Go to:  Stage 1 

East Bohemia Tour

Stage 1

: Trebechovice p. O. > Trebechovice p. O.

Friday 11th September (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 158.6km


Stage Result

1. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
03:38:51
2. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
0:01
3. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
4. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
5. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
6. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
7. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
9. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
10. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
11. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
12. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
13. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
14. cz
RUGOVAC Denis
Team Dukla Praha
-
15. cz
BOUBAL Martin
-
16. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
17. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
18. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
19. at
SOKOL Jan
WSA-Greenlife
-
20. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-

General Classification

1. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
03:38:41
2. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
0:05
3. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
-
4. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
0:07
5. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:09
6. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
-
7. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
0:10
8. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:11
9. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
-
10. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
11. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
12. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
13. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
14. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
15. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
16. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
17. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
18. cz
RUGOVAC Denis
Team Dukla Praha
-
19. cz
BOUBAL Martin
-
20. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-

Mountains Classification

1. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
6
2. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
4
3. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
1
4. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
1

Points Classification

1. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
25
2. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
20
3. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
16
4. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
14
5. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
12
6. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
10
7. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
9
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
8
9. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
7
10. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
6
11. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
6
12. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
5
13. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
4
14. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
3
15. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
2
16. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
2
17. cz
RUGOVAC Denis
Team Dukla Praha
2
18. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
1
19. cz
BOUBAL Martin
1
20. cz
LICHNOVSKÝ Ludek
SKC Tufo Prostējov
1

Youth Classification

1. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
03:38:46
2. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:04
3. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:06
4. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
5. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
6. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
7. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
8. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
9. cz
RUGOVAC Denis
Team Dukla Praha
-
10. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
11. no
DAHL Herman
Team Sparebanken Sør
-
12. il
SAGIV Guy
Cycling Academy Team
-
13. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
14. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
-
15. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
-
16. no
AASVOLD Kristian
Team Sparebanken Sør
-
17. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
18. tr
BALKAN Onur
-
19. se
FåGLUM Marcus
Team Tre Berg-Bianchi
-
20. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-

Teams Classification

1.
Whirlpool Author
10:56:35
2.
AWT-GreenWay
0:01
3.
Synergy Baku Cycling Project
-
4.
Seven Rivers Cycling Team
-
5.
WSA-Greenlife
-
6.
Lokosphinx
-
7.
Amplatz - BMC
-
8.
Team Sparebanken Sør
-
9.
LKT Team Brandenburg
-
10.
Team Dukla Praha
-