Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 (ITT) 

Grand Prix Rüebliland

Stage 3 (ITT)

: Möhlin > Möhlin

Saturday 5th September (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 9.6km


Stage Result

1. dk
LARSEN Niklas
00:12:14
2. ch
HIRSCHI Marc
0:09
3. de
APPELT Leo
0:15
4. ch
MADER Gino
0:24
5. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
-
6. dk
NORSGAARD JøRGENSEN Mathias
0:25
7. no
FOSS Tobias
0:27
8. nl
EEKHOFF Nils
0:29
9. no
RUDLAND Hans Kristian
0:30
10. be
VERWILST Aaron
-
11. ch
BISSEGGER Stefan
0:33
12. us
HECHT Gage
-
13. nl
VAN DEN BERG Lars
0:35
14. cz
OTRUBA Jakub
0:36
15. nl
EENKHOORN Pascal
0:37
16. de
BANUSCH Richard
-
17. us
REYNOLDS Ethan
0:38
18. ch
FROIDEVAUX Robin
0:39
19. nl
MOBACH Jarno
-
20. ch
SCHNIDER Lukas
0:40

General Classification

1. ch
HIRSCHI Marc
04:23:14
2. ch
MADER Gino
0:18
3. dk
LARSEN Niklas
0:46
4. de
APPELT Leo
1:01
5. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
1:04
6. dk
NORSGAARD JøRGENSEN Mathias
1:11
7. no
FOSS Tobias
1:13
8. nl
EEKHOFF Nils
1:15
9. be
VERWILST Aaron
1:16
10. nl
EENKHOORN Pascal
1:20
11. nl
VAN DEN BERG Lars
1:21
12. cz
OTRUBA Jakub
1:22
13. de
KANTER Max
-
14. ch
FROIDEVAUX Robin
1:23
15. us
REYNOLDS Ethan
1:24
16. nl
MOBACH Jarno
1:25
17. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
18. ch
SCHNIDER Lukas
1:26
19. de
GROß Felix
1:27
20. ch
SPENGLER Mario
1:30

Mountains Classification

1. ch
MADER Gino
21
2. be
VEREECKEN Thomas
15
3. nl
SCHELLING Ide
8
4. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
7
5. ch
HIRSCHI Marc
6
6. no
RUDLAND Hans Kristian
6
7. nl
EEKHOFF Nils
2
8. dk
CHARMIG Anthon
2
9. ma
CHOKRI El Mehdi
2
10. pl
SLAWEK Damian
2
11. de
KANTER Max
1
12. ch
FROIDEVAUX Robin
1
13. nl
MOBACH Jarno
1
14. dk
HONORE Mikkel Frolich
1
15. us
OIEN Eric
1

Points Classification

1. ch
HIRSCHI Marc
47
2. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
45
3. ch
MADER Gino
44
4. nl
EEKHOFF Nils
28
5. dk
LARSEN Niklas
25
6. de
KANTER Max
25
7. rs
RAJOVIC Dušan
22
8. it
ABENANTE Pasquale
21
9. de
APPELT Leo
19
10. at
GALL Felix
19
11. nl
EENKHOORN Pascal
16
12. be
GHYS Robbe
16
13. dk
CHARMIG Anthon
14
14. dk
NORSGAARD JøRGENSEN Mathias
12
15. no
FOSS Tobias
10
16. de
RUTSCH Jonas
10
17. dk
HONORE Mikkel Frolich
10
18. it
OLDANI Stefano
10
19. lu
GENIETS Kevin
8
20. no
RUDLAND Hans Kristian
7

Youth Classification

1. ch
HIRSCHI Marc
04:23:14
2. nl
EEKHOFF Nils
1:15
3. nl
VAN DEN BERG Lars
1:21
4. cz
OTRUBA Jakub
1:22
5. ch
FROIDEVAUX Robin
1:23
6. nl
MOBACH Jarno
1:25
7. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
8. de
GROß Felix
1:27
9. de
RUTSCH Jonas
1:33
10. nl
SCHELLING Ide
1:34
11. dk
CHARMIG Anthon
1:35
12. at
GALL Felix
-
13. de
HUGGER Jan
1:44
14. gb
WALLS Matthew
1:46
15. lu
RIES Michel
1:51
16. it
OLDANI Stefano
1:59
17. de
BANUSCH Richard
2:12
18. ch
TEMPERLI Niklas
2:17
19. it
PELI Flavio
-
20. ch
RÜSSENBERGER Leon
2:18

Teams Classification

1.
Switzerland
13:11:38
2.
Denmark
1:09
3.
Germany
1:55