Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2  Stage 3 

Vuelta a Colombia

Stage 3

: Paipa > Cota

Tuesday 4th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 172.1km


Stage Result

1. co
JAIMES José De Jesus
03:58:13
2. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
OSPINA Jhonatan
-
4. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
-
5. co
RODRIGUEZ SEPULVEDA Yean Stefan
-
6. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
-
7. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
BETANCUR Jader
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
9. co
REYES Aldemar
-
10. co
VALENCIA William
-
11. co
RENDÓN Juan
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. co
CASTRO Wilmar Andres
-
13. co
AGUIRRE Hernan
-
14. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
15. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
-
16. co
SANDOVAL Edwin
-
17. co
HERRERA Pedro
-
18. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
19. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
20. co
MEJIA Nadhir
-
21. cr
GONZALEZ Josue
-
22. co
SUAZA ARANGO Bernardo
-
23. co
ROZO Daniel
-
24. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
-
25. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
26. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
27. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
28. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
29. co
ESTRADA Daniel Esteban
-
30. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
31. co
FLOREZ Miguel Eduardo
-
32. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
33. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
34. co
OCHOA Diego
Movistar Team
-
35. co
COMBARIZA Carlos Eduard
-
36. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
-
37. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
38. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
-
39. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
40. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
-
41. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
42. co
OSPINA Carlos
-
43. co
QUICENO Luis Hernan
-
44. co
GALEANO Carlos
-
45. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
46. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
-
47. co
PEñA GRISALES Victor Hugo
-
48. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
-
49. co
PIAMONTE RODRIGUEZ Freddy Orlando
-
50. co
MUÑOZ Daniel
-
51. co
PARRA Ivan Ramiro
-
52. co
CALDERON Diego Maurice
-
53. co
RAMI­REZ Alejandro
-
54. co
MARTíNEZ Luis Alfredo
-
55. co
CARO Sebastián
-
56. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
57. co
JIMENEZ Jose Eduardo
-
58. co
PAREDES Wilmar
0:17
59. co
MESA PEREZ Juan Martin
-
60. co
BERNAL Jose Angel
2:04
61. co
SASTOQUE Didier
-
62. co
SANCHEZ Edwin
-
63. co
OSORIO Juan Felipe
-
64. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
65. co
BALSERO Daniel
-
66. ve
RIVAS Angel
-
67. co
MONTOYA Arley
-
68. co
ORJUELA GUTIERREZ Fernando
-
69. co
URREGO Jefferson
-
70. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
71. us
HARTRICH Coulton
IRT Racing
-
72. co
SUAZA Jaime
-
73. cr
BETANCOURT Paul
-
74. co
GIL Alexander
-
75. co
ROMERO Jeffry
-
76. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
-
77. co
BUSTAMANTE PARRA Willington Arley
-
78. co
VERGARA Jaime
-
79. co
BAEZ ALVAREZ Giovanni Manuel
-
80. co
CRUZ Juan Carlos
-
81. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
82. co
SERNA Alejandro
-
83. co
VARGAS Juan David
Movistar Team
-
84. co
CONTRERAS Yuber
Movistar Team
-
85. ve
BECERRA Carlos
-
86. cr
RAABE MENDEZ Henry
-
87. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
-
88. cr
JIMENEZ Roberto
-
89. co
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando
-
90. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
91. co
SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo
Orgullo Antiqueño
-
92. co
ROJAS Alexander
-
93. co
PICO John Alexander
-
94. co
PARRA Carlos Andres
-
95. co
MONTOYA Juan David
Orgullo Antiqueño
-
96. co
GUTIERREZ Carlos Alberto
-
97. co
MARTINEZ Sergio Andres
-
98. cr
VILLALOBOS Bryan
-
99. co
MONTIEL Rafael
Orgullo Antiqueño
-
100. co
ARANGO Sebastian
-
101. co
GIRALDO Steven
-
102. cr
VILLALOBOS Rodolfo
-
103. co
MONTENEGRO Fabio
-
104. co
BENAVIDES Brayan Daniel
-
105. co
DIAZ Jose Lionel
-
106. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
-
107. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
-
108. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
-
109. co
TORRES Karol David
-
110. co
VARGAS Walter
Orgullo Antiqueño
-
111. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
-
112. co
VARGAS Carlos Andres
-
113. co
ROJAS Mauro
-
114. co
CALDERON Edson
-
115. co
VARGAS Carlos Enrique
-
116. co
CASTAñO Jesus
-
117. co
OSORIO Danny
-
118. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
119. co
GARCIA RIVERA Juan Alejandro
-
120. ve
MENDOZA Gabriel
-
121. co
TALERO Cristian
Movistar Team
-
122. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
-
123. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
-
124. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
125. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Movistar Team
-
126. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team
-
127. co
BUSTAMANTE Yoedison
-
128. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
-
129. co
JARAMILLO Remberto
-
130. co
CÁRDENAS Andrés
-
131. co
PINEDA Andres
-
132. co
OJEDA SANA Jose Santiago
-
133. co
SANCHEZ Yerzon
-
134. cr
MATA Juan
-
135. co
CASTRO Alexis
-
136. co
OSORIO Carlos
-
137. bo
RAMOS Basilio
Movistar Team
-
138. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
-
139. co
HERRERA Andres Felipe
-
140. co
NIñO CORREDOR Victor
-
141. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
-
142. co
PENA Jose Flober
-
143. co
VARGAS CASTANO Yeferson Andres
-
144. co
MARIN Julian
-
145. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
146. co
PEREZ Johan Camilo
4:16
147. co
GOMEZ Juan Esteban
-
148. co
GUERRERO Andres
4:53
149. co
PARRA Edwin Arnulfo
4:59
150. co
FLOREZ Juan David
5:29
151. co
REYES Miguel Angel
-
152. co
YUSTRE Cristian
-
153. co
DUARTE Alvaro
53:21
154. co
SALAZAR José
5:29
155. co
PEREZ Jahir
-
156. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
11:37
157. ve
RIVAS Heberth
-
158. co
SAINZ Alvaro
15:05
159. co
PALOMA Carlos
-
160. co
SARMIENTO PACHECO Johnatan Fernando
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
24:46
161. co
NAVARRETE Edy Martin
-
162. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
-
163. co
QUINTERO Duber
-
164. co
URAN ARROYAVE Carlos Alberto
-
165. it
LEONE Davide
d\'Amico - Bottecchia
-
166. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
-

General Classification

1. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
08:36:22
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:04
3. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
5. co
BETANCUR Jader
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
6. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
7. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
0:06
9. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
0:14
10. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
11. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
12. co
OSPINA Jhonatan
0:17
13. co
REYES Aldemar
0:19
14. co
ROZO Daniel
-
15. co
HERRERA Pedro
0:24
16. co
CARO Sebastián
-
17. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:29
18. co
CEPEDA CUERVO Wilson
-
19. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
-
20. co
OCHOA Diego
Movistar Team
-
21. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
0:31
22. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
0:32
23. co
RODRIGUEZ SEPULVEDA Yean Stefan
0:34
24. co
CASTRO Wilmar Andres
-
25. co
SUAZA ARANGO Bernardo
-
26. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
27. co
RENDÓN Juan
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
28. co
VALENCIA William
-
29. co
MUÑOZ Daniel
-
30. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
31. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
32. co
QUICENO Luis Hernan
-
33. cr
GONZALEZ Josue
-
34. co
PEñA GRISALES Victor Hugo
-
35. co
CALDERON Diego Maurice
-
36. co
FLOREZ Miguel Eduardo
-
37. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
-
38. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
-
39. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
40. co
PARRA Ivan Ramiro
-
41. co
RAMI­REZ Alejandro
-
42. co
MARTíNEZ Luis Alfredo
-
43. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
44. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
-
45. co
ESTRADA Daniel Esteban
-
46. co
PIAMONTE RODRIGUEZ Freddy Orlando
-
47. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
0:40
48. co
JAIMES José De Jesus
0:48
49. co
MESA PEREZ Juan Martin
0:51
50. co
PAREDES Wilmar
-
51. co
COMBARIZA Carlos Eduard
0:52
52. co
AGUIRRE Hernan
0:55
53. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
1:04
54. co
JIMENEZ Jose Eduardo
1:22
55. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
2:18
56. co
MONTOYA Juan David
Orgullo Antiqueño
-
57. co
VARGAS Walter
Orgullo Antiqueño
-
58. co
MONTIEL Rafael
Orgullo Antiqueño
2:20
59. co
SASTOQUE Didier
2:23
60. co
SUAZA Jaime
-
61. co
GARCIA RIVERA Juan Alejandro
-
62. co
MONTOYA Arley
-
63. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
-
64. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
2:28
65. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
-
66. co
SANCHEZ Edwin
-
67. co
BAEZ ALVAREZ Giovanni Manuel
-
68. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
69. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team
2:33
70. co
CONTRERAS Yuber
Movistar Team
-
71. co
VARGAS Juan David
Movistar Team
-
72. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Movistar Team
-
73. co
ROMERO Jeffry
2:38
74. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
75. co
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando
-
76. co
VERGARA Jaime
-
77. co
DIAZ Jose Lionel
-
78. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
-
79. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
80. co
ORJUELA GUTIERREZ Fernando
-
81. co
OSORIO Danny
-
82. co
PENA Jose Flober
-
83. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
-
84. cr
RAABE MENDEZ Henry
-
85. co
SERNA Alejandro
-
86. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
87. co
PARRA Carlos Andres
-
88. co
MONTENEGRO Fabio
-
89. ve
BECERRA Carlos
-
90. co
TORRES Karol David
-
91. co
GIL Alexander
-
92. co
BERNAL Jose Angel
-
93. cr
VILLALOBOS Rodolfo
-
94. co
NIñO CORREDOR Victor
-
95. co
BUSTAMANTE PARRA Willington Arley
-
96. co
CALDERON Edson
-
97. it
CIAVATTA Paolo
d\'Amico - Bottecchia
-
98. ve
GIL BRICEñO Gusneiver
-
99. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
100. co
PINEDA Andres
-
101. co
GIRALDO Steven
-
102. co
VARGAS Carlos Enrique
-
103. co
JARAMILLO Remberto
-
104. co
ESTRADA Eduardo
d\'Amico - Bottecchia
-
105. co
OJEDA SANA Jose Santiago
-
106. co
CASTAñO Jesus
-
107. co
ROJAS ROJAS Mario Alberto
-
108. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
2:48
109. co
BALSERO Daniel
-
110. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
2:56
111. co
PICO John Alexander
2:59
112. co
HERRERA Andres Felipe
-
113. co
CASTRO Alexis
3:05
114. cr
BETANCOURT Paul
3:06
115. co
MARIN Julian
-
116. co
SANCHEZ Yerzon
-
117. co
OSORIO Juan Felipe
3:08
118. co
CRUZ Juan Carlos
-
119. co
BENAVIDES Brayan Daniel
-
120. co
URREGO Jefferson
-
121. co
ROJAS Alexander
-
122. ve
RIVAS Angel
-
123. co
TALERO Cristian
Movistar Team
3:09
124. ve
MENDOZA Gabriel
3:15
125. it
BROGI Adriano
d\'Amico - Bottecchia
-
126. cr
VILLALOBOS Bryan
3:28
127. co
CÁRDENAS Andrés
3:29
128. co
ROJAS Mauro
-
129. bo
RAMOS Basilio
Movistar Team
3:35
130. cr
JIMENEZ Roberto
3:36
131. cr
MATA Juan
3:48
132. co
VARGAS CASTANO Yeferson Andres
3:56
133. co
BUSTAMANTE Yoedison
4:18
134. co
PEREZ Johan Camilo
5:05
135. co
GOMEZ Juan Esteban
-
136. co
PARRA Edwin Arnulfo
5:33
137. co
SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo
Orgullo Antiqueño
5:44
138. co
FLOREZ Juan David
5:48
139. co
GUERRERO Andres
5:57
140. co
DUARTE Alvaro
6:02
141. co
PEREZ Jahir
6:03
142. co
SALAZAR José
6:24
143. co
YUSTRE Cristian
6:33
144. co
REYES Miguel Angel
-
145. co
MARTINEZ Sergio Andres
6:35
146. co
MEJIA Nadhir
7:08
147. co
OSORIO Carlos
10:53
148. it
BOCCHIOLA Giorgio
d\'Amico - Bottecchia
11:57
149. co
SANDOVAL Edwin
13:43
150. co
OSPINA Carlos
-
151. co
GALEANO Carlos
-
152. us
HARTRICH Coulton
IRT Racing
14:01
153. co
SAINZ Alvaro
15:39
154. co
ARANGO Sebastian
15:47
155. co
GUTIERREZ Carlos Alberto
-
156. co
VARGAS Carlos Andres
-
157. co
PALOMA Carlos
17:39
158. co
VARGAS PACHECO Jeferson Abacuc
22:20
159. ve
RIVAS Heberth
23:34
160. al
NIKA Iltjan
d\'Amico - Bottecchia
26:10
161. co
SARMIENTO PACHECO Johnatan Fernando
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
26:18
162. it
LEONE Davide
d\'Amico - Bottecchia
36:43
163. co
URAN ARROYAVE Carlos Alberto
38:29
164. it
CAPOCCHI Thomas
d\'Amico - Bottecchia
-
165. co
NAVARRETE Edy Martin
38:59
166. co
QUINTERO Duber
-

Mountains Classification

1. co
CARO Sebastián
17
2. co
DUARTE Alvaro
15
3. co
BALSERO Daniel
7
4. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
4
5. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
4
6. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
4
7. co
SANDOVAL Edwin
4
8. co
DIAZ Jose Lionel
2
9. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
1
10. co
SAINZ Alvaro
1
11. co
NAVARRETE Edy Martin
1

Teams Classification

1.
EPM-UNE-Área Metropolitana
24:56:18
2.
Orgullo Antiqueño
0:06
3.
GW - Shimano
0:15
4.
Indeportes Boyaca
0:20
5.
Movistar Team
0:25
6.
RAZA DE CAMPEONES LOTERIA DE BOYACA
0:26
7.
Coldeportes - Claro
0:30
8.
MANZANA POSTOBON TEAM
-
9.
REDETRANS SUPERGIROS
-
10.
FORMESAN BOGOTA HUMANA
2:34
11.
d\'Amico - Bottecchia
-
12.
FF-AA EJERCITO NACIONAL
-
13.
NECTAR-ALCALDIA COTA-4WD RENTACAR
4:38
14.
PR-PIJAOS
-
15.
RIONEGRO CON MAS FUTURO
-
16.
COOPENAE EXTRALUM ECONOMY
-
17.
COORDINADORA-FUNDRUJANO-ALCALDIA DE VILLA DE LEYVA
-
18.
INDERSANTANDER
6:42