Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Szeklerland

Stage 2

: Odorheiu Secuiesc > Miercurea Ciuc

Friday 7th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 193km


Stage Result

1. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
04:37:49
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
0:02
3. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
2:10
4. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
5. bg
HRISTOV Stefan Koychev
2:11
6. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:48
7. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
-
8. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
9. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:49
10. bg
GEORGIEV Georgi
-
11. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
12. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
13. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
6:42
14. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
6:56
15. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
7:57
16. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
-
17. bg
BALEV Evgeni
7:58
18. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
19. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
-
20. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
16:41

General Classification

1. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
08:43:30
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
0:11
3. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
2:22
4. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
2:34
5. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
2:42
6. bg
GEORGIEV Georgi
2:49
7. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
3:02
8. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
3:06
9. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
5:23
10. bg
HRISTOV Stefan Koychev
5:35
11. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
6:08
12. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
7:09
13. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
8:10
14. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
9:41
15. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
11:17
16. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
14:29
17. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
19:36
18. bg
BALEV Evgeni
21:23
19. tr
HASTA Gökhan
26:07
20. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
26:15

Mountains Classification

1. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
94
2. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
68
3. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
54
4. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
53
5. bg
HRISTOV Stefan Koychev
47
6. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
28
7. kz
GALEYEV Vadim
Vino 4ever
20
8. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
15
9. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
14
10. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
13
11. bg
GEORGIEV Georgi
12
12. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
12
13. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
12
14. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
11
15. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
11
16. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
9
17. ro
CRISTA Daniel
9
18. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
6
19. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
4
20. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
3

Points Classification

1. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
49
2. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
46
3. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
40
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
37
5. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
34
6. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
28
7. bg
GEORGIEV Georgi
28
8. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
26
9. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
26
10. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
25
11. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
25
12. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
23
13. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
16
14. bg
HRISTOV Stefan Koychev
14
15. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
14
16. pl
TOMASIAK Konrad
Kolss BDC Team
13
17. tr
HASTA Gökhan
12
18. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
11
19. tr
KUCUKBAY Kemal
9
20. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
8

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
08:43:41
2. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
11:06
3. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
19:25
4. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
26:23
5. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
29:56
6. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
38:33
7. ro
SDRAILA Ionut-adrian
54:12
8. bg
FURLANSKI Velizar
1:07:41
9. bg
ANDREEV Yordan
1:09:09
10. md
HALCA Constantin
1:17:27
11. md
BEREZUTCHI Evghenii
1:22:07
12. bg
GYUROV Borislav
1:24:17

Teams Classification

1.
Minsk Cycling Club
26:22:34
2.
Vino 4ever
2:25
3.
Brisaspor
22:25