Go to:  Prologue 

Trophée d'Or Féminin

Prologue

: Saint-Amand-Montrond > Saint-Amand-Montrond

Sunday 23rd August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 7.2km


Stage Result

1. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
00:11:26
2. de
POHL Stephanie
0:04
3. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
0:05
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:11
5. de
KUPFERNAGEL Hanka
0:14
6. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:16
7. cz
NOSKOVá Nikola
0:34
8. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:35
9. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:36
10. au
MALSEED Shannon
0:37
11. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
12. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
0:38
13. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
14. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
0:39
15. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
-
16. ua
VYSOTSKA Yevgenia
0:42
17. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
18. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:43
19. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
0:48
20. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
0:49
21. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:50
22. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:51
23. cz
NECKAROVA Zuzana
0:52
24. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
0:53
25. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:54
26. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
0:55
27. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
28. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
0:56
29. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
0:58
30. au
CROOKS Jenelle
-
31. au
WELLS Kimberley
0:59
32. de
PAUL Stefanie
-
33. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
34. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1:01
35. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:02
36. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
1:04
37. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
-
38. pt
REIS Daniela
-
39. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
1:05
40. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
41. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
1:06
42. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
1:09
43. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
1:10
44. be
INGHELBRECHT Sarah
1:11
45. de
BüCHLER Elena
1:12
46. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
47. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
48. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
1:14
49. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:15
50. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
51. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
1:17
52. cz
LOUBKOVÁ Ivana
-
53. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
54. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
1:18
55. hu
KORMOS Veronika Anna
-
56. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
1:20
57. de
KüLLMER Lisa
-
58. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
59. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
1:22
60. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
61. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
1:24
62. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
1:25
63. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
1:26
64. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
65. de
STOCK Gudrun
1:27
66. be
DEMEY Valerie
-
67. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
-
68. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
1:28
69. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
1:30
70. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:35
71. de
DIETMAN Carola
1:36
72. de
PALLER Tatjana
-
73. fr
SICOT Marion
1:38
74. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:39
75. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
76. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
77. gu
PIPES Lenore
1:41
78. au
MUNDY Jessica
-
79. de
GASS Daniela
1:44
80. at
BIRLI Natalie
-
81. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
-
82. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
1:45
83. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
1:46
84. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
-
85. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:51
86. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
1:54
87. ca
DUCHESNE Pascaline
1:56
88. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
1:58
89. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
90. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
1:59
91. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
92. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
2:00
93. be
GINS Tara
-
94. pt
ALVES Andreia
2:01
95. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
96. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
2:03
97. pt
SANTOS Monica
2:04
98. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
2:06
99. pt
JESUS Liliana
2:07
100. cz
VANICKOVA Elena
-
101. fr
GAMBIER Kelly
2:08
102. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
2:09
103. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
2:11
104. pt
CARPINTEIRO Celina
-
105. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
2:12
106. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
2:13
107. fr
LE FOURN Aodez
2:15
108. it
CAPOBIANCHI Giorgia
-
109. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:19
110. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
2:22
111. pt
VALIDO Ana
2:23
112. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
113. fr
GUEDON Mélanie
2:25
114. cz
VORACOVA Nada
2:26
115. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
2:33
116. fr
ONDET Clémence
2:34
117. lt
JANKUTE Gabriele
2:36
118. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
2:41
119. cz
MULLEROVA Michaela
3:31

General Classification

1. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
00:11:26
2. de
POHL Stephanie
0:04
3. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
0:05
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:11
5. de
KUPFERNAGEL Hanka
0:14
6. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:16
7. cz
NOSKOVá Nikola
0:34
8. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:35
9. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:36
10. au
MALSEED Shannon
0:37
11. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
12. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
0:38
13. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
14. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
0:39
15. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
-
16. ua
VYSOTSKA Yevgenia
0:42
17. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
18. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:43
19. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
0:48
20. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
0:49
21. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:50
22. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:51
23. cz
NECKAROVA Zuzana
0:52
24. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
0:53
25. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:54
26. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
0:55
27. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
28. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
0:56
29. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
0:58
30. au
CROOKS Jenelle
-
31. au
WELLS Kimberley
0:59
32. de
PAUL Stefanie
-
33. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
34. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1:01
35. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:02
36. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
1:04
37. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
-
38. pt
REIS Daniela
-
39. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
1:05
40. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
41. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
1:06
42. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
1:09
43. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
1:10
44. be
INGHELBRECHT Sarah
1:11
45. de
BüCHLER Elena
1:12
46. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
47. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
48. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
1:14
49. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:15
50. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
51. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
1:17
52. cz
LOUBKOVÁ Ivana
-
53. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
54. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
1:18
55. hu
KORMOS Veronika Anna
-
56. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
1:20
57. de
KüLLMER Lisa
-
58. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
59. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
1:22
60. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
61. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
1:24
62. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
1:25
63. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
1:26
64. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
65. de
STOCK Gudrun
1:27
66. be
DEMEY Valerie
-
67. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
-
68. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
1:28
69. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
1:30
70. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:35
71. de
DIETMAN Carola
1:36
72. de
PALLER Tatjana
-
73. fr
SICOT Marion
1:38
74. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:39
75. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
76. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
77. gu
PIPES Lenore
1:41
78. au
MUNDY Jessica
-
79. de
GASS Daniela
1:44
80. at
BIRLI Natalie
-
81. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
-
82. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
1:45
83. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
1:46
84. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
-
85. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:51
86. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
1:54
87. ca
DUCHESNE Pascaline
1:56
88. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
1:58
89. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
90. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
1:59
91. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
92. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
2:00
93. be
GINS Tara
-
94. pt
ALVES Andreia
2:01
95. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
96. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
2:03
97. pt
SANTOS Monica
2:04
98. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
2:06
99. pt
JESUS Liliana
2:07
100. cz
VANICKOVA Elena
-
101. fr
GAMBIER Kelly
2:08
102. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
2:09
103. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
2:11
104. pt
CARPINTEIRO Celina
-
105. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
2:12
106. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
2:13
107. fr
LE FOURN Aodez
2:15
108. it
CAPOBIANCHI Giorgia
-
109. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:19
110. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
2:22
111. pt
VALIDO Ana
2:23
112. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
113. fr
GUEDON Mélanie
2:25
114. cz
VORACOVA Nada
2:26
115. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
2:33
116. fr
ONDET Clémence
2:34
117. lt
JANKUTE Gabriele
2:36
118. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
2:41
119. cz
MULLEROVA Michaela
3:31

Youth Classification

1. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
00:12:01
2. au
MALSEED Shannon
0:02
3. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
0:03
4. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:15
5. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
0:18
6. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:19
7. au
CROOKS Jenelle
0:23
8. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
0:26
9. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:27
10. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
0:29
11. pt
REIS Daniela
-
12. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
0:30
13. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
14. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
0:31
15. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
0:34
16. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
0:35
17. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
0:39
18. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:40
19. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
0:42
20. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
0:45
21. de
KüLLMER Lisa
-
22. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
0:50
23. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
0:51
24. de
STOCK Gudrun
0:52
25. be
DEMEY Valerie
-
26. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
0:53
27. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
0:55
28. de
PALLER Tatjana
1:01
29. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
1:04
30. au
MUNDY Jessica
1:06
31. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
1:11
32. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
1:19
33. ca
DUCHESNE Pascaline
1:21
34. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
1:23
35. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
36. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
1:24
37. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
38. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
1:25
39. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
1:31
40. cz
VANICKOVA Elena
1:32
41. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
1:34
42. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
1:36
43. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
1:37
44. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
1:38
45. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:44
46. fr
GUEDON Mélanie
1:50
47. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
1:58
48. fr
ONDET Clémence
1:59
49. lt
JANKUTE Gabriele
2:01

Teams Classification

1.
Germany
00:35:40
2.
Australia
0:08
3.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:28
4.
Lotto Soudal Ladies
0:31
5.
S.C. Michela Fanini Rox
0:36
6.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:55
7.
Astana - Acca Due O
0:59
8.
Servetto Footon
1:11
9.
Inpa Sottoli Giusfredi
1:21
10.
Czech Republic
-
11.
Aromitalia - Vaiano
1:34
12.
Lointek
1:41
13.
Team Stuttgart
2:07
14.
Bizkaia-Durango
2:30
15.
Bepink Laclassica
2:34
16.
De Sprinters Malderen
2:52
17.
Top Girls Fassa Bortolo
3:07
18.
No Radunion Vitalogic
3:09
19.
Portugal
3:47
20.
Team Feminin Region Centre
4:20