Go to:  Prologue  Stage 1 

Trophée d'Or Féminin

Stage 1

: Orval > Culan

Sunday 23rd August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 95.1km


Stage Result

1. au
WELLS Kimberley
02:26:17
2. de
GASS Daniela
-
3. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
-
4. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
5. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
6. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
7. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
-
8. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
9. de
KUPFERNAGEL Hanka
-
10. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
-
11. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
12. gu
PIPES Lenore
-
13. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
-
14. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
-
15. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
16. lt
JANKUTE Gabriele
-
17. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
-
18. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
-
19. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
20. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
21. be
DEMEY Valerie
-
22. de
POHL Stephanie
-
23. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
24. be
INGHELBRECHT Sarah
-
25. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
26. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
27. au
MUNDY Jessica
-
28. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
29. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
-
30. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
-
31. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
-
32. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
33. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
34. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
-
35. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
36. pt
REIS Daniela
-
37. cz
NOSKOVá Nikola
-
38. ua
VYSOTSKA Yevgenia
-
39. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
40. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
-
41. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
42. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
43. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
44. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
-
45. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
46. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
47. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
48. fr
SICOT Marion
-
49. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
50. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
51. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
52. au
MALSEED Shannon
-
53. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
-
54. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
-
55. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
-
56. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
57. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
58. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
59. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
-
60. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
-
61. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
62. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
63. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
64. ca
DUCHESNE Pascaline
-
65. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
66. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
67. au
CROOKS Jenelle
-
68. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
-
69. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
-
70. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
-
71. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
-
72. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
-
73. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
0:46
74. de
STOCK Gudrun
1:02
75. de
KüLLMER Lisa
-
76. cz
NECKAROVA Zuzana
-
77. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
1:10
78. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
79. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
80. de
BüCHLER Elena
-
81. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
-
82. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
83. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
84. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
-
85. de
PAUL Stefanie
-
86. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
-
87. hu
KORMOS Veronika Anna
-
88. fr
LE FOURN Aodez
-
89. cz
LOUBKOVÁ Ivana
1:39
90. cz
VANICKOVA Elena
1:45
91. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
-
92. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
-
93. de
DIETMAN Carola
-
94. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
95. fr
GUEDON Mélanie
-
96. fr
GAMBIER Kelly
-
97. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
2:16
98. cz
VORACOVA Nada
2:47
99. de
PALLER Tatjana
-
100. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
3:21
101. fr
ONDET Clémence
3:38
102. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
-
103. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
4:01
104. it
CAPOBIANCHI Giorgia
-
105. be
GINS Tara
5:34
106. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
6:16
107. pt
CARPINTEIRO Celina
-
108. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
6:52
109. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
7:00
110. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
8:35
111. pt
VALIDO Ana
9:50
112. pt
ALVES Andreia
-
113. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
-
114. pt
SANTOS Monica
-
115. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
116. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
-
117. pt
JESUS Liliana
10:59
118. at
BIRLI Natalie
25:51

General Classification

1. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
02:37:43
2. de
POHL Stephanie
0:04
3. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
0:05
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:11
5. de
KUPFERNAGEL Hanka
0:14
6. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:16
7. cz
NOSKOVá Nikola
0:34
8. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:35
9. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:36
10. au
MALSEED Shannon
0:37
11. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
12. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
0:38
13. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
14. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
0:39
15. ua
VYSOTSKA Yevgenia
0:42
16. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
17. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:43
18. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
0:48
19. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
0:49
20. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:50
21. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:51
22. au
WELLS Kimberley
0:53
23. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
24. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:54
25. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
0:55
26. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
27. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
0:56
28. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
0:58
29. au
CROOKS Jenelle
-
30. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
0:59
31. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1:01
32. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:02
33. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
1:03
34. pt
REIS Daniela
1:04
35. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
1:05
36. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
1:06
37. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
1:09
38. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
1:10
39. be
INGHELBRECHT Sarah
1:11
40. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
1:12
41. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
42. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
1:14
43. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:15
44. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
45. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
1:17
46. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
47. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
1:20
48. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
49. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
1:22
50. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
51. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
1:24
52. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
1:26
53. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
54. be
DEMEY Valerie
1:27
55. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
-
56. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
1:28
57. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
1:30
58. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:35
59. fr
SICOT Marion
1:38
60. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:39
61. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
62. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
63. de
GASS Daniela
1:40
64. gu
PIPES Lenore
1:41
65. au
MUNDY Jessica
-
66. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
1:44
67. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
1:45
68. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
1:46
69. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
1:49
70. cz
NECKAROVA Zuzana
1:54
71. ca
DUCHESNE Pascaline
1:56
72. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
1:58
73. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
1:59
74. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
2:03
75. de
PAUL Stefanie
2:09
76. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
2:14
77. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
-
78. de
BüCHLER Elena
2:22
79. de
KüLLMER Lisa
-
80. hu
KORMOS Veronika Anna
2:28
81. de
STOCK Gudrun
2:29
82. lt
JANKUTE Gabriele
2:36
83. cz
LOUBKOVÁ Ivana
2:56
84. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
2:57
85. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3:01
86. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
3:08
87. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
3:10
88. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
3:11
89. de
DIETMAN Carola
3:21
90. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
3:22
91. fr
LE FOURN Aodez
3:25
92. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3:29
93. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
3:34
94. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
3:44
95. cz
VANICKOVA Elena
3:52
96. fr
GAMBIER Kelly
3:53
97. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
3:58
98. fr
GUEDON Mélanie
4:10
99. de
PALLER Tatjana
4:23
100. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
5:07
101. cz
VORACOVA Nada
5:13
102. fr
ONDET Clémence
6:12
103. it
CAPOBIANCHI Giorgia
6:16
104. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
6:34
105. be
GINS Tara
7:34
106. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
8:10
107. pt
CARPINTEIRO Celina
8:27
108. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
8:58
109. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
9:00
110. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
11:16
111. pt
ALVES Andreia
11:51
112. pt
SANTOS Monica
11:54
113. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
11:59
114. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
12:12
115. pt
VALIDO Ana
12:13
116. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
117. pt
JESUS Liliana
13:06
118. at
BIRLI Natalie
27:35

Mountains Classification

1. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
8
2. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
6
3. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
4
4. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
2
5. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2
6. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2
7. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
1
8. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
1
9. gu
PIPES Lenore
1

Points Classification

1. au
WELLS Kimberley
25
2. de
GASS Daniela
20
3. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
16
4. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
14
5. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
12
6. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
10
7. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
9
8. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
8
9. de
KUPFERNAGEL Hanka
7
10. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
6
11. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
5
12. gu
PIPES Lenore
4
13. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
3
14. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
2
15. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
1

Youth Classification

1. cz
NOSKOVá Nikola
02:38:17
2. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:01
3. au
MALSEED Shannon
0:03
4. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
0:04
5. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:16
6. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
0:19
7. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:20
8. au
CROOKS Jenelle
0:24
9. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
0:27
10. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:28
11. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
0:29
12. pt
REIS Daniela
0:30
13. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
0:31
14. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
0:32
15. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
0:35
16. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
0:36
17. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
0:40
18. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:41
19. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
0:43
20. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
0:46
21. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
0:52
22. be
DEMEY Valerie
0:53
23. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
0:54
24. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
0:56
25. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
1:05
26. au
MUNDY Jessica
1:07
27. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
1:12
28. ca
DUCHESNE Pascaline
1:22
29. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
1:24
30. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
1:25
31. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
1:40
32. de
KüLLMER Lisa
1:48
33. de
STOCK Gudrun
1:55
34. lt
JANKUTE Gabriele
2:02
35. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
2:23
36. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
2:34
37. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
2:36
38. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
2:48
39. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:55
40. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
3:10
41. cz
VANICKOVA Elena
3:18
42. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
3:24
43. fr
GUEDON Mélanie
3:36
44. de
PALLER Tatjana
3:49
45. fr
ONDET Clémence
5:38
46. it
CAPOBIANCHI Giorgia
5:42
47. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
6:00
48. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
7:36
49. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
8:24
50. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
8:26
51. pt
ALVES Andreia
11:17
52. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
11:25

Teams Classification

1.
Australia
07:54:39
2.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:20
3.
Lotto Soudal Ladies
0:23
4.
S.C. Michela Fanini Rox
0:28
5.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:47
6.
Germany
0:54
7.
Servetto Footon
1:03
8.
Inpa Sottoli Giusfredi
1:13
9.
Aromitalia - Vaiano
1:26
10.
Lointek
1:33
11.
Astana - Acca Due O
2:01
12.
Bizkaia-Durango
2:22
13.
Bepink Laclassica
2:26
14.
De Sprinters Malderen
2:44
15.
Top Girls Fassa Bortolo
2:59
16.
No Radunion Vitalogic
3:01
17.
Team Stuttgart
3:09
18.
Czech Republic
3:54
19.
Team Feminin Region Centre
5:22
20.
Portugal
19:45