Tour du Limousin

Stage 2

: Arnac-Pompadour > Lissac-sur-Couze

Wednesday 19th August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


Stage Result

1. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
04:50:03
2. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
0:10
3. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
5. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
7. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
8. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
10. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
11. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
12. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
13. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
14. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
15. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-
16. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. nl
TERPSTRA Mike
Team Roompot Oranje Peloton
-
18. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
20. es
ANTON Igor
Movistar Team
-

General Classification

1. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
09:28:52
2. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
0:10
3. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
0:12
4. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:14
5. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
-
6. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
0:15
7. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
8. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
9. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
0:20
10. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
11. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
12. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
-
13. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
14. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
15. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
-
16. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
17. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
18. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
20. nl
DE MAAR Marc
Team Roompot Oranje Peloton
-

Mountains Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
10
2. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
8
3. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
6
4. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
4
5. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
2
6. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
2
7. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1

Points Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
9
2. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
8
3. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
6
4. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
5
5. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
4
6. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
3
7. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
1

Youth Classification

1. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
09:28:52
2. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
0:10
3. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:16
4. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:20
5. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
6. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
8. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
11. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
12. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
13. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
14. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
16. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
17. fr
PEREIRA Florent
AG2R La Mondiale
0:32
18. fr
MENUT David
Auber 93
0:46
19. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-

Teams Classification

1.
Movistar Team
28:27:26
2.
Auber 93
0:10
3.
Team Roompot Oranje Peloton
-
4.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5.
Roubaix Lille Métropole
-
6.
Bretagne - Séché Environnement
0:26
7.
Bardiani - CSF Pro Team
-
8.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:31
9.
CCC Sprandi Polkowice
0:36
10.
Cofidis, Solutions Crédits
-
11.
Caja Rural - Seguros RGA
-
12.
Team Marseille 13 KTM
0:57
13.
AG2R La Mondiale
1:37
14.
Team Europcar
2:14
15.
Wanty - Groupe Gobert
2:24
16.
FDJ
2:30
17.
France (South-East)
3:29
18.
Roth – Skoda
4:45
19.
Nippo - Vini Fantini
8:08