Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Trophée d'Or Féminin

Stage 3

: Villequiers > Villequiers

Tuesday 25th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 88.5km


Stage Result

1. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
02:20:44
2. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
-
3. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
0:03
4. de
KUPFERNAGEL Hanka
-
5. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
6. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
0:10
7. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
8. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:21
9. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
-
10. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
11. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
-
12. de
GASS Daniela
-
13. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
14. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
15. lt
JANKUTE Gabriele
-
16. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
17. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
-
18. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
-
19. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
20. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
-
21. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
22. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
-
23. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
-
24. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
-
25. be
DEMEY Valerie
-
26. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
-
27. pt
REIS Daniela
-
28. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
-
29. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
-
30. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
31. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
-
32. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
-
33. de
KüLLMER Lisa
-
34. fr
GUEDON Mélanie
-
35. gu
PIPES Lenore
-
36. fr
SICOT Marion
-
37. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
38. be
INGHELBRECHT Sarah
-
39. ua
VYSOTSKA Yevgenia
-
40. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
-
41. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
42. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
43. au
MALSEED Shannon
-
44. au
MUNDY Jessica
-
45. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
-
46. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
-
47. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
-
48. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
-
49. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
50. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
51. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
-
52. cz
NOSKOVá Nikola
-
53. de
POHL Stephanie
-
54. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
55. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
-
56. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
-
57. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
58. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
-
59. au
CROOKS Jenelle
-
60. cz
NECKAROVA Zuzana
-
61. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
62. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
-
63. ca
DUCHESNE Pascaline
-
64. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
65. de
STOCK Gudrun
-
66. fr
GAMBIER Kelly
-
67. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
-
68. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
-
69. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
70. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
-
71. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
-
72. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
-
73. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
-
74. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
-
75. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
0:40
76. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
77. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
78. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
-
79. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
-
80. be
GINS Tara
-
81. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
82. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
-
83. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
0:57
84. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
1:13
85. au
WELLS Kimberley
1:43
86. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
2:24
87. de
BüCHLER Elena
3:09
88. cz
LOUBKOVÁ Ivana
-
89. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
-
90. hu
KORMOS Veronika Anna
-
91. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
-
92. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
93. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
-
94. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
-
95. cz
VANICKOVA Elena
-
96. cz
VORACOVA Nada
-
97. de
DIETMAN Carola
3:18
98. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
4:21
99. pt
ALVES Andreia
-
100. de
PALLER Tatjana
-
101. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
-
102. fr
LE FOURN Aodez
-
103. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
-
104. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
4:43
105. de
PAUL Stefanie
4:58
106. it
CAPOBIANCHI Giorgia
5:13
107. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
15:11
108. pt
SANTOS Monica
17:57
109. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
-
110. pt
VALIDO Ana
18:02
111. pt
CARPINTEIRO Celina
-
112. at
BIRLI Natalie
24:21
113. fr
ONDET Clémence
27:34
114. pt
JESUS Liliana
-

General Classification

1. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
07:45:55
2. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
0:12
3. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
0:35
4. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
1:03
5. de
KUPFERNAGEL Hanka
1:22
6. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:24
7. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:26
8. de
POHL Stephanie
1:30
9. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
-
10. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
1:37
11. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
1:54
12. cz
NOSKOVá Nikola
2:00
13. au
MALSEED Shannon
2:03
14. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
15. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
2:04
16. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
2:05
17. ua
VYSOTSKA Yevgenia
2:08
18. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
-
19. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
2:14
20. at
RIJKES Sarah
Lotto Soudal Ladies
2:15
21. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:17
22. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:20
23. pl
SZYBIAK Ewelina
Aromitalia - Vaiano
2:21
24. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
2:22
25. au
CROOKS Jenelle
2:24
26. es
SANTESTEBAN GONZáLEZ Ane
Inpa Sottoli Giusfredi
2:25
27. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
2:27
28. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
2:28
29. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
2:29
30. pt
REIS Daniela
2:30
31. au
ROWNEY Loren
Velocio- SRAM
2:33
32. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
2:35
33. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2:38
34. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
2:40
35. si
SIMENC Laura
No Radunion Vitalogic
2:43
36. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
2:46
37. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
2:48
38. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
2:50
39. de
GASS Daniela
3:03
40. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
3:05
41. gu
PIPES Lenore
3:07
42. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
8:29
43. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
9:25
44. be
INGHELBRECHT Sarah
9:26
45. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
9:30
46. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
9:31
47. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
9:32
48. fr
JEULAND Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:38
49. nl
VAN HOEK Lotte
Feminine Cycling Team
9:39
50. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
9:41
51. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
9:50
52. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
9:54
53. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
-
54. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
9:57
55. be
VAN DOORSLAER Annelies
Lensworld.eu - Zannata
9:59
56. ru
UTROBINA Elena
Bizkaia-Durango
10:00
57. ca
DUCHESNE Pascaline
10:11
58. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
10:14
59. au
WELLS Kimberley
10:30
60. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
12:13
61. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
12:18
62. mx
GARCIA Margarita Victoria
Bizkaia-Durango
14:33
63. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
64. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
14:36
65. cz
NECKAROVA Zuzana
14:42
66. be
DEMEY Valerie
14:48
67. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
14:49
68. fr
SICOT Marion
14:59
69. be
DRUYTS Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
15:00
70. de
PAUL Stefanie
15:01
71. au
MUNDY Jessica
15:02
72. at
VAN OIJEN Alisa
No Radunion Vitalogic
15:06
73. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
15:19
74. fr
RIBEROT Fanny
Lointek
15:24
75. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
15:26
76. de
KüLLMER Lisa
15:43
77. de
STOCK Gudrun
15:49
78. be
DE CRITS Nel
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
16:22
79. kz
SOKOVNINA Natalya
Astana - Acca Due O
17:05
80. by
SITSKO Elenka
Astana - Acca Due O
17:58
81. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
18:22
82. hu
KORMOS Veronika Anna
18:37
83. cz
LOUBKOVÁ Ivana
18:48
84. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
19:19
85. de
DIETMAN Carola
19:39
86. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
19:53
87. be
GINS Tara
21:14
88. de
PALLER Tatjana
21:27
89. de
BüCHLER Elena
21:30
90. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
22:45
91. lt
JANKUTE Gabriele
25:06
92. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
25:52
93. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
26:18
94. fr
GAMBIER Kelly
26:23
95. cz
VANICKOVA Elena
29:10
96. cz
VORACOVA Nada
30:31
97. et
KELIL Eyerusalem
S.C. Michela Fanini Rox
31:37
98. it
CAPOBIANCHI Giorgia
33:38
99. fr
GUEDON Mélanie
34:36
100. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
34:40
101. ch
MAZZOTTA Riccarda
Servetto Footon
34:44
102. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
36:22
103. fr
LE FOURN Aodez
37:51
104. pt
ALVES Andreia
38:21
105. it
BASTIANELLI Valentina
Inpa Sottoli Giusfredi
39:04
106. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
39:48
107. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
46:25
108. pt
CARPINTEIRO Celina
48:38
109. pt
SANTOS Monica
52:00
110. de
DEUERLEIN Julia
No Radunion Vitalogic
59:18
111. pt
VALIDO Ana
1:00:20
112. pt
JESUS Liliana
1:10:45
113. fr
ONDET Clémence
1:13:54
114. at
BIRLI Natalie
1:30:01

Mountains Classification

1. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
55
2. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
36
3. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
19
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
18
5. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
17
6. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
6
7. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
6
8. de
KUPFERNAGEL Hanka
5
9. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
4
10. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
4
11. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
4
12. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
4
13. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Bizkaia-Durango
4
14. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
2
15. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
2
16. au
MALSEED Shannon
1
17. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
1
18. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
1
19. au
CROOKS Jenelle
1
20. gu
PIPES Lenore
1
21. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
1
22. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
1

Points Classification

1. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa Sottoli Giusfredi
46
2. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
36
3. de
GASS Daniela
34
4. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
26
5. au
NEYLAN Rachel
Orica - AIS
25
6. au
WELLS Kimberley
25
7. it
BASTIANELLI Marta
Aromitalia - Vaiano
21
8. de
KUPFERNAGEL Hanka
21
9. au
TAYLOR Carlee
Lotto Soudal Ladies
20
10. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
20
11. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
16
12. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
16
13. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
14
14. it
CECCHINI Elena
Lotto Soudal Ladies
14
15. ua
RIABCHENKO Tetyana
Inpa Sottoli Giusfredi
14
16. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
13
17. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
12
18. ru
KUCHINSKAYA Elena
Servetto Footon
10
19. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
9
20. gu
PIPES Lenore
8
21. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
6
22. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
6
23. it
TREVISI Anna
Inpa Sottoli Giusfredi
5
24. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3
25. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
3
26. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
1
27. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
1
28. lt
JANKUTE Gabriele
1

Youth Classification

1. it
VIECELI Lara
S.C. Michela Fanini Rox
07:47:32
2. cz
NOSKOVá Nikola
0:23
3. au
MALSEED Shannon
0:26
4. mx
DREXEL Ingrid
Astana - Acca Due O
0:27
5. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa Sottoli Giusfredi
0:37
6. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:43
7. au
CROOKS Jenelle
0:47
8. es
GUTIéRREZ RUIZ Sheyla
Lointek
0:50
9. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:51
10. by
TUHAI Ksenyia
Bepink Laclassica
0:52
11. pt
REIS Daniela
0:53
12. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
0:58
13. gb
WALKER Jessie
Servetto Footon
1:03
14. mx
RODRIGUEZ GUTIERREZ Carolina
Astana - Acca Due O
1:09
15. co
PARRA ROJAS Jessica
Aromitalia - Vaiano
1:13
16. at
PERCHTOLD Christina
No Radunion Vitalogic
6:52
17. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink Laclassica
7:48
18. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
7:53
19. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
7:55
20. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
8:04
21. be
VAN GLABEKE Shana
Hitec Products
8:17
22. lv
LAIZANE Lija
Aromitalia - Vaiano
8:20
23. ca
DUCHESNE Pascaline
8:34
24. es
LEKUONA ETXEBESTE Lierni
Bizkaia-Durango
8:37
25. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
10:36
26. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
12:56
27. be
DEMEY Valerie
13:11
28. it
PAVIN Michela
Servetto Footon
13:12
29. au
MUNDY Jessica
13:25
30. at
GASSNER Astrid
No Radunion Vitalogic
13:42
31. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
13:49
32. de
KüLLMER Lisa
14:06
33. de
STOCK Gudrun
14:12
34. de
KNAUER Anna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
16:45
35. es
OYARBIDE JIMéNEZ Lourdes
Bizkaia-Durango
17:42
36. it
CAMPAGNARO Marika
Astana - Acca Due O
18:16
37. de
PALLER Tatjana
19:50
38. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink Laclassica
21:08
39. lt
JANKUTE Gabriele
23:29
40. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
24:15
41. be
VAN DEN HAUTE Steffy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
24:41
42. cz
VANICKOVA Elena
27:33
43. it
CAPOBIANCHI Giorgia
32:01
44. fr
GUEDON Mélanie
32:59
45. kz
POTAPOVA Faina
Astana - Acca Due O
33:03
46. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
34:45
47. pt
ALVES Andreia
36:44
48. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
38:11
49. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
44:48
50. fr
ONDET Clémence
1:12:17

Teams Classification

1.
Australia
23:22:12
2.
Lotto Soudal Ladies
0:02
3.
S.C. Michela Fanini Rox
0:10
4.
Inpa Sottoli Giusfredi
0:52
5.
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
6.
Servetto Footon
2:13
7.
Aromitalia - Vaiano
2:47
8.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
8:57
9.
Lointek
9:43
10.
Bepink Laclassica
10:36
11.
Germany
13:24
12.
Astana - Acca Due O
16:47
13.
No Radunion Vitalogic
21:50
14.
De Sprinters Malderen
24:32
15.
Team Stuttgart
26:02
16.
Bizkaia-Durango
29:16
17.
Top Girls Fassa Bortolo
30:12
18.
Czech Republic
31:03
19.
Team Feminin Region Centre
46:31
20.
Portugal
1:24:50