Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Trophée d'Or Féminin

Stage 2

: Cosne-Cours-sur-Loire > Cosne-Cours-sur-Loire

Monday 24th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 96.6km


Stage Result

1. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
02:47:12
2. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
3. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
4. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
-
5. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
1:21
6. de
GASS Daniela
-
7. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
-
8. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
9. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
-
10. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
-
11. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
-
12. gu
PIPES Lenore
-
13. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
14. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
15. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
-
16. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
-
17. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
18. de
POHL Stephanie
-
19. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
-
20. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
21. pt
REIS Daniela
-
22. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
-
23. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
24. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
25. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
26. ua
VYSOTSKA Yevgenia
-
27. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
28. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
-
29. au
MALSEED Shannon
-
30. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
31. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
32. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
-
33. cz
NOSKOVá Nikola
-
34. au
CROOKS Jenelle
-
35. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
36. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
37. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
38. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
-
39. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
40. de
KUPFERNAGEL Hanka
-
41. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
42. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
6:54
43. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
8:10
44. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
45. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
-
46. de
PAUL Stefanie
-
47. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
0:10
48. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
8:10
49. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
-
50. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
51. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
-
52. au
WELLS Kimberley
-
53. be
INGHELBRECHT Sarah
-
54. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
55. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
56. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
57. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
58. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
-
59. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
60. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
61. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
62. ca
DUCHESNE Pascaline
-
63. cz
NECKAROVA Zuzana
12:43
64. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
-
65. cz
LOUBKOVÁ Ivana
12:59
66. de
PALLER Tatjana
-
67. de
STOCK Gudrun
13:16
68. de
KüLLMER Lisa
-
69. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
-
70. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
-
71. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
72. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
-
73. hu
KORMOS Veronika Anna
-
74. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
75. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
-
76. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
77. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
78. be
GINS Tara
-
79. be
DEMEY Valerie
-
80. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
-
81. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
-
82. de
DIETMAN Carola
-
83. fr
SICOT Marion
-
84. au
MUNDY Jessica
-
85. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
86. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
-
87. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
-
88. de
BüCHLER Elena
16:15
89. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
-
90. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
91. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
19:43
92. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
22:25
93. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
-
94. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
-
95. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
-
96. pt
CARPINTEIRO Celina
-
97. it
CAPOBIANCHI Giorgia
-
98. pt
ALVES Andreia
-
99. pt
SANTOS Monica
-
100. cz
VANICKOVA Elena
-
101. lt
JANKUTE Gabriele
-
102. fr
GAMBIER Kelly
-
103. cz
VORACOVA Nada
-
104. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
-
105. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
30:21
106. pt
JESUS Liliana
-
107. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
-
108. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
-
109. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
110. fr
LE FOURN Aodez
-
111. pt
VALIDO Ana
-
112. fr
GUEDON Mélanie
-
113. at
BIRLI Natalie
38:21
114. fr
ONDET Clémence
40:24
DNF. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
DNF. be
VANDENBULCKE Jesse
Lotto Soudal Ladies
-
DNF. it
GRIFI Sara
Top Girls Fassa Bortolo
-
DNF. es
CASADO Coral
Bizkaia-Durango
-

General Classification

1. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
05:24:50
2. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:12
3. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:35
4. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
1:03
5. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:26
6. de
POHL Stephanie
1:30
7. de
KUPFERNAGEL Hanka
1:40
8. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:42
9. cz
NOSKOVá Nikola
2:00
10. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
2:01
11. au
MALSEED Shannon
2:03
12. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
13. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
2:04
14. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
15. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
2:05
16. ua
VYSOTSKA Yevgenia
2:08
17. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
18. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
2:14
19. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
20. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
2:15
21. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:17
22. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:20
23. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
2:21
24. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
25. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
2:22
26. au
CROOKS Jenelle
2:24
27. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
2:25
28. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
2:27
29. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:28
30. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
2:29
31. pt
REIS Daniela
2:30
32. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
2:31
33. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
2:35
34. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2:38
35. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
2:40
36. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
2:43
37. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
2:46
38. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
2:48
39. de
GASS Daniela
3:03
40. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
3:05
41. gu
PIPES Lenore
3:07
42. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
8:29
43. au
WELLS Kimberley
9:08
44. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
9:21
45. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
9:25
46. be
INGHELBRECHT Sarah
9:26
47. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
9:30
48. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
9:32
49. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
9:35
50. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:38
51. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
9:39
52. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
9:41
53. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
54. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
9:42
55. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:50
56. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
9:54
57. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
9:59
58. ca
DUCHESNE Pascaline
10:11
59. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
10:14
60. de
PAUL Stefanie
10:24
61. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
11:26
62. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
12:13
63. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
14:14
64. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
14:33
65. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
14:36
66. cz
NECKAROVA Zuzana
14:42
67. be
DEMEY Valerie
14:48
68. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
14:49
69. fr
SICOT Marion
14:59
70. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
15:00
71. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
15:02
72. au
MUNDY Jessica
-
73. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
15:06
74. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
15:07
75. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
15:10
76. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
15:19
77. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
15:24
78. de
KüLLMER Lisa
15:43
79. de
STOCK Gudrun
15:49
80. hu
KORMOS Veronika Anna
-
81. cz
LOUBKOVÁ Ivana
16:00
82. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
16:22
83. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
16:31
84. de
DIETMAN Carola
16:42
85. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
17:05
86. de
PALLER Tatjana
17:27
87. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
18:34
88. de
BüCHLER Elena
18:42
89. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
19:54
90. be
GINS Tara
20:55
91. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
22:45
92. lt
JANKUTE Gabriele
25:06
93. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
25:52
94. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
25:59
95. cz
VANICKOVA Elena
26:22
96. fr
GAMBIER Kelly
26:23
97. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
27:37
98. cz
VORACOVA Nada
27:43
99. it
CAPOBIANCHI Giorgia
28:46
100. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
30:40
101. pt
CARPINTEIRO Celina
30:57
102. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
33:34
103. fr
LE FOURN Aodez
33:51
104. pt
ALVES Andreia
34:21
105. pt
SANTOS Monica
34:24
106. fr
GUEDON Mélanie
34:36
107. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
34:42
108. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
37:00
109. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
41:42
110. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
42:25
111. pt
VALIDO Ana
42:39
112. pt
JESUS Liliana
43:32
113. fr
ONDET Clémence
46:41
114. at
BIRLI Natalie
1:06:01

Mountains Classification

1. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
38
2. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
36
3. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
18
4. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
17
5. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
6
6. de
PALLER Tatjana
6
7. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
4
8. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
2
9. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2
10. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2
11. de
KUPFERNAGEL Hanka
1
12. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
1
13. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
1
14. au
CROOKS Jenelle
1
15. gu
PIPES Lenore
1
16. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
1

Points Classification

1. de
GASS Daniela
30
2. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
26
3. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
25
4. au
WELLS Kimberley
25
5. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
20
6. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
16
7. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
16
8. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
14
9. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
14
10. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
13
11. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
12
12. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
11
13. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
10
14. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
10
15. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
8
16. gu
PIPES Lenore
8
17. de
KUPFERNAGEL Hanka
7
18. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
6
19. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
6
20. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3
21. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2
22. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
1
23. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1

Youth Classification

1. cz
NOSKOVá Nikola
05:26:50
2. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:01
3. au
MALSEED Shannon
0:03
4. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
0:04
5. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:14
6. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:20
7. au
CROOKS Jenelle
0:24
8. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
0:27
9. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:28
10. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
0:29
11. pt
REIS Daniela
0:30
12. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
0:31
13. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
0:35
14. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
0:40
15. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
0:46
16. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
6:29
17. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
7:21
18. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
7:25
19. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
7:30
20. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
7:32
21. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
7:41
22. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
7:54
23. ca
DUCHESNE Pascaline
8:11
24. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
8:14
25. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
10:13
26. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
12:14
27. be
DEMEY Valerie
12:48
28. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
12:49
29. au
MUNDY Jessica
13:02
30. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
13:07
31. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
13:19
32. de
KüLLMER Lisa
13:43
33. de
STOCK Gudrun
13:49
34. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
14:31
35. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
15:05
36. de
PALLER Tatjana
15:27
37. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
16:34
38. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
20:45
39. lt
JANKUTE Gabriele
23:06
40. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
23:52
41. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
23:59
42. cz
VANICKOVA Elena
24:22
43. it
CAPOBIANCHI Giorgia
26:46
44. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
28:40
45. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
31:34
46. pt
ALVES Andreia
32:21
47. fr
GUEDON Mélanie
32:36
48. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
35:00
49. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
40:25
50. fr
ONDET Clémence
44:41

Teams Classification

1.
Australia
16:18:57
2.
Lotto Soudal Ladies
0:23
3.
S.C. Michela Fanini Rox
0:28
4.
Inpa Sottoli Giusfredi
1:13
5.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:41
6.
Servetto Footon
2:24
7.
Aromitalia - Vaiano
2:47
8.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
8:57
9.
Lointek
9:43
10.
Bepink Laclassica
10:36
11.
Germany
13:53
12.
Astana - Acca Due O
14:44
13.
No Radunion Vitalogic
21:50
14.
Team Stuttgart
23:14
15.
De Sprinters Malderen
24:32
16.
Czech Republic
28:15
17.
Bizkaia-Durango
29:16
18.
Top Girls Fassa Bortolo
29:53
19.
Team Feminin Region Centre
46:31
20.
Portugal
1:03:14