Vuelta a Burgos

Stage 4

: Belorado > Pineda de la Sierra (Valle del Sol)

Friday 7th August (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 161km


Stage Result

1. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
04:11:17
2. es
MORENO Daniel
Team Katusha
0:01
3. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:04
4. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
5. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
0:08
6. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
7. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
0:10
8. co
ANACONA Winner
Movistar Team
0:16
9. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
0:21
10. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
11. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
0:24
12. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
0:32
13. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
0:37
14. it
FINETTO Mauro
Southeast
0:40
15. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
0:43
16. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:55
17. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
0:56
18. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
1:10
19. es
SOLER Marc
Movistar Team
1:16
20. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
21. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
1:18
22. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
1:21
23. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
24. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
-
25. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
1:28
26. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
1:30
27. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
28. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
-
29. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
1:42
30. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
31. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
1:52
32. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
1:59
33. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
34. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
2:08
35. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
36. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
37. it
FEDI Andrea
Southeast
-
38. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
2:24
39. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
-
40. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
2:30
41. fr
CAMPISTROUS Romain
AG2R La Mondiale
2:42
42. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
2:56
43. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
-
44. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
45. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
-
46. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
47. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
48. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
3:03
49. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
3:20
50. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
51. it
PONZI Simone
Southeast
3:25
52. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
-
53. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
3:41
54. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-
55. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
56. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
57. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
3:43
58. it
BUSATO Matteo
Southeast
4:21
59. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
60. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
5:00
61. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
62. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
5:13
63. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
64. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
65. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
66. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
67. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
68. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
-
69. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
-
70. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
71. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
72. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
-
73. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
74. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
5:33
75. it
BELLETTI Manuel
Southeast
5:37
76. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
5:55
77. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
6:24
78. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
6:25
79. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
8:16
80. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
9:15
81. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
-
82. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
83. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
84. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
85. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
86. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
DNF. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-

General Classification

1. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
11:32:14
2. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
0:04
3. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
0:08
4. es
MORENO Daniel
Team Katusha
0:30
5. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
0:31
6. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
0:33
7. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:38
8. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
9. co
ANACONA Winner
Movistar Team
0:44
10. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
0:53
11. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
12. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
1:19
13. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
1:25
14. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
15. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
1:56
16. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
2:06
17. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
2:10
18. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
2:33
19. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
2:50
20. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
3:07
21. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
3:09
22. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:18
23. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
3:36
24. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
4:18
25. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
4:19
26. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
4:21
27. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
5:57
28. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
6:13
29. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
7:22
30. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
31. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
7:27
32. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
7:29
33. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
7:39
34. it
PONZI Simone
Southeast
7:44
35. it
BELLETTI Manuel
Southeast
7:52
36. es
MORENO Javier
Movistar Team
7:54
37. it
WACKERMANN Luca
Southeast
7:55
38. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
8:09
39. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
8:12
40. it
FEDI Andrea
Southeast
8:23
41. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
8:50
42. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
8:55
43. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
9:29
44. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
45. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
9:45
46. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
10:05
47. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
10:36
48. es
SOLER Marc
Movistar Team
10:37
49. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
11:23
50. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
11:52
51. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
12:37
52. it
FINETTO Mauro
Southeast
13:32
53. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
13:56
54. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
14:41
55. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
14:59
56. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
-
57. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
15:10
58. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
15:15
59. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
16:01
60. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
16:07
61. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
16:18
62. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
16:45
63. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
16:48
64. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
17:25
65. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
17:39
66. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
17:41
67. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
17:50
68. it
CECCHINEL Giorgio
Southeast
18:09
69. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
18:19
70. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
18:27
71. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
18:42
72. co
CHAPARRO Didier
Nippo - Vini Fantini
18:44
73. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
18:48
74. fr
CAMPISTROUS Romain
AG2R La Mondiale
19:07
75. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
19:11
76. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
19:15
77. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
19:58
78. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
20:08
79. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
20:29
80. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
22:15
81. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
22:25
82. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
23:42
83. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
25:11
84. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
25:12
85. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
25:26
86. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
26:41
87. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
3:53:51

Mountains Classification

1. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
18
2. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
12
3. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
11
4. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
6
5. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
6
6. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
6
7. es
GARCíA ETXEGIBEL Egoitz
Murias Taldea
6
8. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
6
9. es
MORENO Daniel
Team Katusha
4
10. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
4
11. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
2
12. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
2
13. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
2
14. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
1
15. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1

Points Classification

1. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
47
2. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
41
3. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
41
4. es
MORENO Daniel
Team Katusha
40
5. ee
TAARAMäE Rein
Astana Pro Team
35
6. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
28
7. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
27
8. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
25
9. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
22
10. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
20
11. it
BUSATO Matteo
Southeast
20
12. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
16
13. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
14
14. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
12
15. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
12
16. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Southeast
12
17. co
ANACONA Winner
Movistar Team
11
18. it
BELLETTI Manuel
Southeast
10
19. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
10
20. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
10
21. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
8
22. it
PONZI Simone
Southeast
8
23. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
7
24. it
FINETTO Mauro
Southeast
7
25. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
7
26. ru
SILIN Egor
Team Katusha
6
27. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
6
28. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
6
29. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
6
30. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
5
31. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
5
32. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
5
33. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
4
34. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
3
35. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
2
36. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
2
37. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
2
38. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
1

Youth Classification

1. co
LóPEZ Miguel Ángel
Astana Pro Team
11:32:14
2. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:38
3. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
3:09
4. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
3:36
5. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
5:57
6. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
8:50
7. es
SOLER Marc
Movistar Team
10:37
8. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
14:59
9. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
15:10
10. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Murias Taldea
16:01

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
34:36:53
2.
Movistar Team
1:44
3.
Team Katusha
1:50
4.
Team Colombia
4:54
5.
Caja Rural - Seguros RGA
6:18
6.
Southeast
6:58
7.
Bretagne - Séché Environnement
7:08
8.
AG2R La Mondiale
7:36
9.
Murias Taldea
15:47
10.
Burgos-BH
24:25
11.
Nippo - Vini Fantini
29:53