Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Volta a Portugal em Bicicleta / Liberty Seguros

Stage 4

: Alvarenga > Mondim de Basto (Sra. da Graça)

Sunday 2nd August (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 159.4km


Stage Result

1. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
04:26:14
2. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
3. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
-
4. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
0:04
5. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
-
6. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
0:08
7. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
-
8. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
0:16
9. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
0:23
10. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:25
11. pt
SILVA PINTO Sandro Filipe
Louletano- Ray Just Energy
0:28
12. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular ONDA Boavista
0:30
13. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
14. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
-
15. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
0:38
16. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
-
17. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
0:44
18. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
0:53
19. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
0:58
20. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
1:12
21. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
1:16
22. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
1:31
23. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
24. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
1:34
25. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
-
26. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
1:52
27. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
2:14
28. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
2:18
29. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
3:19
30. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
3:53
31. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
-
32. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
4:01
33. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
4:09
34. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
4:29
35. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
4:47
36. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
4:59
37. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
5:01
38. pt
SILVA Rafael
Efapel
5:31
39. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
5:38
40. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
5:52
41. it
CAPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
-
42. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
-
43. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
-
44. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
-
45. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
6:32
46. pt
PEREIRA Valter
Tavira
-
47. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
6:53
48. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
7:24
49. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
-
50. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
10:09
51. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
10:27
52. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
-
53. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
11:08
54. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
-
55. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
12:11
56. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
-
57. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
12:56
58. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
13:31
59. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
13:34
60. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
13:40
61. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
62. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
15:13
63. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
64. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
-
65. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
-
66. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
-
67. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
68. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
69. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
-
70. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
19:40
71. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
72. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
73. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
20:00
74. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
21:23
75. be
VERSTRAETEN Jari
Verandas Willems Cycling Team
-
76. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
-
77. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
-
78. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
79. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
80. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
-
81. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
82. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
83. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
-
84. pt
MESTRE Daniel
Tavira
-
85. pt
REIS Rafael
Tavira
-
86. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
-
87. pt
NUNES Diogo
Tavira
-
88. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
89. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
90. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
91. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
-
92. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
93. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
94. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
-
95. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
-
96. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
22:18
97. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
24:49
98. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
25:39
99. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
25:59
100. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
27:55
101. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
27:59
102. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
28:33
103. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
104. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
105. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
106. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
107. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
108. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
109. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
-
110. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
111. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
112. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
29:33
113. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
32:28
114. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
41:24
DNF. es
RUBIO HERNANDEZ Diego
Efapel
-
DNF. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
DNF. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-

General Classification

1. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
19:01:18
2. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
0:17
3. pt
BRANDãO Joni
Efapel
0:35
4. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
0:45
5. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
0:55
6. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
1:01
7. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
1:09
8. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
1:14
9. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
1:24
10. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
1:30
11. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular ONDA Boavista
1:34
12. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
1:35
13. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
1:40
14. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
1:42
15. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
1:43
16. pt
FIGUEIREDO Federico
Rádio Popular ONDA Boavista
1:55
17. pt
SILVA PINTO Sandro Filipe
Louletano- Ray Just Energy
2:23
18. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
2:30
19. pt
SANTOS Virgilio
Rádio Popular ONDA Boavista
2:41
20. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
2:58
21. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
3:06
22. es
DUENAS NEVADO Moises
Louletano- Ray Just Energy
3:12
23. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
3:47
24. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
3:56
25. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-Quinta da Lixa
4:09
26. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
4:28
27. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
4:45
28. pt
CASIMIRO Henrique
Tavira
5:08
29. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
-
30. pt
VINHAS Rui
W52-Quinta da Lixa
5:46
31. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join's - De Rijke
7:16
32. pt
SOUSA Célio Cristiano
Rádio Popular ONDA Boavista
7:57
33. pt
ISIDORO Michael
Louletano- Ray Just Energy
7:58
34. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular ONDA Boavista
8:04
35. it
CAPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
8:07
36. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
8:15
37. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
9:44
38. pt
SABIDO Hugo
Louletano- Ray Just Energy
10:30
39. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
11:27
40. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
11:28
41. pt
OLIVEIRA Helder
W52-Quinta da Lixa
12:14
42. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
13:22
43. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
15:04
44. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
16:37
45. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
17:44
46. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
47. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
18:30
48. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Efapel
19:30
49. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
20:07
50. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
20:46
51. pt
FERREIRA Hélder
Efapel
21:02
52. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
21:52
53. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
22:21
54. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
22:24
55. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
23:00
56. pt
PEREIRA Valter
Tavira
24:03
57. pt
MESTRE Daniel
Tavira
24:30
58. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
24:31
59. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
24:35
60. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
25:51
61. pt
SILVA Rafael
Efapel
26:30
62. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
27:52
63. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
28:04
64. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
29:07
65. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
29:25
66. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
30:17
67. pt
REIS Rafael
Tavira
31:16
68. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
32:03
69. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
33:10
70. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
33:21
71. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
33:30
72. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
33:35
73. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
34:30
74. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
34:47
75. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
35:01
76. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
35:39
77. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
36:49
78. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
36:58
79. ec
NAVARRETE Segundo
Team Ecuador
37:52
80. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
38:18
81. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
39:26
82. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
39:51
83. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join's - De Rijke
40:09
84. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
42:40
85. pt
MEIRELES Nuno
LA Aluminios - Antarte
43:08
86. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
43:21
87. ua
PAKHTUSOV Anatoliy
ISD Continental Team
43:38
88. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
45:30
89. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
48:50
90. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
50:14
91. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
50:17
92. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
51:10
93. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
51:48
94. pt
PAULINHO Pedro
LA Aluminios - Antarte
51:52
95. pt
NUNES Diogo
Tavira
51:53
96. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
52:13
97. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
53:27
98. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
53:51
99. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
54:43
100. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
54:45
101. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
55:35
102. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
56:51
103. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
57:56
104. be
VERSTRAETEN Jari
Verandas Willems Cycling Team
58:12
105. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
58:27
106. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
1:00:30
107. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:00:51
108. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:01:02
109. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:02:04
110. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
1:06:25
111. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
1:07:10
112. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
1:07:31
113. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
1:13:54
114. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
1:18:22

Mountains Classification

1. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
64
2. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
32
3. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
22
4. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
22
5. pt
BRANDãO Joni
Efapel
22
6. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
16
7. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
15
8. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
14
9. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
13
10. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
11
11. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
10
12. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
9
13. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
9
14. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
8
15. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
8
16. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
7
17. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
7
18. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
7
19. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
6
20. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
6
21. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
4
22. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
4
23. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
4
24. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
4
25. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
3
26. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
3
27. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
3
28. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Louletano- Ray Just Energy
3
29. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
3
30. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
2
31. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
2
32. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
2
33. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
2
34. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
1
35. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1
36. pt
FERNANDES Luis
W52-Quinta da Lixa
1

Points Classification

1. pt
CARDOSO Filipe
Efapel
53
2. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-Quinta da Lixa
52
3. it
VIGANO Davide
Team Idea 2010 ASD
41
4. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano- Ray Just Energy
38
5. pt
BRANDãO Joni
Efapel
36
6. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
36
7. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
W52-Quinta da Lixa
35
8. es
MARQUE PORTO Alejandro
Efapel
26
9. pt
AMARO Manuel Antunes
LA Aluminios - Antarte
25
10. pt
CALDEIRA Samuel
W52-Quinta da Lixa
20
11. pt
CARDOSO Manuel
Tavira
16
12. es
GALLEGO Alberto
Rádio Popular ONDA Boavista
11
13. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
11
14. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
10
15. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
8
16. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
6
17. pt
CARVALHO Antonio
W52-Quinta da Lixa
6
18. pt
MESTRE Ricardo
Tavira
6
19. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
5
20. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
5
21. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
5
22. pt
BENTA Joäo
Louletano- Ray Just Energy
4
23. pt
SOUSA Sérgio
LA Aluminios - Antarte
4
24. pt
GONçALVES Domingos
Efapel
4
25. pt
MESTRE Daniel
Tavira
4
26. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
3
27. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
3
28. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
2
29. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
2
30. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
2
31. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
2
32. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
2
33. be
VERSTRAETEN Jari
Verandas Willems Cycling Team
2
34. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
2
35. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular ONDA Boavista
1
36. pt
LIVRAMENTO David
Tavira
1
37. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
1
38. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
1
39. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
1

Youth Classification

1. ru
RYBALKIN Aleksey
Lokosphinx
19:05:05
2. it
CAPELLI Luca
Team Idea 2010 ASD
4:20
3. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
5:57
4. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
7:41
5. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
9:35
6. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
12:50
7. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
13:57
8. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
20:44
9. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
22:04
10. na
DROBISCH Till
Team Stuttgart
24:17
11. pt
SILVA Joaquim
W52-Quinta da Lixa
26:30
12. pt
REIS Rafael
Tavira
27:29
13. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
29:34
14. pt
BICO Nuno
Rádio Popular ONDA Boavista
33:02
15. it
TIZZA Marco
Team Idea 2010 ASD
34:31
16. ru
KARPENKOV Pavel
Lokosphinx
35:39
17. pt
RODRIGUES Joao
Tavira
38:53
18. es
GONZáLEZ BREA Óscar
Efapel
39:34
19. pt
COUTINHO Leonel
LA Aluminios - Antarte
41:43
20. nl
EVERSDIJK Matthijs
Cyclingteam Join's - De Rijke
45:03
21. de
NOWAK Florian
Team Stuttgart
46:27
22. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
46:30
23. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
48:01
24. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
48:26
25. es
SAEZ Héctor
Caja Rural - Seguros RGA
49:40
26. pt
RODRIGUES Rui Emanuel
Louletano- Ray Just Energy
50:04
27. it
SPREAFICO Matteo
Team Idea 2010 ASD
50:58
28. it
DAMIANO Maurizio
Team Idea 2010 ASD
51:48
29. nl
VAN DER HOORN Taco
Cyclingteam Join's - De Rijke
57:15
30. it
MALUCELLI Matteo
Team Idea 2010 ASD
1:02:38
31. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
1:03:44
32. de
LOEF Georg
Team Stuttgart
1:10:07
33. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
1:14:35

Teams Classification

1.
W52-Quinta da Lixa
57:05:37
2.
LA Aluminios - Antarte
1:49
3.
Louletano- Ray Just Energy
2:33
4.
Rádio Popular ONDA Boavista
2:48
5.
Efapel
3:44
6.
Caja Rural - Seguros RGA
6:07
7.
Tavira
14:16
8.
Lokosphinx
21:49
9.
Verandas Willems Cycling Team
32:26
10.
Team Ecuador
44:27
11.
Team Kuota-Lotto
1:04:49
12.
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:06:24
13.
Parkhotel Valkenburg CT
1:08:27
14.
Team Idea 2010 ASD
1:10:42
15.
Team Stuttgart
1:31:30
16.
ISD Continental Team
1:44:35