Go to:  Stage 1  Stage 2 

East Bohemia Tour

Stage 2

: Horice > Horice

Saturday 12th September (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 166.4km


Stage Result

1. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
04:17:43
2. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
0:02
3. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
0:05
4. no
HAGEN Carl Fredrik
Team Sparebanken Sør
0:18
5. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
0:36
6. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
0:47
7. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
8. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
-
9. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
10. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
10:21
11. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
-
12. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
12:04
13. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
-
14. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
15. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
16. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
17. cz
CHLUPáC Dominik
14:21
18. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
21:33
19. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
20. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-

General Classification

1. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
07:56:25
2. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
0:05
3. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
4. no
HAGEN Carl Fredrik
Team Sparebanken Sør
0:28
5. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
0:46
6. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
0:56
7. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
0:57
8. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
9. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
1:17
10. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
10:31
11. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
11:05
12. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
12:08
13. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
12:14
14. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
15. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
16. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
13:25
17. cz
CHLUPáC Dominik
15:14
18. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
21:37
19. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
21:39
20. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
21:41

Mountains Classification

1. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
10
2. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
7
3. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
4
4. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
4
5. no
HAGEN Carl Fredrik
Team Sparebanken Sør
3
6. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
3
7. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
2
8. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
1
9. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
1
10. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
1

Points Classification

1. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
25
2. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
22
3. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
21
4. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
20
5. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
16
6. no
HAGEN Carl Fredrik
Team Sparebanken Sør
14
7. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
14
8. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
13
9. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
12
10. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Seven Rivers Cycling Team
12
11. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
11
12. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
10
13. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
9
14. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
9
15. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
8
16. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
8
17. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
8
18. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
7
19. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
7
20. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
6

Youth Classification

1. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
07:56:30
2. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
10:26
3. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
11:00
4. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
12:09
5. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
13:20
6. cz
CHLUPáC Dominik
15:09
7. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
21:32
8. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
21:36
9. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
21:38
10. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
11. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
12. no
DAHL Herman
Team Sparebanken Sør
-
13. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
-
14. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
-
15. no
AASVOLD Kristian
Team Sparebanken Sør
-
16. cz
HAMPL Petr
-
17. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
18. de
BERGER Leon
LKT Team Brandenburg
-
19. kz
KUZMIN Anton
Seven Rivers Cycling Team
-
20. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
21:52

Teams Classification

1.
Amplatz - BMC
23:51:08
2.
Whirlpool Author
11:32
3.
AWT-GreenWay
21:04
4.
Team Sparebanken Sør
32:32
5.
Seven Rivers Cycling Team
-