REYES Aldemar
29
12. be
DE PLUS Laurens
21
13. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
21
14. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
14
15. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
13
16. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
13
17. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
13
18. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
11
19. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
11
20. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
11

Points Classification

1. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
57
2. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
44
3. it
CONSONNI Simone
33
4. es
SOLER Marc
Movistar Team
27
5. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
25
6. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
25
7. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
25
8. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
24
9. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
24
10. si
KATRAŠNIK Gašper
23
11. fr
MARTIN Guillaume
21
12. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
21
13. be
VAN GESTEL Dries
Lotto Soudal
20
14. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
18
15. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
17
16. es
AMEZQUETA MORENO Julen
Southeast
17
17. it
CICCONE Giulio
16
18. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
16
19. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
15
20. us
JOYCE Colin
14

Teams Classification

1.
Russia
75:22:43
2.
Italy
16:55
3.
Norway
20:44
4.
Colombia
27:01
5.
Germany
47:35
6.
Netherlands
57:40
7.
Austria
58:26
8.
Spain
58:28
9.
Portugal
1:13:22
10.
Belgium
1:16:07
11.
Denmark
1:45:26
12.
Slovenia
2:31:33
13.
Poland
2:34:18
14.
Switzerland
2:38:54