Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon

Final Classification

Sunday 27th September (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
06:53:58
2. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
0:10
3. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:15
4. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:24
5. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
6. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
0:30
7. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
0:33
8. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
0:40
9. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
0:50
10. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:09
11. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
1:10
12. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
1:46
13. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
1:49
14. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
1:58
15. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
1:59
16. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
2:01
17. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
2:08
18. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
3:22
19. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
-
20. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
3:55

Mountains Classification

1. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
30
2. fr
PINOT Thibaut
FDJ
20
3. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
13
4. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
11
5. fr
JEANNESSON Arnold
FDJ
10
6. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
10
7. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
10
8. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
6
9. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
6
10. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
5
11. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
5
12. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
4
13. fr
BRUN Frederic
Bretagne - Séché Environnement
4
14. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
3
15. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
3
16. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
3
17. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
2
18. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
2
19. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
2
20. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
1

Points Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
16
2. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
16
3. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
16
4. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
14
5. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
12
6. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
10
7. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
8
8. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
6
9. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
6
10. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
6
11. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
4
12. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
13. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
4
14. es
BIZKARRA Mikel
Murias Taldea
4
15. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
2
16. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
2
17. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
2

Youth Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
06:54:48
2. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
0:59
3. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
3:05
4. fr
GOUAULT Pierre
Auber 93
5:32
5. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
7:36
7. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
7:41
8. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
9:15
9. fr
GUYOT Romain
Team Europcar
9:33
10. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
11:19
11. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
12. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
11:54
13. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
14:23
14. es
TXOPERENA Beñat
Murias Taldea
17:45
15. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
19:44
16. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
20:22
17. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Murias Taldea
22:53
18. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
25:30
19. be
PONS Gaetan
Wallonie - Bruxelles
29:55
20. fr
DASSONVILLE Flavien
Auber 93
-

Teams Classification

1.
Caja Rural - Seguros RGA
20:45:41
2.
Cofidis, Solutions Crédits
0:18
3.
AG2R La Mondiale
0:53
4.
FDJ
2:26
5.
Auber 93
5:43
6.
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:10
7.
Team Europcar
11:55
8.
Team Marseille 13 KTM
13:41
9.
Bretagne - Séché Environnement
18:06
10.
Murias Taldea
19:18
11.
Wanty - Groupe Gobert
19:20
12.
Wallonie - Bruxelles
19:48
13.
Burgos-BH
36:08
14.
Team Vorarlberg
42:05