Vuelta a Colombia

Stage 4

: Guaduas > Guaduas

Wednesday 5th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 203.8km


Stage Result

1. co
SANCHEZ Edwin
05:29:33
2. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:02
3. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
-
4. co
SERNA Alejandro
-
5. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
6. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
-
7. co
MONTOYA Juan David
Orgullo Antiqueño
-
8. co
BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando
-
9. co
AGUIRRE Hernan
-
10. co
LOPEZ Vladimir
China Continental Team of Gansu Bank
-
11. co
SUAZA ARANGO Bernardo
-
12. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
Orgullo Antiqueño
-
13. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
14. cr
RAABE MENDEZ Henry
-
15. co
MARTINEZ Sergio Andres
-
16. co
CASTRO Wilmar Andres
-
17. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
18. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
19. co
HERRERA Pedro
-
20. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-

General Classification

1. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
14:05:53
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:08
3. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
0:10
5. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
0:16
6. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
0:18
7. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
8. co
REYES Aldemar
0:23
9. co
ROZO Daniel
-
10. co
HERRERA Pedro
0:28
11. co
CARO Sebastián
-
12. co
CEPEDA CUERVO Wilson
0:33
13. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
0:35
14. co
SUAZA ARANGO Bernardo
0:38
15. co
MUÑOZ Daniel
-
16. co
CARVAJAL JARAMILLO Edwin Andres
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
17. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
18. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
19. cr
GONZALEZ Josue
-
20. co
CALDERON Diego Maurice
-

Mountains Classification

1. co
CARO Sebastián
19
2. co
DUARTE Alvaro
15
3. co
SANCHEZ Edwin
11
4. co
BALSERO Daniel
7
5. co
TALERO Cristian
Movistar Team
5
6. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
4
7. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
4
8. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
4
9. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
4
10. co
SANDOVAL Edwin
4
11. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
3
12. co
DIAZ Jose Lionel
2
13. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
2
14. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
1
15. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
1
16. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
1
17. co
GIL Alexander
1
18. co
SAINZ Alvaro
1
19. co
NAVARRETE Edy Martin
1

Teams Classification

1.
EPM-UNE-Área Metropolitana
41:25:03
2.
Orgullo Antiqueño
0:06
3.
GW - Shimano
0:15
4.
EBSA INDEPORTES BOYACA
0:18
5.
RAZA DE CAMPEONES LOTERIA DE BOYACA
0:26
6.
Coldeportes - Claro
0:30
7.
MANZANA POSTOBON TEAM
-
8.
FORMESAN BOGOTA HUMANA
2:34
9.
Movistar Team
4:01
10.
NECTAR-ALCALDIA COTA-4WD RENTACAR
4:38
11.
PR-PIJAOS
6:26
12.
COORDINADORA-FUNDRUJANO-ALCALDIA DE VILLA DE LEYVA
-
13.
REDETRANS SUPERGIROS
7:29
14.
RIONEGRO CON MAS FUTURO
8:39
15.
INDERSANTANDER
9:21
16.
COOPENAE EXTRALUM ECONOMY
12:37
17.
FF-AA EJERCITO NACIONAL
24:46
18.
d\'Amico - Bottecchia
58:47