Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Bulgaria

Stage 2

: Plovdiv > Troyan

Monday 31st August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 124km


Stage Result

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
02:55:28
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:23
3. kz
STALNOV Nikita
2:01
4. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
2:03
5. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
6. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
7. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
8. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
-
9. bg
GEORGIEV Georgi
-
10. es
LESTIDO Martín
3:24
11. bg
ALEKSIEV Aleksandar
-
12. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
4:08
13. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
14. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
-
15. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
16. il
GRABOVSKYY Dmytro
-
17. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
18. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
-
19. kz
LUCHSHENKO Sergey
-
20. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-

General Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
05:36:16
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:27
3. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
1:52
4. bg
GEORGIEV Georgi
1:57
5. kz
STALNOV Nikita
2:07
6. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2:13
7. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
8. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
-
9. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
10. bg
ALEKSIEV Aleksandar
3:34
11. es
LESTIDO Martín
-
12. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
4:18
13. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
-
14. il
GRABOVSKYY Dmytro
-
15. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
16. kz
LUCHSHENKO Sergey
-
17. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
-
18. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
19. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
20. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-

Mountains Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
10
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
3. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
5
4. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
3
5. bg
GEORGIEV Georgi
1

Points Classification

1. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
16
2. bg
GEORGIEV Georgi
10
3. bg
HRISTOV Stefan Koychev
10
4. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
7
5. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
7
6. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
7. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
5
8. kz
STALNOV Nikita
5
9. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
3
10. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
3
11. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
3
12. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
2
13. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
2
14. rs
KOZOMARA Nikola
1
15. gr
IOANNIDIS Nikolaos
1
16. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
1
17. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
1

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
05:37:43
2. kz
LUCHSHENKO Sergey
2:51
3. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
2:56
4. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
3:32
5. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
4:03
6. bg
FURLANSKI Velizar
5:01
7. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
6:31
8. bg
ROBOV Momchil
13:21
9. ua
TARADAI Valerii
Kyiv Capital Racing
-
10. gr
IOANNIDIS Nikolaos
-
11. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
16:02
12. ma
GAIZ Haitam
Al Marakeb Cycling Team
16:03
13. ua
RYBARUK Kostyantyn
-
14. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Capital Racing
-
15. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
-
16. rs
STEFANOVIC Stefan
Keith Mobel - Partisan
-
17. bg
SUCHEV Mario
-
18. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever
-
19. bg
MUHTAROV Ivan
-
20. kz
MAMEDOV Magomed
-

Teams Classification

1.
Brisaspor
16:54:36
2.
Itera - Katusha
0:42
3.
Vino 4ever
8:01
4.
Whirlpool Author
8:28
5.
Al Marakeb Cycling Team
18:06
6.
Seven Rivers Cycling Team
18:11
7.
Kemo Dukla Trencin
18:45
8.
Tusnad Cycling Team
19:34
9.
Team Track Astana
20:59
10.
Turkey
24:40
11.
Nessebar
28:43
12.
Regionalteam Tzar Simeon Plodiv
29:03
13.
Kolss BDC Team
30:48
14.
Serbia
30:53
15.
Dynamo Racing Team
33:30
16.
Kyiv Capital Racing
33:58
17.
Wibatech Fuji
34:11
18.
Minsk Cycling Club
40:16
19.
HEMUS1896-TROYAN
41:18