Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2  Stage 3 

Tour of Alberta

Stage 3

: Grande Cache > Miette Hotsprings

Friday 4th September (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 181.8km


Stage Result

1. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
04:28:18
2. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
-
3. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
0:04
4. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:06
5. ca
WOODS Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:09
6. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:11
7. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
-
8. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
0:13
9. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
0:15
10. us
HUFFMAN Evan
Team SmartStop
-
11. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
0:17
12. us
MANNION Gavin
Jelly Belly p/b Maxxis
0:19
13. us
HORNBECK Jonathan
Hincapie Racing Team
0:22
14. au
MORTON Lachlan
Jelly Belly p/b Maxxis
-
15. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
0:24
16. lv
SKUJINš Toms
Hincapie Racing Team
-
17. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
18. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
0:28
19. au
LEWIS Joe
Hincapie Racing Team
-
20. lv
FLAKSIS Andzs
Hincapie Racing Team
-

General Classification

1. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
09:01:28
2. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
0:06
3. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:20
4. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
0:26
5. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
0:29
6. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:43
7. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
0:49
8. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
0:53
9. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
10. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
11. us
HORNBECK Jonathan
Hincapie Racing Team
0:54
12. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
0:56
13. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
14. lv
SKUJINš Toms
Hincapie Racing Team
-
15. ca
WOODS Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
0:59
16. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
1:00
17. au
LEWIS Joe
Hincapie Racing Team
-
18. lv
FLAKSIS Andzs
Hincapie Racing Team
-
19. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
1:07
20. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
1:08

Mountains Classification

1. ca
PERRY Ben
Silber Pro Cycling
29
2. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
28
3. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
19
4. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
13
5. lu
DIDIER Laurent
Trek Factory Racing
12
6. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
9
7. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
7
8. ca
CATAFORD Alexander
Silber Pro Cycling
7
9. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
6
10. us
HUFFMAN Evan
Team SmartStop
5
11. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
5
12. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
5
13. us
ZIRBEL Tom
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
5
14. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
4
15. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
4
16. ch
RAST Gregory
Trek Factory Racing
4
17. nl
BOVENHUIS Jasper
Team Cannondale - Garmin
4
18. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2
19. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
2
20. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
2

Points Classification

1. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
15
2. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
15
3. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
12
4. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
12
5. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
10
6. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
10
7. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
10
8. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
7
9. us
MCCABE Travis
Team SmartStop
7
10. ca
WOODS Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
6
11. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
6
12. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
6
13. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
5
14. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
5
15. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
4
16. ca
BOIVIN Guillaume
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4
17. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
3
18. us
OWEN Logan
Axeon Cycling Team
3
19. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
2
20. us
BRYON Miguel
Hincapie Racing Team
2

Youth Classification

1. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
09:01:34
2. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:37
3. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
0:43
4. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
0:54
5. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
1:10
6. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
1:28
7. au
MORTON Lachlan
Jelly Belly p/b Maxxis
1:43
8. us
EATON Daniel
Axeon Cycling Team
1:45
9. ca
ELLSAY Nigel
Silber Pro Cycling
-
10. us
OWEN Logan
Axeon Cycling Team
3:35
11. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
5:19
12. ca
CATAFORD Alexander
Silber Pro Cycling
8:07
13. us
DANIEL Gregory
Axeon Cycling Team
8:25
14. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
8:28
15. ca
DAHL Kris
Team SmartStop
8:30
16. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
8:37
17. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
9:02
18. ca
COTÉ BOUVETTE Felix
H
9:09
19. au
KERBY Jordan
Drapac Professional Cycling
9:11
20. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
10:06

Teams Classification

1.
Team Cannondale - Garmin
26:19:48
2.
Team Katusha
0:08
3.
Hincapie Racing Team
0:23
4.
Team Giant - Alpecin
1:12
5.
Bora-Argon 18
1:17
6.
Jelly Belly p/b Maxxis
1:41
7.
Silber Pro Cycling
2:33
8.
Trek Factory Racing
2:46
9.
Orica GreenEDGE
3:22
10.
Axeon Cycling Team
3:32
11.
Team SmartStop
4:02
12.
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
6:49
13.
Lupus Racing Team
9:22
14.
H
18:00
15.
Drapac Professional Cycling
19:23