Trophée d'Or Féminin

Final Classification

Wednesday 26th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman


General Classification

1. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
10:33:38
2. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:12
3. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:35
4. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
1:17
5. de
KUPFERNAGEL Hanka
1:22
6. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:23
7. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:24
8. de
POHL Stephanie
1:30
9. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
-
10. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
1:37
11. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
1:54
12. cz
NOSKOVá Nikola
2:00
13. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
2:02
14. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
2:03
15. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
2:05
16. ua
VYSOTSKA Yevgenia
2:08
17. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
18. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
2:14
19. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
2:16
20. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:17
21. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:20
22. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
2:21
23. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
2:23
24. au
CROOKS Jenelle
2:24
25. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
2:25
26. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
2:27
27. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:28
28. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
2:29
29. pt
REIS Daniela
2:30
30. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2:38
31. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
2:40
32. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
2:43
33. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
2:48
34. de
GASS Daniela
3:03
35. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
3:05
36. gu
PIPES Lenore
3:07
37. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
-
38. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
3:26
39. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
3:32
40. au
MALSEED Shannon
4:23
41. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
5:06
42. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
8:29
43. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
9:25
44. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
9:31
45. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
9:32
46. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:38
47. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
9:41
48. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:46
49. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
9:54
50. be
INGHELBRECHT Sarah
10:02
51. au
WELLS Kimberley
10:30
52. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
10:37
53. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
10:51
54. ca
DUCHESNE Pascaline
12:00
55. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
12:34
56. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
13:33
57. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
14:16
58. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
14:33
59. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
14:36
60. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
14:47
61. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
14:49
62. fr
SICOT Marion
14:59
63. be
DEMEY Valerie
15:02
64. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
15:06
65. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
15:26
66. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
15:36
67. au
MUNDY Jessica
17:22
68. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
17:25
69. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
17:46
70. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
18:12
71. cz
NECKAROVA Zuzana
19:27
72. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
19:34
73. de
KüLLMER Lisa
19:53
74. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
19:59
75. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
20:13
76. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
20:26
77. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
22:12
78. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
22:43
79. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
22:45
80. cz
LOUBKOVÁ Ivana
23:33
81. de
STOCK Gudrun
23:35
82. hu
KORMOS Veronika Anna
23:44
83. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
24:07
84. de
DIETMAN Carola
24:24
85. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
25:00
86. de
PALLER Tatjana
25:37
87. be
GINS Tara
26:21
88. de
BüCHLER Elena
26:37
89. de
PAUL Stefanie
27:02
90. lt
JANKUTE Gabriele
29:16
91. fr
GAMBIER Kelly
29:33
92. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
29:55
93. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
31:25
94. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
36:44
95. it
CAPOBIANCHI Giorgia
36:48
96. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
38:50
97. cz
VANICKOVA Elena
38:58
98. fr
GUEDON Mélanie
39:43
99. cz
VORACOVA Nada
40:19
100. fr
LE FOURN Aodez
42:58
101. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
44:55
102. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
48:23
103. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
50:12
104. pt
ALVES Andreia
50:22
105. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
51:10
106. pt
CARPINTEIRO Celina
53:45
107. pt
SANTOS Monica
1:04:01
108. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
1:11:19
109. pt
VALIDO Ana
1:12:21
110. fr
ONDET Clémence
1:21:40
111. pt
JESUS Liliana
1:22:46
112. at
BIRLI Natalie
1:42:02

Mountains Classification

1. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
55
2. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
49
3. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
24
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
20
5. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
18
6. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
6
7. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
6
8. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
6
9. de
KUPFERNAGEL Hanka
5
10. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
4
11. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
4
12. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
4
13. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
4
14. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
4
15. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
4
16. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
4
17. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
3
18. au
CROOKS Jenelle
3
19. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
2
20. de
KüLLMER Lisa
2
21. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
1
22. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
1
23. gu
PIPES Lenore
1
24. au
MALSEED Shannon
1
25. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
1
26. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
1

Points Classification

1. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
56
2. de
GASS Daniela
43
3. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
41
4. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
36
5. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
36
6. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
33
7. au
WELLS Kimberley
27
8. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
25
9. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
25
10. de
KUPFERNAGEL Hanka
21
11. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
20
12. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
18
13. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
16
14. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
16
15. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
14
16. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
14
17. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
14
18. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
14
19. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
13
20. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
13
21. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
12
22. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
10
23. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
10
24. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
9
25. gu
PIPES Lenore
8
26. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
8
27. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
7
28. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
4
29. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3
30. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
1
31. lt
JANKUTE Gabriele
1

Youth Classification

1. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
10:35:15
2. cz
NOSKOVá Nikola
0:23
3. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
0:25
4. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:37
5. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:43
6. au
CROOKS Jenelle
0:47
7. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
0:50
8. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:51
9. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
0:52
10. pt
REIS Daniela
0:53
11. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
1:03
12. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
1:49
13. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
1:55
14. au
MALSEED Shannon
2:46
15. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
3:29
16. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
6:52
17. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
7:48
18. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
7:55
19. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
8:04
20. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
9:00
21. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
9:14
22. ca
DUCHESNE Pascaline
10:23
23. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
10:57
24. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
11:56
25. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
13:10
26. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
13:12
27. be
DEMEY Valerie
13:25
28. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
13:49
29. au
MUNDY Jessica
15:45
30. de
KüLLMER Lisa
18:16
31. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
18:22
32. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
18:49
33. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
21:06
34. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
21:08
35. de
STOCK Gudrun
21:58
36. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
23:23
37. de
PALLER Tatjana
24:00
38. lt
JANKUTE Gabriele
27:39
39. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
28:18
40. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
29:48
41. it
CAPOBIANCHI Giorgia
35:11
42. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
37:13
43. cz
VANICKOVA Elena
37:21
44. fr
GUEDON Mélanie
38:06
45. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
43:18
46. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
46:46
47. pt
ALVES Andreia
48:45
48. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
49:33
49. fr
ONDET Clémence
1:20:03

Teams Classification

1.
Australia
31:45:21
2.
Lotto Soudal Ladies
0:02
3.
S.C. Michela Fanini Rox
0:10
4.
Inpa Sottoli Giusfredi
0:52
5.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
6.
Servetto Footon
2:13
7.
Aromitalia - Vaiano
2:47
8.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
9:33
9.
Lointek
9:57
10.
Bepink Laclassica
10:36
11.
Germany
17:45
12.
Astana - Acca Due O
19:21
13.
No Radunion Vitalogic
26:57
14.
Top Girls Fassa Bortolo
30:12
15.
De Sprinters Malderen
30:15
16.
Team Stuttgart
31:01
17.
Bizkaia-Durango
31:36
18.
Czech Republic
40:33
19.
Team Feminin Region Centre
51:30
20.
Portugal
1:41:58