Vuelta a Colombia

Stage 12

: Ituango > Bello

Friday 14th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 153.1km


Stage Result

1. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
04:13:51
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
4. co
RAMI­REZ Alejandro
-
5. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
2:39
6. co
SERNA Alejandro
-
7. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
8. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
-
9. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
10. co
MONTOYA Arley
-
11. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
12. co
AGUIRRE Hernan
-
13. co
PENA Jose Flober
-
14. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
-
15. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
16. co
JARAMILLO Remberto
-
17. co
PARRA Ivan Ramiro
-
18. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
19. cr
GONZALEZ Josue
-
20. co
DIAZ Jose Lionel
-

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
42:45:00
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:28
3. co
RAMI­REZ Alejandro
3:29
4. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
3:57
5. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
4:11
6. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
4:15
7. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
6:58
8. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
7:22
9. co
AGUIRRE Hernan
7:43
10. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
8:04
11. co
SERNA Alejandro
8:43
12. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
8:56
13. cr
GONZALEZ Josue
13:27
14. co
MONTOYA Arley
14:07
15. co
JARAMILLO Remberto
14:35
16. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
15:44
17. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
16:01
18. co
DIAZ Jose Lionel
20:05
19. co
PARRA Ivan Ramiro
22:46
20. co
SUAZA ARANGO Bernardo
27:05

Mountains Classification

1. co
DUARTE Alvaro
63
2. co
PENA Jose Flober
48
3. co
RAMI­REZ Alejandro
29
4. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
24
5. co
CARO Sebastián
22
6. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
21
7. co
SERNA Alejandro
17
8. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
16
9. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
16
10. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
12
11. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
12
12. co
SANCHEZ Edwin
11
13. ve
RIVAS Angel
7
14. co
SUAZA ARANGO Bernardo
6
15. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
6
16. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
5
17. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
4
18. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
4
19. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
4
20. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
4

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
81
2. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
69
3. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
52
4. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
50
5. co
SERNA Alejandro
49
6. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
45
7. co
PENA Jose Flober
37
8. co
RAMI­REZ Alejandro
35
9. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
35
10. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
31
11. co
OSPINA Jhonatan
26
12. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
25
13. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
23
14. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
22
15. co
DUARTE Alvaro
22
16. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
21
17. co
JAIMES José De Jesus
19
18. co
SANCHEZ Edwin
18
19. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team
16
20. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
15

Teams Classification

1.
Coldeportes - Claro
127:31:26
2.
Orgullo Antiqueño
1:45
3.
PR-PIJAOS
17:04
4.
FORMESAN BOGOTA HUMANA
31:15
5.
EPM-UNE-Área Metropolitana
32:22
6.
MANZANA POSTOBON TEAM
47:38
7.
NECTAR-ALCALDIA COTA-4WD RENTACAR
1:10:04
8.
RAZA DE CAMPEONES LOTERIA DE BOYACA
1:12:23
9.
EBSA INDEPORTES BOYACA
1:23:08
10.
GW - Shimano
1:39:05
11.
Movistar Team
1:46:28
12.
COORDINADORA-FUNDRUJANO-ALCALDIA DE VILLA DE LEYVA
2:09:12
13.
REDETRANS SUPERGIROS
2:36:27
14.
RIONEGRO CON MAS FUTURO
2:49:24
15.
INDERSANTANDER
3:29:35
16.
COOPENAE EXTRALUM ECONOMY
4:15:31
17.
FF-AA EJERCITO NACIONAL
5:53:50
18.
d\'Amico - Bottecchia
6:32:49