Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3a (ITT) 

Tour of Szeklerland

Stage 3a (ITT)

: Hármaskereszt > Hármaskereszt

Saturday 8th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 6.4km


Stage Result

1. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
00:11:53
2. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:26
3. bg
BALEV Evgeni
0:52
4. bg
GEORGIEV Georgi
0:53
5. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
1:02
6. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
1:05
7. bg
HRISTOV Stefan Koychev
1:07
8. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
9. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
1:20
10. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
-
11. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:26
12. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
1:32
13. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
1:36
14. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
1:40
15. ro
CRISTA Daniel
1:42
16. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
1:46
17. by
PIASHKUN Andrei
Minsk Cycling Club
1:51
18. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
-
19. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
1:52
20. tr
ÜNALAN Recep
1:55

General Classification

1. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
08:55:48
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:12
3. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
2:40
4. bg
GEORGIEV Georgi
3:17
5. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
3:29
6. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
-
7. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
3:41
8. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
5:13
9. bg
HRISTOV Stefan Koychev
6:16
10. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
6:18
11. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
6:50
12. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
8:20
13. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
10:53
14. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
11:20
15. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
12:38
16. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
15:54
17. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
21:19
18. bg
BALEV Evgeni
21:50
19. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
27:11
20. by
PIASHKUN Andrei
Minsk Cycling Club
28:01

Mountains Classification

1. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
103
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
98
3. bg
HRISTOV Stefan Koychev
64
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
60
5. at
GAUGL Florian
WSA-Greenlife
53
6. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
42
7. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
39
8. bg
GEORGIEV Georgi
39
9. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
34
10. bg
BALEV Evgeni
31
11. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
23
12. kz
GALEYEV Vadim
Vino 4ever
20
13. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
20
14. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
19
15. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
15
16. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
14
17. ro
GROSU Eduard Michael
12
18. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
11
19. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
11
20. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
9

Points Classification

1. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Minsk Cycling Club
49
2. at
FANKHAUSER Clemens
Team Hrinkow Advarics Cycleang
46
3. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
40
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
37
5. ro
NECHITA Andrei
Tusnad Cycling Team
34
6. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
28
7. bg
GEORGIEV Georgi
28
8. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
26
9. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
26
10. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
25
11. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
25
12. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
23
13. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
16
14. bg
HRISTOV Stefan Koychev
14
15. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
14
16. pl
TOMASIAK Konrad
Kolss BDC Team
13
17. tr
HASTA Gökhan
12
18. pl
NOWACZEK Mateusz
Kolss BDC Team
11
19. tr
KUCUKBAY Kemal
9
20. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
8

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
08:57:00
2. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
11:26
3. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever
20:07
4. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever
25:59
5. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever
30:09
6. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
39:45
7. ro
SDRAILA Ionut-adrian
55:41
8. bg
FURLANSKI Velizar
1:08:51
9. bg
ANDREEV Yordan
1:11:08
10. md
HALCA Constantin
1:18:55
11. md
BEREZUTCHI Evghenii
1:26:10
12. bg
GYUROV Borislav
1:26:44

Teams Classification

1.
Minsk Cycling Club
27:02:40
2.
Vino 4ever
2:13
3.
Brisaspor
22:46