Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2 

Vuelta a Colombia

Stage 2

: Bogotá > Paipa

Monday 3rd August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 174.6km


Stage Result

1. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
04:11:39
2. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
-
3. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
0:04
4. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team America
-
5. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
6. co
ROMERO Jeffry
-
7. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
9. co
RODRIGUEZ SEPULVEDA Yean Stefan
-
10. co
SASTOQUE Didier
-
11. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. co
QUICENO Luis Hernan
-
13. co
VALENCIA William
-
14. co
MENDOZA Omar
Movistar Team America
-
15. co
MUÑOZ Daniel
-
16. co
CASTRO Wilmar Andres
-
17. co
ROZO Daniel
-
18. co
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando
-
19. co
PEREZ Johan Camilo
-
20. co
GUERRERO Andres
-
21. co
GARCIA RIVERA Juan Alejandro
-
22. co
OSPINA Jhonatan
-
23. co
VERGARA Jaime
-
24. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
25. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
26. co
REYES Aldemar
-
27. co
MESA PEREZ Juan Martin
-
28. co
SERNA Alejandro
-
29. co
DIAZ Jose Lionel
-
30. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
31. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
32. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
-
33. cr
GONZALEZ Josue
-
34. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
35. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
36. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
-
37. co
SUAZA Jaime
-
38. co
SUAZA ARANGO Bernardo
-
39. co
HERRERA Pedro
-
40. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
-
41. co
PARRA Edwin Arnulfo
-
42. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
43. co
PEREZ Jahir
-
44. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
45. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
46. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
-
47. co
BALSERO Daniel
-
48. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
49. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
-
50. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
51. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
-
52. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
-
53. co
FLOREZ Miguel Eduardo
-
54. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
55. co
RAMI­REZ Alejandro
-
56. co
TORRES Karol David
-
57. co
CALDERON Diego Maurice
-
58. co
MARTíNEZ Luis Alfredo
-
59. co
OSORIO Juan Felipe
-
60. co
BETANCUR Jader
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
61. co
SAINZ Alvaro
-
62. co
BENAVIDES Brayan Daniel
-
63. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
-
64. co
PARRA Ivan Ramiro
-
65. co
PENA Jose Flober
-
66. co
PEñA GRISALES Victor Hugo
-
67. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team America
-
68. co
GIL Alexander
-
69. co
ESTRADA Daniel Esteban
-
70. co
YUSTRE Cristian
-
71. co
GOMEZ Juan Esteban
-
72. co
MONTIEL Rafael
Orgullo Antiqueño
-
73. co
URREGO Jefferson
-
74. cr
VILLALOBOS Bryan
-
75. cr
RAABE MENDEZ Henry
-
76. co
BERNAL Jose Angel
-
77. co
ROJAS Alexander
-
78. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
-
79. co
CARO Sebastián
-
80. co
PAREDES Wilmar
-
81. co
SANCHEZ Edwin
-
82. co
OSORIO Danny
-
83. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
-
84. co
MONTENEGRO Fabio
-
85. co
FLOREZ Juan David
-
86. co
CONTRERAS Yuber
Movistar Team America
-
87. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
88. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
-
89. co
BAEZ ALVAREZ Giovanni Manuel
-
90. co
JARAMILLO Remberto
-
91. cr
VILLALOBOS Rodolfo
-
92. co
GIRALDO Steven
-
93. co
MONTOYA Juan David
Orgullo Antiqueño
-
94. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
95. co
VARGAS Juan David
Movistar Team America
-
96. co
PARRA Carlos Andres
-
97. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Movistar Team America
-
98. co
CRUZ Juan Carlos
-
99. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
100. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
101. co
VARGAS Carlos Enrique
-
102. co
REYES Miguel Angel
-
103. ve
BECERRA Carlos
-
104. co
DUARTE Alvaro
RTS-Santic Racing Team
-
105. co
PINEDA Andres
-
106. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
107. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
108. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
109. co
VARGAS Walter
Orgullo Antiqueño
-
110. co
MONTOYA Arley
-
111. co
OCHOA Diego
Movistar Team America
-
112. co
COMBARIZA Carlos Eduard
-
113. co
BUSTAMANTE PARRA Willington Arley
-
114. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
115. co
OJEDA SANA Jose Santiago
-
116. co
CASTRO Alexis
-
117. co
RENDÓN Juan
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
118. co
CALDERON Edson
-
119. co
ORJUELA GUTIERREZ Fernando
-
120. ve
RIVAS Angel
-
121. co
AGUIRRE Hernan
0:25
122. co
ROJAS Mauro
-
123. co
HERRERA Andres Felipe
-
124. co
TALERO Cristian
Movistar Team America
-
125. co
SALAZAR José
-
126. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
-
127. co
PICO John Alexander
-
128. co
CÁRDENAS Andrés
-
129. cr
BETANCOURT Paul
0:32
130. cr
JIMENEZ Roberto
-
131. co
JIMENEZ Jose Eduardo
-
132. co
MARIN Julian
-
133. co
SANCHEZ Yerzon
-
134. co
SARMIENTO PACHECO Johnatan Fernando
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
135. co
VARGAS CASTANO Yeferson Andres
-
136. bo
RAMOS Bacilio
Movistar Team America
0:36
137. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
0:41
138. ve
MENDOZA Gabriel
-
139. cr
MATA Juan
-
140. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
0:04
141. co
PIAMONTE RODRIGUEZ Freddy Orlando
-
142. co
BUSTAMANTE Yoedison
1:44
143. co
PALOMA Carlos
-
144. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
0:04
145. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
-
146. co
JAIMES José De Jesus
-
147. es
SANCHEZ Oscar
2:40
148. co
CASTAñO Jesus
0:04
149. co
MARTINEZ Sergio Andres
4:01
150. co
MEJIA Nadhir
6:38
151. co
OSORIO Carlos
7:59
152. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
9:44
153. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
11:27
154. it
LEONE Davide
d\'Amico - Bottecchia
-
155. ve
RIVAS Heberth
-
156. us
HARTRICH Coulton
IRT Racing
-
157. co
GUTIERREZ Carlos Alberto
13:13
158. co
VARGAS Carlos Andres
-
159. co
SANDOVAL Edwin
-
160. co
OSPINA Carlos
-
161. co
NAVARRETE Edy Martin
-
162. co
GALEANO Carlos
-
163. co
URAN ARROYAVE Carlos Alberto
-
164. co
QUINTERO Duber
-
165. co
ARANGO Sebastian
-
166. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
-

General Classification

1. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
04:38:13
2. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
5. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
6. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
7. co
BETANCUR Jader
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
0:02
9. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
0:10
10. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
11. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
-
12. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
-
13. co
MONTOYA Juan David
Orgullo Antiqueño
-
14. co
VARGAS Walter
Orgullo Antiqueño
-
15. co
MONTIEL Rafael
Orgullo Antiqueño
0:12
16. co
SASTOQUE Didier
0:15
17. co
OSPINA Jhonatan
-
18. co
ROZO Daniel
-
19. co
GARCIA RIVERA Juan Alejandro
-
20. co
REYES Aldemar
-
21. co
SUAZA Jaime
-
22. co
FLOREZ Juan David
-
23. co
MONTOYA Arley
-
24. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
-
25. co
HERRERA Pedro
0:20
26. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
-
27. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
28. co
SANCHEZ Edwin
-
29. co
CARO Sebastián
-
30. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
31. co
BAEZ ALVAREZ Giovanni Manuel
-
32. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team America
0:25
33. co
MENDOZA Omar
Movistar Team America
-
34. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
35. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team America
-
36. co
CONTRERAS Yuber
Movistar Team America
-
37. co
VARGAS Juan David
Movistar Team America
-
38. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Movistar Team America
-
39. co
OCHOA Diego
Movistar Team America
-
40. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
0:28
41. co
RODRIGUEZ SEPULVEDA Yean Stefan
0:30
42. co
CASTRO Wilmar Andres
-
43. co
ROMERO Jeffry
-
44. co
MUÑOZ Daniel
-
45. co
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando
-
46. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
47. co
PEREZ Jahir
-
48. co
SUAZA ARANGO Bernardo
-
49. co
DIAZ Jose Lionel
-
50. co
CALDERON Diego Maurice
-
51. co
VERGARA Jaime
-
52. co
PEñA GRISALES Victor Hugo
-
53. co
QUICENO Luis Hernan
-
54. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
55. co
PENA Jose Flober
-
56. co
RENDÓN Juan
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
57. co
VALENCIA William
-
58. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
59. co
MESA PEREZ Juan Martin
-
60. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
-
61. co
PARRA Edwin Arnulfo
-
62. co
FLOREZ Miguel Eduardo
-
63. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
64. co
OSORIO Danny
-
65. cr
GONZALEZ Josue
-
66. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
-
67. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
68. co
PARRA Ivan Ramiro
-
69. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
-
70. co
PAREDES Wilmar
-
71. co
RAMI­REZ Alejandro
-
72. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
-
73. co
MARTíNEZ Luis Alfredo
-
74. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
75. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
76. co
DUARTE Alvaro
RTS-Santic Racing Team
-
77. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
78. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
79. co
TORRES Karol David
-
80. co
MONTENEGRO Fabio
-
81. co
PARRA Carlos Andres
-
82. cr
RAABE MENDEZ Henry
-
83. co
ORJUELA GUTIERREZ Fernando
-
84. co
SAINZ Alvaro
-
85. co
SERNA Alejandro
-
86. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
87. co
CALDERON Edson
-
88. ve
BECERRA Carlos
-
89. cr
VILLALOBOS Rodolfo
-
90. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
-
91. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
92. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
-
93. co
GIL Alexander
-
94. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
-
95. co
ESTRADA Daniel Esteban
-
96. co
PINEDA Andres
-
97. co
BUSTAMANTE PARRA Willington Arley
-
98. co
BERNAL Jose Angel
-
99. co
PIAMONTE RODRIGUEZ Freddy Orlando
-
100. co
JARAMILLO Remberto
-
101. co
VARGAS Carlos Enrique
-
102. co
GIRALDO Steven
-
103. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
104. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
RTS-Santic Racing Team
-
105. co
OJEDA SANA Jose Santiago
-
106. co
CASTAñO Jesus
-
107. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
0:38
108. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
0:40
109. co
BALSERO Daniel
-
110. co
PEREZ Johan Camilo
0:45
111. co
GOMEZ Juan Esteban
-
112. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
0:48
113. co
COMBARIZA Carlos Eduard
-
114. co
JAIMES José De Jesus
0:50
115. co
SALAZAR José
0:51
116. co
AGUIRRE Hernan
-
117. co
HERRERA Andres Felipe
-
118. co
PICO John Alexander
-
119. co
CASTRO Alexis
0:57
120. co
MARIN Julian
0:58
121. cr
BETANCOURT Paul
-
122. co
SANCHEZ Yerzon
-
123. co
GUERRERO Andres
1:00
124. co
OSORIO Juan Felipe
-
125. co
YUSTRE Cristian
-
126. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
127. co
REYES Miguel Angel
-
128. co
CRUZ Juan Carlos
-
129. cr
VILLALOBOS Bryan
-
130. co
BENAVIDES Brayan Daniel
-
131. co
ROJAS Alexander
-
132. co
URREGO Jefferson
-
133. ve
RIVAS Angel
-
134. co
TALERO Cristian
Movistar Team America
1:01
135. ve
MENDOZA Gabriel
1:07
136. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
-
137. co
JIMENEZ Jose Eduardo
1:18
138. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
1:20
139. co
CÁRDENAS Andrés
1:21
140. co
ROJAS Mauro
-
141. bo
RAMOS Bacilio
Movistar Team America
1:27
142. cr
JIMENEZ Roberto
1:28
143. co
SARMIENTO PACHECO Johnatan Fernando
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
-
144. cr
MATA Juan
1:40
145. co
VARGAS CASTANO Yeferson Andres
1:48
146. co
PALOMA Carlos
2:10
147. co
BUSTAMANTE Yoedison
-
148. co
SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo
3:36
149. co
MARTINEZ Sergio Andres
4:27
150. co
MEJIA Nadhir
7:04
151. co
OSORIO Carlos
8:45
152. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
10:39
153. ve
RIVAS Heberth
11:53
154. us
HARTRICH Coulton
IRT Racing
-
155. it
LEONE Davide
d\'Amico - Bottecchia
-
156. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
-
157. co
OSPINA Carlos
13:39
158. co
SANDOVAL Edwin
-
159. co
GALEANO Carlos
-
160. co
ARANGO Sebastian
-
161. co
URAN ARROYAVE Carlos Alberto
-
162. co
VARGAS Carlos Andres
-
163. co
GUTIERREZ Carlos Alberto
-
164. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
-
165. co
NAVARRETE Edy Martin
14:09
166. co
QUINTERO Duber
-

Mountains Classification

1. co
CARO Sebastián
7
2. co
BALSERO Daniel
7
3. co
DUARTE Alvaro
RTS-Santic Racing Team
4
4. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
4
5. co
SANDOVAL Edwin
4
6. co
DIAZ Jose Lionel
2
7. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
1
8. co
NAVARRETE Edy Martin
1

Teams Classification

1.
EPM-UNE-Área Metropolitana
13:01:39
2.
Orgullo Antiqueño
0:06
3.
GW - Shimano
0:15
4.
EBSA INDEPORTES BOYACA
0:20
5.
Movistar Team America
0:25
6.
RAZA DE CAMPEONES LOTERIA DE BOYACA
0:26
7.
Coldeportes - Claro
0:30
8.
MANZANA POSTOBON TEAM
-
9.
FORMESAN BOGOTA HUMANA
-
10.
NECTAR-ALCALDIA COTA-4WD RENTACAR
-
11.
d\'Amico - Bottecchia
-
12.
INDERSANTANDER
-
13.
FF-AA EJERCITO NACIONAL
-
14.
PR-PIJAOS
-
15.
RIONEGRO CON MAS FUTURO
-
16.
COOPENAE EXTRALUM ECONOMY
-
17.
REDETRANS SUPERGIROS
-
18.
COORDINADORA-FUNDRUJANO-ALCALDIA DE VILLA DE LEYVA
-