GP de Fourmies / La Voix du Nord

: Fourmies > Fourmies

Sunday 6th September (2015)

Classification: 1.HC

Category: Int. Men

Distance: 205km

1. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
04:43:59
2. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
3. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
5. fr
FONSECA Armindo
Bretagne - Séché Environnement
-
6. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
7. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
8. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
10. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
11. it
MARECZKO Jakub
Southeast
-
12. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
-
13. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
14. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
16. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
-
17. it
BELLETTI Manuel
Southeast
-
18. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
-
19. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
20. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
21. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
-
22. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
23. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
24. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
25. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. kz
LUTSENKO Alexey
Astana Pro Team
-
27. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
28. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
29. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
30. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
31. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
32. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
34. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
35. fr
MENUT David
Auber 93
-
36. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
37. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
-
38. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
39. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
40. it
PONZI Simone
Southeast
-
41. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
42. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
43. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
44. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
45. pl
KWIATKOWSKI Michal
Etixx - Quick Step
-
46. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
47. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
48. ru
NIKOLAEV Sergey
RusVelo
-
49. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
50. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
51. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
52. pt
COSTA Mário
Lampre - Merida
-
53. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
-
54. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
55. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
56. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Team Roompot Oranje Peloton
-
57. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
58. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
59. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
60. ch
STüSSI Colin
Roth – Skoda
-
61. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team Marseille 13 KTM
-
62. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
63. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
0:10
64. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
65. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
66. fr
BIDEAU Jean Marc
Bretagne - Séché Environnement
-
67. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:13
68. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
69. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
70. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
71. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
-
72. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
73. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
74. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
75. ru
POZDNYAKOV Kirill
RusVelo
-
76. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
77. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Sidermec
-
78. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
79. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
80. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
81. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
82. nl
VAN EMPEL Etienne
Team Roompot Oranje Peloton
-
83. fr
TORTELIER Etienne
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
84. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
85. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
86. au
DEMPSTER Zakkari
Bora-Argon 18
-
87. be
DE GREEF Francis
Wanty - Groupe Gobert
-
88. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:18
89. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
90. nl
DUYN Huub
Team Roompot Oranje Peloton
-
91. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
92. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
93. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
94. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
95. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
96. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
97. nl
HONIG Reinier
Team Roompot Oranje Peloton
-
98. nl
HOOGERLAND Johnny
Team Roompot Oranje Peloton
-
99. be
DEVOLDER Stijn
Trek Factory Racing
-
100. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
101. it
BASSO Leonardo
Trek Factory Racing
-
102. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
103. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
0:24
104. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:25
105. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
106. ru
KUSTADINCHEV Roman
RusVelo
0:29
107. ch
MORABITO Steve
FDJ
-
108. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
-
109. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
-
110. fr
BERNAUDEAU Giovanni
Team Europcar
-
111. fr
DASSONVILLE Flavien
Auber 93
-
112. de
SCHILLINGER Andreas
Bora-Argon 18
-
113. pl
WIśNIOWSKI Łukasz
Etixx - Quick Step
-
114. it
FEDI Andrea
Southeast
-
115. it
WACKERMANN Luca
Southeast
-
116. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
117. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
-
118. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
119. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
120. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
121. nl
VAN GOETHEM Brian
Team Roompot Oranje Peloton
-
122. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
123. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
124. fr
GENE Yohann
Team Europcar
0:35
125. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
-
126. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
127. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
128. fr
JEANNESSON Arnold
FDJ
-
129. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
130. fr
ALAPHILIPPE Julian
Etixx - Quick Step
0:37
131. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
132. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
133. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
134. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
-
135. it
POZZO Mattia
Nippo - Vini Fantini
-
136. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
-
137. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
138. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
139. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
140. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
0:45
141. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
0:53
142. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
0:57
143. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
1:47
144. fr
LE BON Johan
FDJ
1:55
145. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
146. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
2:54
147. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
148. ch
THALMANN Roland
Roth – Skoda
-
149. ru
SAVITSKIY Ivan
RusVelo
-
150. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
4:09
151. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
152. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
153. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
154. it
BONIFAZIO Niccolo
Lampre - Merida
4:17
155. fr
MEDEREL Maxime
Team Europcar
4:37
156. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
5:17
157. ru
STASH Mamyr
RusVelo
-
158. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
6:11
159. fr
GESBERT Elie
FDJ
-
160. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
-
161. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
-
162. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
-
DNF. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNF. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
DNF. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
DNF. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
DNF. jp
KUROEDA Shiki
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNF. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
-
DNF. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
DNF. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
-
DNF. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
-
DNS. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
-