Go to:  Stage 1 (TTT) 

Tour of Alberta

Stage 1 (TTT)

: Grande Prairie > Grande Prairie

Wednesday 2nd September (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 19.6km


Stage Result

1.
Trek Factory Racing
00:22:57
1. be
VANDEWALLE Kristof
00:22:57
1. nz
SERGENT Jesse
00:22:57
1. nz
ROULSTON Hayden
00:22:57
1. ch
RAST Gregory
00:22:57
1. nl
MOLLEMA Bauke
00:22:57
1. lu
DIDIER Laurent
00:22:57
1. it
COLEDAN Marco
00:22:57
1. us
BUSCHE Matthew
00:22:57
2.
Orica GreenEDGE
00:22:57
2. ca
TUFT Svein
-
2. nl
MOURIS Jens
-
2. ca
MEIER Christian
-
2. au
MATTHEWS Michael
-
2. au
HEPBURN Michael
-
2. au
DURBRIDGE Luke
-
2. nz
BEWLEY Sam
-
2. gb
YATES Adam
-
3.
Team Katusha
00:23:05
3. ru
ZAKARIN Ilnur
-
3. ru
TSATEVICH Alexey
-
3. si
ŠPILAK Simon
-
3. ru
PORSEV Alexander
-
3. ru
LAGUTIN Sergey
-
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
-
3. no
BYSTRøM Sven Erik
-
3. ru
CHERNETCKII Sergei
-
4.
Bora-Argon 18
00:23:20
4. de
VOSS Paul
-
4. gb
THWAITES Scott
-
4. de
PFINGSTEN Christoph
-
4. de
NERZ Dominik
-
4. ie
BENNETT Sam
-
4. it
BENEDETTI Cesare
-
4. cz
BáRTA Jan
-
4. nz
ARCHBOLD Shane
-
5.
Team Giant - Alpecin
00:23:22
5. nl
VAN DER HAAR Lars
-
5. nl
SINKELDAM Ramon
-
5. at
PREIDLER Georg
-
5. se
LUDVIGSSON Tobias
-
5. se
LUDVIGSSON Fredrik
-
5. us
HAGA Chad
-
5. de
ARNDT Nikias
-
5. de
GESCHKE Simon
-
6.
Hincapie Racing Team
00:23:23
6. nz
SMITH Dion
-
6. us
MAGNER Ty
-
6. au
LEWIS Joe
-
6. us
HORNBECK Jonathan
-
6. lv
FLAKSIS Andzs
-
6. us
BRYON Miguel
-
6. us
BRENNAN Mac
-
6. lv
SKUJINš Toms
-
7.
Team Cannondale - Garmin
00:23:27
7. nl
SLAGTER Tom-Jelte
-
7. no
SKJERPING Kristoffer
-
7. us
KING Edward
-
7. dk
HANSEN Lasse Norman
-
7. it
FORMOLO Davide
-
7. nl
BOVENHUIS Jasper
-
7. us
BROWN Nathan
-
7. ca
HESJEDAL Ryder
-
8.
Drapac Professional Cycling
00:23:37
8. nl
WIPPERT Wouter
-
8. au
SULZBERGER Bernard
-
8. au
RUDOLPH Malcolm
-
8. au
MEYER Travis
-
8. nl
KONING Peter
-
8. au
KERBY Jordan
-
8. au
CLARKE William
-
8. au
BROWN Graeme
-
9.
Silber Pro Cycling
00:23:38
9. ca
ST-JOHN Derrick
-
9. ca
ROTH Ryan
-
9. nz
RAY Alexander
-
9. ca
PERRY Ben
-
9. ca
LE ROSSIGNOL Michael
-
9. ca
ELLSAY Nigel
-
9. ca
DAL-CIN Matteo
-
9. ca
CATAFORD Alexander
-
10.
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
00:23:41
10. us
ZWIZANSKI Scott
-
10. us
ZIRBEL Tom
-
10. us
SOLADAY Thomas
-
10. ca
ROUTLEY Will
-
10. ca
BOIVIN Guillaume
-
10. us
ANTHONY Jesse
-
10. ca
ANDERSON Ryan
-
10. ca
WOODS Michael
-
11.
Lupus Racing Team
-
11. us
STONE Mike
-
11. us
OLHEISER Michael
-
11. us
MURPHY Kyle
-
11. us
MURPHY Evan
-
11. fr
JEANNES Matthieu
-
11. us
WINSTON David
-
11. us
BEYER Chad
-
11. fr
VAUBOURZEIX Thomas
-
12.
Axeon Cycling Team
00:23:56
12. us
OWEN Logan
-
12. nz
ORAM James
-
12. us
OIEN Justin
-
12. us
O\' DONNELL Philip
-
12. us
PUTT Christopher
-
12. us
EATON Daniel
-
12. us
CURRAN Geoffrey
-
12. us
DANIEL Gregory
-
13.
Team SmartStop
00:24:01
13. us
MCCABE Travis
-
13. us
MARCOTTE Eric
-
13. us
LIVERMON Travis
-
13. us
KYER Julian
-
13. us
KLINE Shane
-
13. us
HUFFMAN Evan
-
13. ca
DAHL Kris
-
13. ca
BELL Zach
-
14.
Jelly Belly p/b Maxxis
00:24:18
14. us
SHELDON Taylor
-
14. us
RODRIGUEZ Fred
-
14. au
MORTON Angus
-
14. us
MANNION Gavin
-
14. us
FISHER Steve
-
14. md
BRAICO Alexandr
-
14. us
BERRY Joshua
-
14. au
MORTON Lachlan
-
15.
H
00:24:53
15. ca
COTÉ BOUVETTE Felix
-
15. ca
MCKNIGHT Bailey
-
15. ca
SCHWINGBOTH Jacob
-
15. ca
SAMUEL Travis
-
15. ca
MCLEOD Garrett
-
15. de
KNAUER Florenz
-
15. ca
DE VOS Adam
-
15. si
RUPNIK Jure
-

General Classification

1. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
00:22:57
2. nz
SERGENT Jesse
Trek Factory Racing
-
3. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
4. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
5. us
BUSCHE Matthew
Trek Factory Racing
-
6. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
-
7. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
8. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
-
9. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
-
10. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
11. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
0:08
12. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
13. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
14. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
15. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
16. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
0:23
17. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
-
18. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
19. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
20. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-

Youth Classification

1. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
00:22:57
2. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:26
3. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
0:30
4. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
5. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
-
6. au
KERBY Jordan
Drapac Professional Cycling
0:40
7. ca
CATAFORD Alexander
Silber Pro Cycling
0:41
8. ca
ELLSAY Nigel
Silber Pro Cycling
-
9. us
EATON Daniel
Axeon Cycling Team
0:59
10. us
OWEN Logan
Axeon Cycling Team
-
11. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
-
12. us
DANIEL Gregory
Axeon Cycling Team
-
13. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
-
14. ca
DAHL Kris
Team SmartStop
1:04
15. au
MORTON Lachlan
Jelly Belly p/b Maxxis
1:21
16. ca
DE VOS Adam
H
1:56
17. ca
SAMUEL Travis
H
-
18. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
2:27
19. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
2:41
20. us
BRYON Miguel
Hincapie Racing Team
2:53

Teams Classification

1.
Trek Factory Racing
00:22:57
2.
Orica GreenEDGE
-
3.
Team Katusha
0:08
4.
Bora-Argon 18
0:23
5.
Team Giant - Alpecin
0:25
6.
Hincapie Racing Team
0:26
7.
Team Cannondale - Garmin
0:30
8.
Drapac Professional Cycling
0:40
9.
Silber Pro Cycling
0:41
10.
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:44
11.
Lupus Racing Team
-
12.
Axeon Cycling Team
0:59
13.
Team SmartStop
1:04
14.
Jelly Belly p/b Maxxis
1:21
15.
H
1:56