Go to:  Stage 1  Stage 2 (TTT)  Stage 3 

Vuelta a Burgos

Stage 3

: Castrojeriz > Villadiego

Thursday 6th August (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 165km


Stage Result

1. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
03:31:06
2. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
3. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
4. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
5. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
0:15
6. it
BELLETTI Manuel
Southeast
-
7. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. it
PONZI Simone
Southeast
-
9. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
10. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
11. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
-
12. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
13. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
-
14. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
-
15. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
16. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
17. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
18. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
-
19. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
20. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
21. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
22. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
23. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
24. es
MORENO Daniel
Team Katusha
-
25. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
26. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
27. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
28. co
ANACONA Winner
Movistar Team
-
29. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
30. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
-
31. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
32. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
33. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
-
34. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
35. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
36. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
-
37. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
38. it
WACKERMANN Luca
Southeast
0:24
39. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
0:28
40. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
0:56
41. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
4:02
42. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
43. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
44. it
FEDI Andrea
Southeast
-
45. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
46. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
47. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
-
48. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
49. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
50. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
51. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
52. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
7:20
53. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
8:24
54. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
55. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
-
56. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
57. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
-
58. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
12:24
59. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
-
60. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
61. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
62. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
63. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
64. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
65. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
66. fr
CAMPISTROUS Romain
AG2R La Mondiale
-
67. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
68. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
69. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
70. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
71. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
-
72. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
73. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
74. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
75. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
76. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
77. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
78. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
79. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
80. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
-
81. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
82. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
83. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
84. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
85. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
86. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
87. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
12:33
DNF. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-

General Classification

1. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
07:20:56
2. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
0:01
3. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
-
4. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
5. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
0:25
6. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
0:26
7. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
8. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
0:29
9. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
10. co
ANACONA Winner
Movistar Team
-
11. es
MORENO Daniel
Team Katusha
0:30
12. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
0:33
13. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
14. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
0:35
15. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
16. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
0:39
17. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
0:41
18. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
0:43
19. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
0:49
20. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
0:55
21. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:56
22. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
1:09
23. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
1:13
24. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
1:26
25. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
1:49
26. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
1:56
27. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
1:58
28. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
2:10
29. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
2:11
30. it
BELLETTI Manuel
Southeast
2:16
31. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
2:17
32. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
2:57
33. it
BUSATO Matteo
Southeast
3:02
34. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
4:17
35. it
PONZI Simone
Southeast
4:20
36. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
4:30
37. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
4:33
38. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
4:42
39. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
4:44
40. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
-
41. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
4:53
42. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
5:00
43. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
5:36
44. it
WACKERMANN Luca
Southeast
5:48
45. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
6:06
46. it
FEDI Andrea
Southeast
6:16
47. es
MORENO Javier
Movistar Team
6:25
48. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
6:34
49. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
6:40
50. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
7:26
51. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
7:31
52. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
8:55
53. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
9:18
54. es
SOLER Marc
Movistar Team
9:22
55. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
9:58
56. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
11:01
57. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
12:38
58. it
FINETTO Mauro
Southeast
12:53
59. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
13:06
60. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
13:12
61. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
13:28
62. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
13:32
63. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
13:34
64. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
13:36
65. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
13:39
66. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
13:50
67. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
14:03
68. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
14:10
69. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
14:20
70. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
71. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
14:28
72. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
14:35
73. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
14:50
74. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
14:56
75. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
15:17
76. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
15:18
77. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
15:31
78. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
15:47
79. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
15:48
80. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
15:57
81. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
15:58
82. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
16:12
83. fr
CAMPISTROUS Romain
AG2R La Mondiale
16:26
84. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
16:52
85. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
17:03
86. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
17:26
87. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
17:27

Mountains Classification

1. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
18
2. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
12
3. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
11
4. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
6
5. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
6
6. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
7. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
2
8. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
2
9. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1
10. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
1

Points Classification

1. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
43
2. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
41
3. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
25
4. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
25
5. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
23
6. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
20
7. es
MORENO Daniel
Team Katusha
20
8. it
BUSATO Matteo
Southeast
20
9. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
17
10. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
16
11. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
14
12. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
14
13. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
13
14. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
12
15. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
12
16. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
12
17. it
BELLETTI Manuel
Southeast
10
18. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
10
19. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
10
20. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
8
21. it
PONZI Simone
Southeast
8
22. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
7
23. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
6
24. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
6
25. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
6
26. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
5
27. it
FINETTO Mauro
Southeast
5
28. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
4
29. co
ANACONA Winner
Movistar Team
3
30. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
3
31. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
2
32. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
2
33. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
2
34. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
1
35. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
1

Youth Classification

1. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
07:20:57
2. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
0:24
3. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
0:34
4. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
-
5. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
1:12
6. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
1:48
7. es
SOLER Marc
Movistar Team
9:21
8. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
9:57
9. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
13:05
10. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
13:38

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
22:02:50
2.
Caja Rural - Seguros RGA
1:07
3.
Team Katusha
1:19
4.
Movistar Team
1:22
5.
Team Colombia
2:31
6.
Southeast
3:04
7.
AG2R La Mondiale
3:10
8.
Bretagne - Séché Environnement
3:17
9.
Murias Taldea
10:23
10.
Burgos-BH
15:39
11.
Nippo - Vini Fantini
22:53