Go to:  Stage 1 

Tour of Szeklerland

Stage 1

: Miercurea Ciuc > Miercurea Ciuc

Thursday 6th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 184km


Stage Result

1. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
04:05:41
2. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
3. bg
GEORGIEV Georgi
0:03
4. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
0:14
5. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
6. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
7. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
8. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
0:15
9. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
10. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
11. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
2:54
12. pl
TOMASIAK Konrad
Kolss BDC Team
2:55
13. tr
HASTA Gökhan
-
14. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
3:04
15. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
-
16. tr
KUCUKBAY Kemal
-
17. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
3:18
18. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
19. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
20. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
3:22

General Classification

1. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
04:05:26
2. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
0:09
3. bg
GEORGIEV Georgi
0:14
4. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
0:26
5. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
0:27
6. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
0:28
7. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
0:29
8. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
9. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
0:30
10. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
11. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
3:09
12. pl
TOMASIAK Konrad
Kolss BDC Team
3:10
13. tr
HASTA Gökhan
-
14. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
3:13
15. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
3:19
16. tr
KUCUKBAY Kemal
-
17. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
3:33
18. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
19. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
20. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
3:37

Mountains Classification

1. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
20
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
16
3. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
12
4. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
9
5. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
6
6. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
3
7. bg
GEORGIEV Georgi
2
8. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
1

Points Classification

1. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
40
2. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
26
3. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
26
4. bg
GEORGIEV Georgi
23
5. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
23
6. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
22
7. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
21
8. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
20
9. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
18
10. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
17
11. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
15
12. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
14
13. pl
TOMASIAK Konrad
Kolss BDC Team
13
14. tr
HASTA Gökhan
12
15. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
11
16. tr
KUCUKBAY Kemal
9
17. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
8
18. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
7
19. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
6
20. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
5

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
04:05:56
2. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
2:39
3. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
3:03
4. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
3:07
5. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
6:14
6. ro
BARBU NICOLA Andrei
Tusnad Cycling Team
13:09
7. bg
ANDREEV Yordan
16:08
8. md
HALCA Constantin
21:52
9. ro
SDRAILA Ionut-adrian
21:53
10. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
-
11. hu
KENYERES Abel
Tusnad Cycling Team
26:22
12. md
BUMBU Dumitru
28:36
13. md
BEREZUTCHI Evghenii
28:37
14. bg
FURLANSKI Velizar
28:40
15. bg
GYUROV Borislav
28:41
16. at
KROGER Bernhard
WSA-Greenlife
-
17. bg
ANGELOV Velko
29:26
18. bg
AZHI Ivan
29:28
19. ro
DOBRE Vlad-nicolae
Tusnad Cycling Team
29:37
20. ro
HORVAT Roland
37:15

Teams Classification

1.
Minsk Cycling Club
12:17:14
2.
Vino 4ever
3:12
3.
Brisaspor
5:48
4.
Kolss BDC Team
5:54
5.
WSA-Greenlife
16:07
6.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
16:47
7.
Tusnad Cycling Team
16:51
8.
Romania
28:41
9.
Regional Team Diem2
1:04:35
10.
Vassi Levski
1:14:50
11.
Moldava
1:19:40