Tour du Limousin

Final Classification

Friday 21st August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
17:55:41
2. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
3. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
0:02
4. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:07
5. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:11
6. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
0:13
7. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:14
8. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
10. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
0:16
11. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
12. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:18
13. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
14. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
0:20
15. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
0:22
16. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
17. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
-
19. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
20. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-

Mountains Classification

1. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
14
2. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
14
3. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
12
4. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
10
5. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
8
6. nl
VAN EMPEL Etienne
Team Roompot Oranje Peloton
8
7. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
4
8. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
4
9. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
4
10. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
3
11. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
3
12. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
2
13. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
2
14. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
2
15. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
2
16. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
17. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
1
18. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1
19. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
1

Points Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
9
2. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
8
3. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
6
4. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
6
5. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
6
6. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
6
7. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
5
8. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
5
9. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
4
10. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3
11. nl
VAN EMPEL Etienne
Team Roompot Oranje Peloton
3
12. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
2
13. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
2
14. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
2
15. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
1
16. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
1

Youth Classification

1. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
17:55:41
2. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
3. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:11
4. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:14
5. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:16
6. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:18
7. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
0:20
8. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:22
9. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
10. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
11. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
12. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
14. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
15. fr
MENUT David
Auber 93
0:48
16. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
17. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:37
19. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
2:27
20. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
3:29

Teams Classification

1.
Roubaix Lille Métropole
53:48:05
2.
Auber 93
0:04
3.
Team Roompot Oranje Peloton
-
4.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5.
Bretagne - Séché Environnement
0:16
6.
Bardiani - CSF Pro Team
0:20
7.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:21
8.
Cofidis, Solutions Crédits
0:22
9.
CCC Sprandi Polkowice
0:26
10.
Caja Rural - Seguros RGA
0:30
11.
Team Marseille 13 KTM
0:51
12.
AG2R La Mondiale
1:27
13.
Movistar Team
1:59
14.
Team Europcar
2:08
15.
FDJ
3:01
16.
Southeast
4:25
17.
Wanty - Groupe Gobert
6:08
18.
Nippo - Vini Fantini
8:16
19.
Roth – Skoda
21:40