Tour du Poitou Charentes

Final Classification

Friday 28th August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
16:48:46
2. it
MALORI Adriano
Movistar Team
0:37
3. es
CASTROVIEJO Jonathan
Movistar Team
0:38
4. be
VANMARCKE Sep
Team LottoNL-Jumbo
0:40
5. dk
QUAADE Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
0:45
6. nl
VAN EMDEN Jos
Team LottoNL-Jumbo
1:06
7. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
1:07
8. nl
POELS Wout
Team Sky
1:18
9. fr
LE BON Johan
FDJ
1:29
10. de
MARTENS Paul
Team LottoNL-Jumbo
-
11. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
1:35
12. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
1:36
13. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
1:38
14. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
1:39
15. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
1:54
16. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
1:56
17. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
18. za
DOUGALL Nick
MTN - Qhubeka
1:57
19. nl
CASTELIJNS Twan
Team LottoNL-Jumbo
1:58
20. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
2:10

Mountains Classification

1. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
25
2. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
18
3. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
15
4. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
8
5. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
5
6. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
5
7. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
5
8. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
4
9. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
4
10. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
3
11. nl
CASTELIJNS Twan
Team LottoNL-Jumbo
2
12. er
KUDUS Merhawi
MTN - Qhubeka
2
13. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
2
14. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
2
15. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
2
16. de
MARTENS Paul
Team LottoNL-Jumbo
1
17. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
1
18. fr
VICHOT Arthur
FDJ
1

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
50
2. be
VANMARCKE Sep
Team LottoNL-Jumbo
49
3. fr
SARREAU Marc
FDJ
40
4. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
34
5. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
31
6. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
29
7. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
28
8. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
26
9. dk
QUAADE Rasmus
Cult Energy Pro Cycling
23
10. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
20
11. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
20
12. us
FARRAR Tyler
MTN - Qhubeka
20
13. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
19
14. nl
POELS Wout
Team Sky
18
15. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
18
16. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
16
17. es
CASTROVIEJO Jonathan
Movistar Team
15
18. au
RENSHAW Mark
Etixx - Quick Step
15
19. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
15
20. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
15

Youth Classification

1. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
16:49:53
2. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:31
3. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
0:32
4. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
0:47
5. za
DOUGALL Nick
MTN - Qhubeka
0:50
6. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
1:03
7. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
1:11
8. er
KUDUS Merhawi
MTN - Qhubeka
1:39
9. fr
SARREAU Marc
FDJ
2:14
10. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
2:18
11. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
2:21
12. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
2:51
13. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
3:03
14. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
4:18
15. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
4:19
16. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
4:39
17. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
4:42
18. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:45
19. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:53
20. cz
HNIK Karel
Cult Energy Pro Cycling
5:00

Teams Classification

1.
Movistar Team
50:28:13
2.
Etixx - Quick Step
0:38
3.
AG2R La Mondiale
1:14
4.
Team LottoNL-Jumbo
1:22
5.
FDJ
3:02
6.
Bretagne - Séché Environnement
3:25
7.
MTN - Qhubeka
5:05
8.
Team Marseille 13 KTM
5:33
9.
Cofidis, Solutions Crédits
5:58
10.
Cult Energy Pro Cycling
6:01
11.
Team Sky
6:20
12.
Wallonie - Bruxelles
7:01
13.
Team Europcar
7:35
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:11
15.
Auber 93
9:38
16.
Southeast
9:54
17.
Wanty - Groupe Gobert
15:14
18.
Roubaix Lille Métropole
33:23