Tour of Alberta

Stage 5

: Edson > Spruce Grove

Sunday 6th September (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 206.2km


Stage Result

1. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
04:23:01
2. lu
DIDIER Laurent
Trek Factory Racing
1:30
3. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
-
4. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
5. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
6. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
7. nl
WIPPERT Wouter
Drapac Professional Cycling
-
8. nz
RAY Alexander
Silber Pro Cycling
-
9. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
10. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
11. nl
BOVENHUIS Jasper
Team Cannondale - Garmin
-
12. ca
ANDERSON Ryan
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
13. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
14. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
15. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
16. ca
BOIVIN Guillaume
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
-
17. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
-
18. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
-
19. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
20. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
-

General Classification

1. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
17:35:29
2. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
0:06
3. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
0:22
4. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
0:35
5. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:45
6. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
1:05
7. lv
SKUJINš Toms
Hincapie Racing Team
1:14
8. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
1:16
9. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:20
10. ca
WOODS Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
1:22
11. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
1:26
12. us
HUFFMAN Evan
Team SmartStop
1:29
13. us
HORNBECK Jonathan
Hincapie Racing Team
1:39
14. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
1:48
15. lv
FLAKSIS Andzs
Hincapie Racing Team
1:58
16. at
PREIDLER Georg
Team Giant - Alpecin
2:02
17. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
2:06
18. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
2:08
19. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
2:12
20. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-

Mountains Classification

1. ca
PERRY Ben
Silber Pro Cycling
29
2. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
28
3. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
13
4. lu
DIDIER Laurent
Trek Factory Racing
12
5. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
10
6. us
HUFFMAN Evan
Team SmartStop
10
7. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
9
8. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
9
9. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
7
10. us
MURPHY Kyle
Lupus Racing Team
7
11. ca
CATAFORD Alexander
Silber Pro Cycling
7
12. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
6
13. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
6
14. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
5
15. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
5
16. us
ZIRBEL Tom
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
5
17. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
4
18. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
4
19. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
4
20. ch
RAST Gregory
Trek Factory Racing
4

Points Classification

1. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
15
2. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
15
3. nl
MOLLEMA Bauke
Trek Factory Racing
12
4. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
12
5. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
10
6. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
10
7. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
10
8. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
10
9. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
7
10. us
MCCABE Travis
Team SmartStop
7
11. ca
WOODS Michael
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
6
12. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
6
13. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
5
14. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
5
15. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
4
16. ca
BOIVIN Guillaume
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4
17. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
3
18. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
3
19. us
OWEN Logan
Axeon Cycling Team
3
20. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
3

Youth Classification

1. gb
YATES Adam
Orica GreenEDGE
17:35:35
2. nz
SMITH Dion
Hincapie Racing Team
0:39
3. dk
HANSEN Lasse Norman
Team Cannondale - Garmin
0:49
4. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:14
5. nz
ORAM James
Axeon Cycling Team
1:20
6. us
EATON Daniel
Axeon Cycling Team
4:46
7. no
SKJERPING Kristoffer
Team Cannondale - Garmin
5:22
8. no
BYSTRøM Sven Erik
Team Katusha
6:52
9. us
OWEN Logan
Axeon Cycling Team
8:40
10. ca
ELLSAY Nigel
Silber Pro Cycling
9:43
11. ca
CATAFORD Alexander
Silber Pro Cycling
9:54
12. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
10:15
13. au
MORTON Lachlan
Jelly Belly p/b Maxxis
10:22
14. us
DANIEL Gregory
Axeon Cycling Team
18:57
15. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Cycling Team
20:10
16. us
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
20:35
17. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
23:42
18. ca
DAHL Kris
Team SmartStop
26:14
19. us
BRYON Miguel
Hincapie Racing Team
27:24
20. ca
DE VOS Adam
H
28:26

Teams Classification

1.
Team Cannondale - Garmin
52:01:53
2.
Hincapie Racing Team
1:26
3.
Team Katusha
2:59
4.
Team Giant - Alpecin
3:44
5.
Jelly Belly p/b Maxxis
5:54
6.
Bora-Argon 18
6:46
7.
Orica GreenEDGE
6:53
8.
Silber Pro Cycling
7:49
9.
Axeon Cycling Team
11:02
10.
Trek Factory Racing
14:21
11.
Team SmartStop
16:17
12.
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
16:22
13.
Lupus Racing Team
33:30
14.
H
47:24
15.
Drapac Professional Cycling
49:52