Vuelta a Colombia

Stage 7

: Armenia > Riosucio

Saturday 8th August (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 156.7km


Stage Result

1. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
03:59:32
2. co
PENA Jose Flober
-
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
-
4. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
-
5. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
6. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
7. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
8. co
SERNA Alejandro
-
9. co
MONTOYA Arley
-
10. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
-
11. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. co
AGUIRRE Hernan
-
13. co
GIRALDO Steven
-
14. co
RAMI­REZ Alejandro
-
15. co
DIAZ Jose Lionel
-
16. co
JARAMILLO Remberto
1:19
17. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
1:39
18. co
CONTRERAS Yuber
Movistar Team
1:41
19. co
NIñO CORREDOR Victor
1:48
20. co
SUAZA ARANGO Bernardo
1:56

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
26:39:06
2. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:27
3. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
0:31
4. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:46
5. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:00
6. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
1:04
7. co
RAMI­REZ Alejandro
1:19
8. ve
RUJANO GUILLEN José Humberto
2:06
9. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
2:11
10. co
SERNA Alejandro
2:28
11. co
AGUIRRE Hernan
2:31
12. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
2:44
13. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
2:45
14. cr
GONZALEZ Josue
3:09
15. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
4:35
16. co
JARAMILLO Remberto
5:23
17. co
DIAZ Jose Lionel
5:36
18. co
PARRA Ivan Ramiro
5:37
19. co
GIRALDO Steven
6:19
20. co
MONTOYA Arley
6:38

Mountains Classification

1. co
DUARTE Alvaro
51
2. co
PENA Jose Flober
25
3. co
CARO Sebastián
22
4. co
SERNA Alejandro
16
5. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
16
6. co
SANCHEZ Edwin
11
7. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
Orgullo Antiqueño
8
8. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
8
9. co
BALSERO Daniel
7
10. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
6
11. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
5
12. co
TALERO Cristian
Movistar Team
5
13. ve
RIVAS Angel
4
14. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
4
15. co
INFANTINO ABREU Rafael
EPM-UNE-Área Metropolitana
4
16. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
4
17. co
SANDOVAL Edwin
4
18. es
PEREZ RODRIGUEZ Luis
4
19. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
3
20. co
RAMI­REZ Alejandro
3

Points Classification

1. co
CASTANEDA ORTEGA Jaime
EPM-UNE-Área Metropolitana
29
2. co
SERNA Alejandro
27
3. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
22
4. co
CHALAPUD Robinson
Orgullo Antiqueño
22
5. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
Orgullo Antiqueño
22
6. co
PENA Jose Flober
21
7. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
21
8. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
20
9. co
JAIMES José De Jesus
19
10. co
SANCHEZ Edwin
18
11. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
16
12. cr
BETANCOURT Paul
15
13. co
RODRIGUEZ Wilmer Dario
15
14. ve
RIVAS Angel
12
15. it
PARRINELLO Antonio
d\'Amico - Bottecchia
12
16. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Orgullo Antiqueño
12
17. co
ORJUELA GUTIERREZ Fernando
12
18. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
Orgullo Antiqueño
12
19. co
ANGARITA Marvin Orlando
Movistar Team
11
20. co
TALERO Cristian
Movistar Team
10

Teams Classification

1.
PR-PIJAOS
78:58:42
2.
Coldeportes - Claro
7:32
3.
Orgullo Antiqueño
7:58
4.
FORMESAN BOGOTA HUMANA
15:46
5.
EPM-UNE-Área Metropolitana
18:30
6.
MANZANA POSTOBON TEAM
30:23
7.
NECTAR-ALCALDIA COTA-4WD RENTACAR
33:54
8.
GW - Shimano
33:57
9.
RAZA DE CAMPEONES LOTERIA DE BOYACA
37:32
10.
Movistar Team
40:32
11.
COORDINADORA-FUNDRUJANO-ALCALDIA DE VILLA DE LEYVA
40:40
12.
EBSA INDEPORTES BOYACA
44:07
13.
INDERSANTANDER
59:41
14.
REDETRANS SUPERGIROS
1:13:57
15.
RIONEGRO CON MAS FUTURO
1:18:19
16.
COOPENAE EXTRALUM ECONOMY
1:39:39
17.
Côtes Armor cyclisme
2:22:52
18.
d\'Amico - Bottecchia
3:03:23